Presidenttiä ei alikessut kiinnosta

Real life

Eilisessä presidenttiehdokkaiden väittelyssä tasavallan presidentti ja puolustusvoimien ylipäällikkö ei osannut sanoa mistä sotilasarvosta on kyse, kun hänelle näytettiin alikersantin kauluslaatta. Totesipa vielä, että hän ei joudu olemaan tekemisissä aliupseerien kanssa. Sai sen käsityksen, että presidenttiä ei voisi vähempää kiinnostaa.

Terveellinen muistutus sinänsä, kun edes armeijan ylipäällikkö ei tunnista alikessun arvoa, niin mitä hyötyä niistä muka olisi siviilissä. Suurinta osaa naisista ei taida mokomat kiinnostaa.

5

1086

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaa seurannut

      Kyllä ehtottomasti näin on. Valioluokan naiset ilman muuta edellyttävät miehen olevan vähintään reservin upseeri, alle 30v. mies voi olla luutnantti tai painavien syiden vallitessa pelkkä vänrikki, yli 30-vuotiaiden pitää tietenkin olla vähintään yliluutnantteja. Reservinupseerinarvohan on osoitus kaikinpuolisesta suoraselkäisyydestä, mieskuntoisuudesta ja kuulumisesta niinsanottuun yhteiskunnan parhaaseen A-ryhmään.
      Hieman vähempään tyytyvät naiset saattavat kelpuuttaa kersantin tai ylikersantin, mikäli mies pystyy kompensoimaan upseerinarvon puutteen muilla avuillaan. Alikessut, korpit ja sotamiehet, tykkimiehet ym. matruusit joutuvat sitten tyytymään siihen, mitä mahtollisesti jää yli.

      • korjaus

        Lukuunottamatta sitä miehistöön kuuluvaa eliittiä, joka verovaroin maksaa mm. reservin kertausharjoitukset. Nykyaikana MIES valloittaa pörssiosakkeilla, ei kiväärillä. Kiväärimiehiä voi ostaa oikeasta paikasta oikeaan aikaan niin paljon kuin haluaa ja katsoo tarvitsevansa. Kasvakaa pojat aikuisiksi!!


    • väittelyä seurannut

      dorka

      et varmaan sattunut katsomaan sitä vaali väittelyä televisiosta? vaan luit sen suoraan jostain tyhmästä
      iltalehdestä tai ilta-sanomasta!!!
      sehän oli nimenomaan alikessun virkamerkin jonka halonen tiesi!

      • virkamerkki,

        vaan arvomerkki, ja Halonen tiesi sen kuuluvan aliupseerille, mutta ei pystynyt määrittelemään, minkä arvoiselle. Eivät ne termit taida sielläkään täysin hallussa olla, mutta ei se niin haittaakaan -- toisin, kuin puolustusvoimien ylipäälliköllä.


      • Alik
        virkamerkki, kirjoitti:

        vaan arvomerkki, ja Halonen tiesi sen kuuluvan aliupseerille, mutta ei pystynyt määrittelemään, minkä arvoiselle. Eivät ne termit taida sielläkään täysin hallussa olla, mutta ei se niin haittaakaan -- toisin, kuin puolustusvoimien ylipäälliköllä.

        Mitäpä tuolla on väliä,,,eiköhän se kentällä nähdä se todellinen arvo?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe