En juurikaan provosoidu työväenpresidentti Saulin kannattajien mielipiteistä mutta tiedän että työläiset ovat saaneet reaaliostovoimaa lisää 1% samana ajanjaksona ovat rikkaimmat nostaneet kyseistä lukua omalta kohdaltaan reilut 100% , joten se siitä tasapuolisuudesta ja oikeudenmukaisuudesta jota Sauli oppipoikineen ajaa .
En provosoidu
3
265
Vastaukset
- TAO
Miten ihmeessä keskustelu menee tässäkin ketjussa niin tuttuja latuja; puhutaan tulonjaon 'oikeudenmukaisuudesta'! Siis oikeudenmukaisuudella tarkoittaen sitä, miten voidaan VÄHENTÄÄ enemmän tienaavan osan ansioita!
Jos tuon kasvoviher-energian voisi muuttaa sähköksi voisimme unohtaa kuudennen ydinvoimalan välittömästi. Ja toisinpäin, millainen yhteiskunta Suomi voisikaan olla, jos ekologia aloitettaisiin omalta pihalta; miten minä voisin omalta osaltani nostaa omaa, ja siten yhteiskunnan hyvinvointia! Se kun ei varmasti parane keskittymällä muiden omalla työllä ansaitsemaan korkeampaan ansiotasoon!
Kieroa, kuinka sanoja 'hyvinvointi' ja 'oikeudenmukaisuus', edes käytetään tässä yhteydessä! Mitä oikeudenmukaista on rangaista osaamisesta ja ahkeruudesta? Tai miten ihmeessä hyvinvointi voi olla taloudellinen arvo, ja etenkään tulonjaollinen kysymys? Minun hyvinvointiani lisää omat elämäni valinnat, ei ruikuttaminen muiden tulotasosta!- Tarja666
Kyllä naapurin palkankorotus hiertää! Tuloerojen kasvun murehtiminen turhaa koska varallisuuden ja rahan määrä ei ole vakio. Halostelu ja muu vasemmisto lässytys ei toivottavasti putoa kenellekään. Veronmaksajat kunniaan!!
- Muoko
Tarja666 kirjoitti:
Kyllä naapurin palkankorotus hiertää! Tuloerojen kasvun murehtiminen turhaa koska varallisuuden ja rahan määrä ei ole vakio. Halostelu ja muu vasemmisto lässytys ei toivottavasti putoa kenellekään. Veronmaksajat kunniaan!!
Niinhän se on , kun kaikki raha menee varakkaiden taskuun ( myös investointeihin tarkoitetut ) eikä työpaikkojen luomiseen , kaikki on maassa hyvin .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626