Kohteen vaihto - Aurinkomatkat?

Kysyyyy

Onko jollakin omakohtaista kokemusta matkakohteen vaihtamisesta Aurinkomatkoilla kun matkaan on yli 28 vrk? Tiedän, että ehdoissa lukee, että peritään toimistomaksut, mutta onko näin myös käytännössä? Luulisi, että he voisivat joustaa...

Ja please, en kaipaa kenenkään arvailuja tai spekulaatioita siitä, miten asia ehkä on... Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista!

5

3038

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katja

      TOTTAKAI menee matkan vaihdosta aina toimistokulut. Mietihän hetki, mitä sana "toimistokulut" tarkoittaa. Se tarkoittaa sitä, että matkavirkailija varaa teidän matkanne, tulostaa paperit jne. Ei se ilmaista ole. Aika naurettava ajatus, että Aurinkomatkat voisi "joustaa" toimistokuluissa. Jostainhan on näiden työntekijöiden palkat maksettava!

      • mieti vähän

        no ei se nyt ihan noinkaan ole. jos asiakas vaihtaa saman matkatoimiston toiseen matkaan (mahdollisesti jopa kalliimpaan) niin kyllä niistä toimistokuluista voidaan hyvinkin joustaa. sitä kutsutaan asiakaspalveluksi, en tiedä oletko koskaan kuullut. ilmeisesti et.

        ainakin itse olen viimeksi viime vuonna muuttanut matkan ajankohtaa ilman että matkatoimisto peri mitään toimistokuluja, vaikka ehtojen mukaan olisikin ollut siihen oikeutettu. ehkä se sitten oli sinun mielestä naurettavaa mutta itse koin sen hyvänä palveluna ja olenkin sen jälkeen käynyt jo kaksi kertaa saman toimiston matkoilla. ja rehellisesti sanottuna näin en olisi tehnyt mikäli minulta olisi jotain lähemmäs 100 euron toimistokuluja peritty.

        ettet vain olisi itse matkatoimistossa töissä kun noin kärkevästi toimistokuluja puolustelet...


    • Janne

      Aurinkomatkojen nettisivuilta kopsattua;

      "Aurinkomatkojen lisäehdot syksy-talvi-kevät 2005 - 2006

      6. Varausmuutokset
      Asiakas saa muuttaa kuluitta kulloinkin voimassa olevan hinnan huomioiden matkakohdetta, lähtöpäivää, matkan kestoaikaa tai majoitusjärjestelyjä johonkin muuhun tämän Lomaoppaan esitehintaiseen matkaan, jos muutos tehdään samassa matkatoimistossa aikaisemmin kuin 28 vrk ennen alkuperäisen matkan alkua. Tämän jälkeen tehtyä muutosta pidetään aikaisemman tilauksen peruutuksena ja uutena tilauksena. Huoneiden jakojärjestys määräytyy aina viimeisen varauspäivän mukaan. Nimenmuutoksen voi tehdä kuluitta kun lähtöpäivään on vähintään 28 vrk. Ennakkovaraajan etu ei tällöin siirry uudelle henkilölle. Mikäli Aurinkomatkat muuttaa varausta, on asiakkaan ilmoitettava hyväksymisensä 7 päivän kuluessa saatuaan tiedon muutoksesta."

      Omakohtaista kokemusta ei minullakaan ole, mutta tämän pitäisi olla selvää tekstiä.

    • baroosi

      Nostan vanhaa topaa, kun itsellä asia ajankohtainen. Sillä erotuksella, että kysymys lisäksi kuuluu: menetänkö ennakkovaraajan etuni, jos muutan matkaa niin, että alkuperäisen 2 hengen matka muuttuisi 6 hengen matkaksi? Sama kohde, kenties eri päivä, mutta periaatteessa muuta muutosta ei tulisi kuin isompi huoneisto toinen huoneisto?
      Osaako joku sanoa? Mitä lisäkuluja tulee ja pysyykö ennakkovaraajan etu?

      • 65432-1

        Mikäli uudessakin matkassa olisi ennakkovaraajan etu, se siirtyy myös uuteen matkaan. Kerran saa vaihdon tehdä kuluitta. Laita s-postia heille ja uudet nimet kaikki muu tieto, niin vahvistavat sinulle uuden matkan. Ensin toki kannattaa kysyä, mitä loppusumma on mahdollisen muutoksen jälkeen, ettei tule yllätystä, miten ne alennukset menee.
        Mitään ylimääräisiä kuluja ei tule, paitsi toki jos matka on kalliimpi. Olen joutunut vaihtamaan koko kohdetta ja ajankohtaa ja kaikki on toiminut ihan hyvin, mutta muista, että vain kerran voit tehdä kuluttoman muutoksen, eli kannattaa miettiä tarkoin. Voi toki soittaakin toimistoon, mutta kulut on aika kovat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      626
    Aihe