Tutkahakuisella ohjuksella tarkoitetaan ilmasta-ilmaan tai maasta-ilmaan -ohjusta, joka hakeutuu ampujan (puoliaktiivinen) tai ohjuksen (aktiivinen) maalinosoitustutkan heijastukseen maalista. Ohjus ei siis hakeudu tutkaan, vaan heijastukseen, joten siitä pitäisi paremminkin käyttää termiä "tutkaohjattava ohjus".
Ilmeisesti "tutkahakuinen" on helposti väännettävissä lämpöhakuisesta ohjuksesta, joka sen sijaan hakeutuu lämpölähteeseen.
Kysymys kuuluukin: Miksi pitäisi nimittää AMRAAMin ja HARMin kaltaisia ohjuksia?
"Tutkahakuinen ohjus" harhaanjohtava termi
3
645
Vastaukset
- Termi....
"Tutkahakuisella ohjuksella tarkoitetaan ilmasta-ilmaan tai maasta-ilmaan -ohjusta, joka hakeutuu ampujan (puoliaktiivinen) tai ohjuksen (aktiivinen) maalinosoitustutkan heijastukseen maalista."
Vaan kun ei tarkoiteta:
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/smart/agm-88.htm
"AGM-88 HARM
The AGM-88 HARM (high-speed antiradiation missile) is a supersonic air-to-surface tactical missile designed to seek and destroy enemy radar-equipped air defense systems"
"Antiradiation missiles have an unparalleled ability to home in on enemy emitters and disrupt or destroy the elements of an integrated air defense system (IADS). However, they are not classic precision-guided weapons, such as laser-guided munitions. On the contrary, ARMs cannot be steered and under certain conditions may not guide on the target that they were originally fired"
HARM esimerkiksi on edelleen tutkahakuinen ohjus, niin toimintaperiaatteeltaan kuin nimeltäänkin.
AMRAAM:ssa sen sijaan on tutkaHAKUPÄÄ joka toimii avauksessa kuvatulla tavalla; ts. aktiivisesti tai puoliaktiivisesti yhdessä koneen monitoimitutkan kanssa(tai jopa yhdistelmänä molempia; arvaus..)
http://www.fas.org/man/dod-101/sys/missile/aim-120.htm
["It employs active, semi-active, and inertial navigational methods of guidance to provide an autonomous launch and leave capability against single and multiple targets in all environments."]
Lisäksi tutkaohjatulla ohjuksella tarkoitetaan yleensä Crotale- tai SA-3 -tyyppistä ohjusta jossa maalinseurantatutkan signaaliin on ympätty mukaan komentokanava ohjuksen reititystä varten.
http://crotale.drysoft.org/kalusto.php
"Ilmeisesti "tutkahakuinen" on helposti väännettävissä lämpöhakuisesta ohjuksesta, joka sen sijaan hakeutuu lämpölähteeseen"
Näin se on ja tutkahakuinen ohjus; yllätysyllätys; hakeutuu tutkaan ja lämpöhakuinen lämpöön...- Wonder79
Tämä tuli selväksi! Tutkahakuisella ohjuksella tarkoitetaan siis HARMin ja Shriken kaltaista passiivista tutkaan hakeutuvaa ohjusta. Miksikäs Sparroweja ja Amraameja sitten kutsutaan?
- Edellinen
Wonder79 kirjoitti:
Tämä tuli selväksi! Tutkahakuisella ohjuksella tarkoitetaan siis HARMin ja Shriken kaltaista passiivista tutkaan hakeutuvaa ohjusta. Miksikäs Sparroweja ja Amraameja sitten kutsutaan?
Hyvä kysymys.Itseasiassa suomenkielessä ei taida olla yhtä yksiselitteistä sanaa tai nimeä joka kattaa em. toimintaperiaatteen yksiselitteisesti.
Ilmavoimat näyttävät käyttävän yleistermiä "tutkaohjus"
http://www.ilmavoimat.fi/index.php?id=168
Boeing F-18C ja F-18D Hornet:
Aseistus: Tutka- ja infrapunaohjukset, 20 mm tykki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2055277NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1324984Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku114568Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212017- 4031761
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a691592Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann121396- 891265
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3781245- 741085