Miten ylipäällikkö voi minusta huolehtia kun ei tunne edes yleisimpiä arvomerkkejä. Armeijanvastaisuuttako on se arvomerkkien tuntematomuus. Tilanne on sama kuin toimitusjohtaja ei tunne organisaatiotaan, tai kirvesmies ei tunnista lapiota kirveestä jne. Olen syvästi pahastunut vaikka tämä olikin jo tiedossa.
Ylipäällikköni!
Suomi KP 31
8792
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitä tuo alikessun natsojen tunteminen painaa vaakakupissa.Häh? Eikö siinä hommassa muuta tarvita.Siinä saivat ne jotka naista halusivat.Hah hah haa!!!
En ole Halosen kannattaja, mutta mielestäni hiukan halpamainen asia kysellä tällaista presidentiltä.
Ei todellakaan ole presidentille tarpeellista tuntea arvomerkkejä.
Ero on sama kuin olettaisi, että Nokian johtaja tuntisi komponenttien valmistukseen tarvittavat erikoistyökalut. Johtamisessa tärkeintä on tuntea kokonaisuus.
Mannerheimia lukuunottamatta suomessa ei varmaan ole ollut presidenttiä joka tuntisi käytännön johtamisen armeijan sisällä.
Eikä tarvitse ollakkaan. Presidentti tekee poliittisen päätöksen ja sotilaat hoitavat heille kuuluvan osan.
Kyllä yrityksen johtajan on tiedettävä mitä mikin osasto tekee ja jopa kuinka se siellä tehdään. Lisäksi hän varmasti tuntee jokaisen osastonsa esimiehen tehtäväkuvan, kuinka hän muuten voisi antaa vaatimuksia tehtäviin ja kehitykseen.
Kyllä Ylipäällikön on tunnettava sotilasarvot, muutenhan hän voisi antaa armeijan hyökkäyskäskyn vaikka Erkki Tuomiojalle.
"yrityksen johtajan on tiedettävä mitä mikin osasto tekee ja jopa kuinka se siellä tehdään"
Ei pidä paikkaansa, muutoin kuin pk - yrityksissä. Suurten yritysten ja konsernien johtajan eivät keskity käytännön tasolle.
"muutenhan hän voisi antaa armeijan hyökkäyskäskyn vaikka Erkki Tuomiojalle."
Noin hölmö sinä et vamaankaan oikeasti ole. Kyllä presidentti varmaankin tietää kuka armeijaa johtaa vai luuletko että valtuudet täytyy antaa suoraan teille aliupseereille ; )
jos alaisen täytyy tuntea esimiesten arvomerkit , niin kyllä ylempienkin tulee tuntea alempien arvot
Kyllä armeijan ylipäälliköltä odottaa tuntevan arvomerkit,jos ei, niin miten presidentti tunnistaa kenraalin korpraalista,tässä tuli Halosen asian tuntemus hyvin esille,tietämättömyys.
Ei varmaan olisi haitaksi tuntea arvomerkkejä, mutta se mielestäni sellaista triviatietoa jolle ei niin välttämätöntä tarvetta ole.
Arvomerkit tietääkseni ovat erilaisia eri paikoissa, olisiko hyvä komentaja yhtäkkiä kelvoton jos hän joutuisi johtamaan eri maan joukkoja?
Halosta jätän äänestämättä ihan muista syistä.
PS. Kai kaikki täällä tuntee laivaston arvomerkit?
Voi V***u, jos ei tunne jotain käpystä arvomerkkiä! Kääriäinen ois varmaan tsennannut heti! Minulle presidentin on ehkä järkevämpää keskittyä isompiin puolustuskysymyksiin. Lienee turha sanoa, että ne on sulle munattomalle tuntemattomia. Tää varmaan ratkaisee vaalit. Onko lääkitys kunnossa? Huolestunut. Muuten kyllä Niinistö oli hyvä. Vasta alkua!