Matti Vanhanen täysin

oikeassa

Matti Vanhanen perusteli - sivumennen ja nopeasti mutta kuitenkin - presidenttiehdokkaiden tentissä presidentin valtaa päätöksentekijänä kriisihallintajoukkojen lähettämisessä mm. sillä, että aktuelli tilanne tällaista päätöstä tehtäessä edellyttää kykyä tehdä nopeita päätöksiä. Vaikka parlamentarismilla on arvonsa, sillä on myös paikkansa, ja voi olla, ettei kriisihallintajoukkojen lähtökäsky ehkä ole toimivin parlamentrarismin paikka. Näin periaatteessa, ehkä hieman tulkiten ja vapauksia ottaen.

Matti Vanhanen on tässä ainoa asiasta kiivailevista poliitikoista, jonka asiaperustelu vastaa itse todellisuuden haastetta. Hän on näkemyksessään täsmälleen oikeassa. Kaikki muut puheet ja propagandistiset poliittis-fraseologiset itkuvirret sellaisten hienojen käsitteiden kuin parlamentarismi ja demokratia nimissä ovat tosiasioita laistavaa liukutaklausta.

Ehkä on liikaa vaadittu että johtavat poliitikot olisivat intellektuelleja. Mutta pitäisi heiltä sentään edellyttää edes sosiologian peruskoulutusta. Valtio-opin alkeissa jo voidaan pohdiskella sitä ovatko parlamentarismi ja demokratia synonyymeja, ja kun eivät ole, mitkä sitten ovat todellisen demokratian olennaiset sisällöt. Ja näistä pohdiskeluista ei kyllä mitenkään voi päätyä sellaiseen yksiviivaiseen käsitykseen, että kriisiaikojen päätöksenteko olisi demokraattisempaa silloin kun joukkojen lähtökäskyn antaa kokonainen poliittinen koneisto, jossa yksilöiden vastuu hukkuu joukkopäätöksiin, kuin mitä vastaavasti on silloin, jos vastuun kantaa yksi, kansan suoralla kansanäänestyksellä valitsema presidentti.

Demokratian toimivuuden kannalta olennainen asia on että kaikki päätöksenteko perustuu avoimiin kortteihin, ts. että on suoraan kansalaisten nähtävissä mistä missäkin asiassa pohjimmiltaan on kyse. Mitä hajautetumpaa - niin sanotusti demokraattisempaa - päätöksenteko on, sitä enemmän asioita käsiteltäessä on mahdollista muodostaa tai jopa joudutaan käyttämään erilaisia kompromissi- ja mielipiteenmuodostustarkoituksiin sorvattuja käsitteistöjä, ja sitä kauemmas todellisista demokraattisista sisällöistä ajaudutaan.

Tästä syystä Suomessa presidentin asemaa itsenäisenä toimijana ja myös itsenäisenä päättäjänä täytyisi vahvistaa, sillä hän voi lopulta olla ainoa valtapoliittisisten kuvioiden yläpuolelle nouseva toimija --- ja hänen äänessään kansalaisilla on vielä mahdollista kuulla kansan oma ääni. Kukaan näistä tentissä istuneista presidenttiehdokkaista tuskin on presidentin ja parlamentarismin sekä demokratia suhteen enemmän harhassa kuin vihreä idealistirouva Hautala, joka lapsenomaisesti näyttää uskovan siihen että suoralla kansanvaalilla valittu presidentti olisi jonkinlainen monarkki, jonka valta sopisi demokratian nimissä kokonaan romuttaa.

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        107
        6842
      2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        91
        5105
      3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        111
        3349
      4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        33
        3232
      5. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        28
        2391
      6. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        119
        1746
      7. Oletko tyytyväinen

        Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
        Ikävä
        96
        1391
      8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

        ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
        Maailman menoa
        339
        1332
      9. Jos oikeasti haluat vielä

        Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
        Ikävä
        131
        1246
      10. Eihän se tietysti minulle kuulu

        Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
        Ikävä
        48
        1014
      Aihe