Fotosensitiivinen epilepsia

racel

Kärsiikö kukaan tästä tyypistä? Itselläni on ihan selvät oireet, mutta silti vilkkuvalo testin tulos oli negatiivinen. Miten luotettava tuo testi loppujen lopuksi on? Pelkkä ripeä kävely tiellä missä aurinko vilkkuu puiden takaa saa aikaan vartalon tahdottomia nykäyksiä sekä n. puolen sekunnin-1 sekunnin "pimenemistä". Puhumattakaan esimerkiksi strobo valoista! Miten minua pitäisi jatkotutkia tämän asian tiimoilta, kun tuo vilkkuvalo testi on jo tehty? Osaako joku kertoa tästä aiheesta mitään?

3

5186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HugoGrotius

      Itsekin kyllä ihmettelin aikanaa, että aina ei vilkkuvalo tuntunut pahalta, mutta taasen aivan selvästi sen tunsi. EEG:ssä, jos sinut altistetaan vilkkuvalolle ja laitat vielä silmät kiinni, luulen, että oirehdit varmasti.

      Lapsena kestin sen kidutuksen, mutta enää en suostu vilkkuvalotestiin, sillä automaattinen reaktioni olisi iskeä nyrkillä se lamppu hajalle.

      • racel

        Niin, vaan kun en siinä testissä käyrien mukaan "oirehtinut", eli oli negatiivinen tulos...sehän tässä ihmetyttääkin. Toki testin valo tuntui hieman inhottavalta, laittoi räpyttelemään jne. mutta ihmettelin kyllä sitä, miten laimea testin valo oli. Niinkuin tavallista huonelamppua olisi vähän vilkuttanut. Toisin sanoen testissä käytettävä valo ei siis ollut niin voimakas että olisi aiheuttanut nuo nytkähtely oireet sillä hetkellä.

        Kuitenkaan ei kai ole normaalia nytkähdellä vilkkuvista VOIMAKKAISTA valoista ja menettää tajuntaansa (sekä ajan ja paikan tajua hetkeksi.) Viime kerralla kun jouduin vahingossa strobovalo ympäristöön puutui oikea käsivarsikin hieman. En ole kuullut kenellekään tutuilleni esimerkiksi käyvän näin. Silmien sulkeminenkaan ei auta sillä oire on niin voimakas että sama tapahtuu luomien läpi.


    • Peeth

      Mullakaan ei vilkkuvalo-testistä tullut mitään oireita mutta kerran kun tanssin yökerhossa jossa vilkkuvat valot ovat miltei naaman korkeudella, katosi yht'äkkiä kuuloni, näin vaan sumeasti suoraan eteen mutta sivuille en ollenkaan kuin olisin katsonut putken läpi.. Huimaus meni ohi 2 minuutissa mutta sen jälkeen ei ole vastaavaa tapahtunut. Alkoholilla ei ollut osuutta asiaan.

      Äsken aloin miettimään sellaista että en tiedä johtuuko se epilepsiasta että puiden välistä tuikkiva aurinko joskus saa aikaan hirveän tunteen. Vähän niinkun raivon tapaista tms kuin hirveä päänsärky.. Puhuitko Hugo sellaisesta vai jostain ihan muusta? Ja liittyykö se tosiaan epilepsiaan vai onko se ihan normaali reaktio.. ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      81
      4620
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      63
      2062
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1125
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe