Kieltolaki RAY:n peleihin!

addiktin varjossa

Miksi RAY:n pelejä saa pelata niin vapaasti ja huomaamattomasti joka kulmassa ja kuppilassa.

Pelikoneet tulisi sijoittaa Täyspotin -tyylisiin pelihalleihin kokonaan. Valtio, kun valvoo muidenkin päihteiden käyttöä "tarkasti", miksi pelejen sijoittelu on mielivaltaista?

Joka osaisi neuvoa, kuinka asiassa tulisi menetellä eteenpäin, jotta muutosta saataisiin aikaiseksi, olisi eriviisas!

3

638

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eikö sitten esim. tupakkaa ja olutta mielestäsi saa "joka kulmasta ja kuppilasta" siinä missä rahapelielämyksiäkin? Toisekseen, rahapelit eivät ole päihteitä, vaikka joillekin riippuvuutta voivatkin aiheuttaa.

    • näen joka päivä ongelmapela...

      "Miksi RAY:n pelejä saa pelata niin vapaasti ja huomaamattomasti joka kulmassa ja kuppilassa."

      Eihän noilla "kulmissa ja kuppiloissa" olevilla automaateilla huomaamattomasti pääse pelaamaan, nehän ovat julkisella paikalla. Jokainen ohikulkija siellä marketissa näkee kuka sitä automaattia pelaa. Vapaasti niitä saa pelata siksi että se on ihan laillista pelata niitä. Ei sitä aikuisen ihmisen pelaamista voi valvoa/kieltää kukaan muu kuin se pelaaja itse.

      "Pelikoneet tulisi sijoittaa Täyspotin -tyylisiin pelihalleihin kokonaan. Valtio, kun valvoo muidenkin päihteiden käyttöä "tarkasti", miksi pelejen sijoittelu on mielivaltaista? "

      Sehän vain lisäisi ongelmapelaamista jos kaikki peliautomaatit sijoitettaisiin pelisaleihin. Siellä pääsisi pelaamaan vielä huomaamattomammin ja anonyymisemmin kuin "kulmissa ja kuppiloissa", "suljetussa" tilassa ja piilossa muiden katseilta. Tokihan siellä pelisalissa valvonta on, mutta yksikään pelisalinvalvoja ei voi kieltää pelaamista sillä perusteella että joku pelaa hänen mielestään liikaa. Kyllä jokaisella on oikeus päättää omista rahoistaan. Eihän kukaan voi toisen alkoholinkäyttöäkään rajoittaa. Omasta halusta se on kiinni. Lähimmäinen voi siinä pelaamisen rajoittamisessa auttaa, ihan niinkuin alkoholinkäytön rajoittamisessakin.

      Kyllä niitä satunnaisia pelureita on huomattavasti enemmän tuolla "kulmissa ja kuppiloissa" kuin pelisaleissa. Ja sehän se on tärkeämpää ja hyväksyttävämpää että useampi pelaa vähäsen kuin että pieni joukko ihmisiä pelaa paljon. Jos automaatit julkisilta paikoilta poistetaan niin ne siellä paljon pelaavat siirtyvät sinne pelisalin hämyyn ja ongelma senkun pahenee.

      Pelien sijoittelu ei todellakaan ole mielivaltaista. Se on tarkkaan määriteltyä ja säännösteltyä hommaa kuten kaikki muukin RAY:n toiminta.

      Samalla periaatteella alkoholinkäyttö ja myynti tulisi rajoittaa ainoastaan ravintoloihin.

      "Joka osaisi neuvoa, kuinka asiassa tulisi menetellä eteenpäin, jotta muutosta saataisiin aikaiseksi, olisi eriviisas!"

      Jos oikeasti haluat alkaa ajamaan asiaa (lisätä peliongelmaisten määrää sillä että vain pelisaleissa saa pelata), niin oikea taho on ottaa yhteyttä kansanedustajiin. Eduskuntahan ne lait säätää. Fiksumpi vaihtoehto olisi kuitenkin hakea apua sille addiktille, vaikkapa peluurista: http://www.peluuri.fi/

      • näen joka päivä ongelmapela...

        Korjaan tuon yhden kappaleen ajatusta sen verran että jos automaatit julkisilta paikoilta poistetaan ja siirretään vain täyspotteihin, niin paljon pelaavat (addiktit) siirtyvät sinne ja satunnaiset pelurit lopettavat pelaamisen kokonaan, jolloin ongelmapelaajien prosentuaalinen osuus kasvaa. Se on ihan puppua että kynnys mennä sinne täyspottiin pelaamaan olisi muka jotenkin isompi kuin marketin pokeriautomaatin. Sitä paitsi pelejä löytyy muualtakin, ensimmäisenä minä olisin rajoittamassa erilaisten nettipelien määrää, se se vasta valvomatonta hommaa onkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      4
      3673
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3589
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3320
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3291
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2176
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1758
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      31
      1506
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1461
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      86
      1355
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1313
    Aihe