Haloselta kysyttiin seuraavia sotilasarvoja, näytettiin kuva ja kysyttiin arvo.
- Alikersantti
- Yliluutnantti
- Kenttärovasti
Hän ei tiennyt ainuttakaan !!! Miten joku voi olla puoliustusvoimien ylipäällikkö, jos ei tunne edes perusteita ? !! huh huh ... Hän on ollut nyt jo KUUSI vuotta pressana, luulisi siinä ajassa oppivan !
Miten mahtaa keskustelut mennä, jos puhutaan vaikeammista armeijan asioista kuin nuo helpot kauluslaatat, EI HYVÄÄ PÄIVÄÄ !!!
HALONEN ei tunne sotilasarvoja !
17
1270
Vastaukset
- ...
hyvin epätoivoinen yritys takertua tällaiseen pikkuseikkaan. laittakaakin jokainen pikku kotiporvari oma aloitus tästä samasta aiheesta XD
- Sotilas....sotkussa
Sotkuun ei pääse ennen kun oppii sotilasarvot.
Tarjalla on jo mennyt kuusi vuotta.... - porvareita
Kyllä mä luulen, että tuo asia hämmästytti ja kauhistutti vähän muitakin kuin porvareita. Ainakin minua.
- ylipäällikkönä
"...hyvin epätoivoinen yritys takertua tällaiseen pikkuseikkaan."
Ei ole pikku seikka, vaan osoitus täydellisestä tyhmyydestä.
Omahyväinen, ylimielinen Setaveteraani! Jättäydy eläkkeelle. Et hallitse edes alasi alkeita.
Kerro kuitenkin ensin DDR- ja Stasi-puuhistasi!
- riinus
se oli tosi yllättävää, ettei hän niitä tiennyt. Voi vain ihmetellä minkä verran hän edes arvostaa armeijan palveluksessa olevia henkilöitä.
- ...
koko armeija voitaisiin lakkauttaa. täysin turha menoerä.
- 00000000
Oma arvioni on, että Halonen ei arvosta armeijan henkilökuntaa, varusmiehiä eikä reserviläisiä pätkääkään koska pitää heitä vain kasvottomana massana joka toteuttaa hänen, YLIPÄÄLLIKÖN, tahdon!
Halonenhan on tunnettu feministi, joka monessa puheessakin on puuttunut nimenomaan naisten kokemiin epäkohtiin. Muutama vuosi sitten minusta oli erikoista, että tasavallan presidentti puheessaan sukupuolen mukaan linjasi nimenomaan naisiin kohdistuvan väkivallan yhdeksi Suomen suurimmista ongelmista, vaikka tilastojen mukaan miehet kohtaavatkin enemmän väkivaltaa elämässään. Jos olisi halunnut olla tasapuolinen, olisi voinut puhua perheväkivallasta ja vaikka mainita jotain sen sukupuolijakaumasta, ei tuolla tavoin kategorisesti luokitella naisia arvokkaammiksi olennoiksi kuin miehet.
Tavallaan on siis ymmärrettävää, että Halosta ei kiinnosta sotilaiksi velvoitetut miehet. Hän kuitenkin aina halutessaan puuttuu heidänkin elämäänsä sekaantumalla armeijan aseratkaisuihin (poistamalla jalkaväkimiinat) sekä Suomen kansainväliseen turvallisuusyhteistyöhön (jarruttamalla sitä). - elänyt
... kirjoitti:
koko armeija voitaisiin lakkauttaa. täysin turha menoerä.
"koko armeija voitaisiin lakkauttaa. täysin turha menoerä"
Olet siis samaa mieltä kuin idolisi Halonen "Punaisessa Manifestissaan" 70-luvun lopulla.
Suomi tulisi liittää Venäjään? oletko siinäkin samaa mieltä idolisi kanssa? - Heh
... kirjoitti:
koko armeija voitaisiin lakkauttaa. täysin turha menoerä.
se siellä eksyi linjoille :D
- Mike
Juu, missähän Halosen ajatukset on olleet, kun sentään itse henkilökohtaisesti (ainakin pitäisi olla paikalla) kadettikoulun päättyessä ylentämässä koulunsa päättävät yliluutnanteiksi.
Vaikka eipä kait sillä arvomerkillä niin väliä ole, aina sen arvon joku hänelle kertoo.
On se onni että kunniamerkkien myöntämisen valmistelee virkamiehet kansliassa, ois voinut olla muuten melko mielenkiintoisia nimityksiä itsenäisyyspäivänä.
Eikä Suomessa ennenkään ole ollut merkitystä sillä, tunteeko johtaja organisaatiotaan, mistäs sitä kaikkea voi tietää. Iltasanomien mukaan Halonen olisi toivonut loppuun kysymystä vaikkapa öljyvärimaalauksesta!
- huolestuttavampaa
Herää mieleen kysymys: mitä muuta Halonen ei tiedä? Ei pelkästää näistä armeijan asioista vaan muustakin. Kuka sitten Suomea johtaa oikeasti kun Halosen on kysyttävä neuvoa niin isoissa kuin pienistäkin asioista. Halosen autonkuljettaja?
Millaista on tehdä töitä pomolle joka ei tiedä yksinkertaisiakaan asioita? Ei ihme, että Halosta sanotaan "hankalaksi".- miinanpolkija.
Eihän sitä mitään tarttekkaan tietää. Pääasia on se, että Tarja on "yksi meistä"...
- Sivari 480 evp
Aikamoisesta ammattiosaamisen puutteesta ja/tai typeryydestäkin kertoo, kun yleissivistykseenkin kuuluu edes piruntorjujat tunnistaa. Ei vakuuta, vaikka kerran onkin joutunut harhauttamakseen...
- Nimetön
Pistäpä ketä tahansa 40-50-vuotias nainen joka ei ole armeijaa käynyt jotain sotilasarvija arvailemaan. Tuskin tietävät.
Eikä jollain saatanan sotilasarvoilla ole tämän päivän (rauhanajan) reaalipolitiikassa mitään merkitystä. Tuskin joku ranskan ulkoministeri ottaa suomen armeijan kaulusmerkit puheenaiheeksi valtionvierailulla.
HALOO!?!- ......
"Pistäpä ketä tahansa 40-50-vuotias nainen joka ei ole armeijaa käynyt jotain sotilasarvija arvailemaan."
Ensinnäkin saattavat ihan hyvin tietääkin noi tavallisimmat. Toisekseen, ne ei myöskään ole puolustusvoimien ylipäällikköjä, eikä pyri vartavasten korostamaan omaa asemaansa ylipäällikkönä jopa ajamalla kulissien takana perustuslain muutosta. Ne ei myöskään pyri ylipäällikön ominaisuudessa, kuitenkaan mistään mitään tietämättä, tunkemaan nokkaansa tärkeisiin päätöksiin, joissa päätetään kauaskantoisesti Suomen tulevaisuuden turvallisuusratkaisuista! - on lähellä
"Ei tunne muutkaan"
Ootko tosiaan noin perke*leen tyhmä.
Vai tekeydytkö Halosta puolustellaksesi?
Halosella ei ole hajuakaan armeijan asioista.
Vastahan hän olisi lakkauttanut puolustusvoimat ja liittänyt Suomen Neuvostoliittoon.
Miinakielto on maanpuolustuksesta mitään ymmärrättömän karhunpalvelus. Ajaa vain Venäjän etua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "1064572Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293393No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452380- 391418
- 361343
- 381196
- 141102
- 1591026
- 27978
- 6944