Rintakivuista

Rintakipuinen nainen

Kesällä ilmestyivät ensimmäiset rintakivut, jotka säteilivät vasempaan käteen. Niitä oli pari kolme kuukautta ja pistin ne rasituksen sekä stressin piikkiin, jota silloin myös oli. Nyt ne ovat alkaneet taas uudelleen samanlaisina ja mielestäni ne eivät johdu rasituksesta. Voiko alkava flunssa tehdä tälläiset rintakivut, kun sattuu rintaan sekä yskiessä, että muutenkin. Yskä on kuivaa yskää ja limaa ei vielä erity yhtään.

Mistä tietää, koska pitää lähteä lääkärille, jos on vaikka sydänkohtaus tulollaan ? Suvun kautta on rasitteena sepelvaltimotautia. Verenpainelukemat ovat olleet normaaleja.

Onko turvallista ottaa Aspirin Cardiota 100 mg yhden päivässä estämään mahdollisia tukoksia ?

4

1697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukka

      Sydänkohtaus ei enteile kuukausikaupalla tuloaan niin, että rinta olisi jatkuvasti kipeä. Sydänkohtaus tappaa sydämen hapen puutteeseen keskimäärin neljässä tunnissa. Jos siis kipu on päällä neljä tuntia ja koko ajan yhtä voimakas, ei se ollut sydänkohtaus.

      Tukkeutunut sepelvaltimo kyllä oireilee kipuoirein. Se tapahtuu aina, kun sydän ei saa tarpeeksi happea. Aluksi se tapahtuu liikunnassa tai raskaammassa fyysisessä tai henkisessä ponnistuksessa. Siis, kun syke kiihtyy ja sydän tarvitsee enemmän happea. Tämä kipu menee kuitenkin aluksi aina levossa ohi.

      Lopulta, kun sepelvaltimo on jo melkein kokonaan tukossa, rintakipu alkaa pienemmästäkin rasituksesta. Silloin olisi jo kiire pallolaajennukseen tai ohitukseen.

      Uusimpien tutkimusten mukaan jopa lääkärit määräävät asperiinia turhan herkästi "varmuuden vuoksi". Asperiinin syöminen ohentaa verta JA saattaa monilla ohentaa mahalaukun tai suoliston seinämiä. Tämä yhteisvaikutus tekee maha- ja suolistoverenvuotoja, jotka voivat olla pahimmillaan tappavia. Ei siis asperiinia omin päin pitkäaikaiseen käyttöön.

      Nuha ja stressi voivat molemmat aiheuttaa rintakipuilua. Jos rintakipu tulee rasituksessa ja menee ohi levolla se voi olla alkavan sydänsairauden merkki. Jos se kestää pitkiä aikoja samanlaisena rasitustasosta riippumatta, se ei ole sydänperäinen.

      • Aloittaja

        Kiitos, selvensi paljon...


      • 50vuotias

        voisitko vielä sanoa missä tarkalleen ottaen kipu tuntuu. Sydämenkö kohdalla, niinkuin kuvittelisi? Itse olen täällä sivulla kun viime yönä alkoi kamala kipu rinnassa ja jokapuolella vyotäröstä ylöspäin ja ei voinu olla missään asennossa, piti vääntelehtiä ja välillä hengittää oikein perinpohjaisesti ja välillä teki mieli lopettaa hengittäminen kokonaan. oli flunssa ja stressi, jep. Vaikka yöllä olin varma että nyt on jotain karmeeta tapahtumassa, en tietenkään tilannu aikaa lääkäriin. etteivät vaan luulisi että turhasta...


      • karbidi
        50vuotias kirjoitti:

        voisitko vielä sanoa missä tarkalleen ottaen kipu tuntuu. Sydämenkö kohdalla, niinkuin kuvittelisi? Itse olen täällä sivulla kun viime yönä alkoi kamala kipu rinnassa ja jokapuolella vyotäröstä ylöspäin ja ei voinu olla missään asennossa, piti vääntelehtiä ja välillä hengittää oikein perinpohjaisesti ja välillä teki mieli lopettaa hengittäminen kokonaan. oli flunssa ja stressi, jep. Vaikka yöllä olin varma että nyt on jotain karmeeta tapahtumassa, en tietenkään tilannu aikaa lääkäriin. etteivät vaan luulisi että turhasta...

        samalta ku mullakin, paitsi ettei yöllä, vaan rasituksessa. Ei sydämen kohalla, vaan epämääräisesti ylävartalossa käsivarret mukaan lukien; oli siis koronaaritauti!
        Hommaa ittes terkkariin rasitus EKG:hen; selvii oitis, jos kyseessä sama ku mullakin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe