Gefina ja seksi?

Zap_C

Terve, Syön Gefinaa 1/5 tablettia (1 mg) päivässä kaljuuntumisen estoon. Pakkauksessa sanotaam, että finasteridi vaikuttaa poikasiikiöiden sukupuolielimien kehitykseen. Kysymykseni on, että vaikuttaako niinkin pieni määrä kuin 1mg? Eli jos vaimoni tulisi nyt raskaaksi, niin onko vaaraa, että lapsemme ei olisi terve gefinan ansiosta?

5

3085

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1 mg/pv

      Kirjoitin eilen asiasta tuonne vähän alemmas Gefinan haittavaikutukset -otsikkoon. Kysymykseesi ei ole täydellistä vastausta. On totta, että hormonivalmisteet ovat yksittäisinä tekijöinä merkittävässä asemassa raskauden syntymiseen ja sen ehkäisyyn (vrt. naisten hormonihoidot ja ehkäisytabletit). Hormonit sikiön omassa verenkierrossa ovat juuri ne, jotka vaikuttavat sukupuolielinten kehitykseen. Tämän vuoksi raskaana olevan/ raskaaksi juuri nyt aikovan naisen ei ole soveliasta käsitellä rikottuja finasteriditabletteja. Nainen ei käytä tätä lääkettä koskaan.

      Sikiön yleiseen kehitykseen vaikuttavat monet seikat, kuten äidin ikä, elintavat jne. Äidin myöhäisiänraskaus altistaa monille kehityshäiriöille kuten Downin syndrooma. Alkoholin runsas käyttäminen raskausaikana voi aiheuttaa syntyvät lapsen alipainoisuutta, älyllisen kehityksen lopullista jälkeenjääneisyyttä kuten myös tupakanpoltto. Muistanet vielä 90-luvun alun kohun maksaruokien D-vitamiineista.

      Jos lääkkeen olisi todettu aiheuttavan miehen normaaleilla käyttömäärillä naisen sikiön kehityshäiriöitä niin, siitä käytäisiin taatusti oikeutta Yhdysvalloissa. Lääketeollisuus on testannut tuotteen eläinkokein, joissa raskaana oleville naaraseläimille on syötetty finasteridia moninverroin enemmän kuin me sitä itse käytämme. (Lähde: Pharmaca Fennica, 2003)

    • Mikko_

      On varmaan aika teoreettinen riski, että miehen sperman välityksellä naisen ja sikiön verenkiertoon voisi päätyä riittävän suuri määrä finasteridia aiheuttaakseen haittaa... En tiedä, onko tämä käytännössä edes mahdollista. Kovin huolissani en kyllä olisi.

      Vähän sama asia kuin että tuskin isän alkoholinkäytöllä on hirveästi vaikutusta sikiön kehitykseen, toisin kuin äidin juonnilla.. :)

      Enemmänkin olisi huolissani siitä, ettei raskaana oleva nainen koske Gefina-tabletteihin tai etenkään käytä niitä.

    • Joppe

      Meidänkin taloudessamme on sama tilanne, eli lasta yritetään ja finakuuri on päällä. Useat asiantuntijat maailmalla sanovat, ettei finasteridista koidu mitään vaaraa raskaana olevalle äidille. Siemennesteen mukana äidin elimistöön mahdollisesti kulkeutuva fina on kuitenkin määrältään hyvin mitätön.

      Voihan sitä tietysti pelata varman päälle ja pitää taukoa kuurissa tai mennä inseminaatioon :-S Jälkimmäinen vaatiikin jo sitten erinäisiä järjestelyjä.

      "Hiukka" asian vierestä: ainakaan siemennesteen laatuun finalla ei tuntuisi olevan merkitystä. :-) Itse kävin testauttamassa eliksiirini maaliskuussa '03 (tuolloin 1 kk Gefua takana) ja toisen kerran nyt joulukuussa '05, ja sperman laatu oli ekalla kerralla ihan ok ja toisella kerralla erinomainen. Vahvat vitamiinit, joita nappailen päivittäin, saattavat myös vaikuttaa positiivisesti paitsi hiuskasvuun myös siemennesteen laatuun. (Multitabs vahva B vahva C kalaöljyt).

      • Joppe

        ...eli asiantuntijoiden mielestä ei koidu vaaraa äidille muttei myöskään lapselle.


    • Aapeli

      Älä nyt hyvä mies noinkin tärkeitä asioita kysele täällä, vaan hoidon määränneeltä lääkäriltäsi! Tai keneltä lääkäriltä tahansa, mutta älä täällä. Vastausten taso on nähty.

      Ei se milligrammamäärä mitään merkitse! Monia lääkkeitä annostellaan mikrogrammoissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5000
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1570
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1129
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1063
    5. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      987
    6. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      75
      950
    7. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      8
      947
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      2
      852
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      56
      751
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      713
    Aihe