Kesällä ilmestyivät ensimmäiset rintakivut, jotka säteilivät vasempaan käteen. Niitä oli pari kolme kuukautta ja pistin ne rasituksen sekä stressin piikkiin, jota silloin myös oli. Nyt ne ovat alkaneet taas uudelleen samanlaisina ja mielestäni ne eivät johdu rasituksesta. Voiko alkava flunssa tehdä tälläiset rintakivut, kun sattuu rintaan sekä yskiessä, että muutenkin. Yskä on kuivaa yskää ja limaa ei vielä erity yhtään.
Mistä tietää, koska pitää lähteä lääkärille, jos on vaikka sydänkohtaus tulollaan ? Suvun kautta on rasitteena sepelvaltimotautia. Verenpainelukemat ovat olleet normaaleja.
Onko turvallista ottaa Aspirin Cardiota 100 mg yhden päivässä estämään mahdollisia tukoksia ?
Mistä tietää, koska pitää lähteä lääkärille, jos on vaikka sydänkohtaus tulollaan ? Suvun kautta on rasitteena sepelvaltimotautia. Verenpainelukemat ovat olleet normaaleja.
Onko turvallista ottaa Aspirin Cardiota 100 mg yhden päivässä estämään mahdollisia tukoksia ?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sydänkohtaus ei enteile kuukausikaupalla tuloaan niin, että rinta olisi jatkuvasti kipeä. Sydänkohtaus tappaa sydämen hapen puutteeseen keskimäärin neljässä tunnissa. Jos siis kipu on päällä neljä tuntia ja koko ajan yhtä voimakas, ei se ollut sydänkohtaus.
Tukkeutunut sepelvaltimo kyllä oireilee kipuoirein. Se tapahtuu aina, kun sydän ei saa tarpeeksi happea. Aluksi se tapahtuu liikunnassa tai raskaammassa fyysisessä tai henkisessä ponnistuksessa. Siis, kun syke kiihtyy ja sydän tarvitsee enemmän happea. Tämä kipu menee kuitenkin aluksi aina levossa ohi.
Lopulta, kun sepelvaltimo on jo melkein kokonaan tukossa, rintakipu alkaa pienemmästäkin rasituksesta. Silloin olisi jo kiire pallolaajennukseen tai ohitukseen.
Uusimpien tutkimusten mukaan jopa lääkärit määräävät asperiinia turhan herkästi "varmuuden vuoksi". Asperiinin syöminen ohentaa verta JA saattaa monilla ohentaa mahalaukun tai suoliston seinämiä. Tämä yhteisvaikutus tekee maha- ja suolistoverenvuotoja, jotka voivat olla pahimmillaan tappavia. Ei siis asperiinia omin päin pitkäaikaiseen käyttöön.
Nuha ja stressi voivat molemmat aiheuttaa rintakipuilua. Jos rintakipu tulee rasituksessa ja menee ohi levolla se voi olla alkavan sydänsairauden merkki. Jos se kestää pitkiä aikoja samanlaisena rasitustasosta riippumatta, se ei ole sydänperäinen.
Kiitos, selvensi paljon...
voisitko vielä sanoa missä tarkalleen ottaen kipu tuntuu. Sydämenkö kohdalla, niinkuin kuvittelisi? Itse olen täällä sivulla kun viime yönä alkoi kamala kipu rinnassa ja jokapuolella vyotäröstä ylöspäin ja ei voinu olla missään asennossa, piti vääntelehtiä ja välillä hengittää oikein perinpohjaisesti ja välillä teki mieli lopettaa hengittäminen kokonaan. oli flunssa ja stressi, jep. Vaikka yöllä olin varma että nyt on jotain karmeeta tapahtumassa, en tietenkään tilannu aikaa lääkäriin. etteivät vaan luulisi että turhasta...
samalta ku mullakin, paitsi ettei yöllä, vaan rasituksessa. Ei sydämen kohalla, vaan epämääräisesti ylävartalossa käsivarret mukaan lukien; oli siis koronaaritauti!
Hommaa ittes terkkariin rasitus EKG:hen; selvii oitis, jos kyseessä sama ku mullakin!