Rasismi ja heikko äidinkielen taito

näistä kuusaalaiset ja kouv...

Kouvola ja Kuusankoski ovat kuin kaksi marjaa ainakin kahdessa asiassa: suomea, omaa äidinkieltämme, ette ole vaivautuneet opettelemaan kunnolla (voisi luulla, että itse olette ulkomaalaisia). Toinen seikka on tämä teidän yltiöpäinen rasistisuus. Mistä se oikein kumpuaa? Kertokaa, siis mielellään vähän fiksummat kuin nämä "haista homoneekeri vittu"-henkiset ihmiset foorumilla. Minua oikeasti kiinnostaa tämä ilmiö!

11

1910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä vaan

      Kappas vaan! Löytyypä täältä joku täysin kanssani samoin ajatteleva henkilö!
      Samaa ilmiötä olen ihmetellyt jo vuosikausia, Kuusankoskella en syyksi ole muuta löytänyt kuin sisäsiittoisuuden. Kuusankoskelaiset pitävät jopa voikkaalaisia maalaisina... Aivan huvittavaa! Lieneekö Kouvolassa syynä sama asia vai mistä johtuu tämä ahdasmielinen ajatusmaailma?

    • woykkahuikka

      Älkääs nyt liioitelko. Samanlaista sakkia on joka kunnassa. Onhan se ikävää, jos keskustelupalstalla homotellaan ja kiroillaan, mutta se on vain taustakohinaa eikä siitä pidä provosoitua. Suuri osa käyttäjistä on nuoria poikia, joiden kanssa ei kannata vaivautua kinaamaan.

    • kouvolassa syntynyt

      olet ilmeisesti pyörinyt jossain narkkari piireissä, missä änkytys ja takeltelu johtuu aivan muusta kuin kuvittelemastasi heikosta äidinkielen taidosta. itse olen ollut varsin tyytyväinen omaan opetukseen, jota kuusaan kouluista olen vuosien saatossa saanut. varsinkin naukion yläasteen äidinkielen opettaja, jo ehkä legendaarinen Helvi Kontra, laittoi 90-luvun alkupuolella villeimmätkin "teiniraggarit" hyvään ojennukseen ja suorastaan pakotti imemään kaikki mahdolliset inkatiivestä ablatiiveihin. en minä ainakaan ole huomannut kuusaalaisilla puutteita suomenkielen osaamisessa ainakaan omassa sukupolvessani.

      • Tuota noin

        Silti sinullekin tuottaa ilmiselviä vaikeuksia aloittaa lause isolla kirjaimella...
        Kyllä jopa Kuusankosken yläasteella (oikeastaan jo ala-asteella) varmaan on sellainen opetettu! Jos vain oppi on mennyt päähän. Mutta kun ei niin ei, minkäs sille voi! :DDD


    • Näin se on

      Kyllähän tämä on sama ilmiö kuin Ranskan lähiöissä. Kuusankoski on tyypillinen tehtaan varjossa oleva paikkakunta. Työväki on kansakoulun juuri ja juuri läpikahlannutta joukkoa (paperimieheksi on päässyt apukoulunkin aikanaan suorittanut henkilö). Eipä tällaisesta joukosta oikeastaan voi millään kuvitella kumpuavan laaja-alaisesti maailmaa katselevia jälkeläisiä. Täällä on ongelmana se, että suuri joukko lapsia saa olla omissa oloissaan viikonloput, pääasia etteivät ole häiritsemässä vanhempiensa perjantai-pullo kivaa. Kapea-alaisuudesta juuri kumpuaa pelko muualta tulleita kohtaan, joka sitten ilmenee rasismina. Sosiaalitädeillä on itseään isompi työsarka, mikäli he yrittäisivät luoda näille nuorille näkemystä muusta kuin perjantai-pulloista, rasismista, ikkunan särkemisestä yms. Heidän vanhempansa siihen eivät kykene.

      • sairuskii alas

        En olisi uskonut että tämän kaupungin palstalle löytyy näinkin hienoja ja asiallisia kirjoittajia. Onhan täällä sontaakin, mutta Kuusankoskella kontrastit ovatkin yleensä todella vahvoja. Puhuttiin sitten Asiasta tai asian vierestä.

        Kontra oli hyvä, kuten oli myös suosiki opettajani Inkeri Fors. Mutta eivät hekään ihmeisiin kyenneet. Itse olin Naukiossa 90-luvun alussa isänmaallisuus lietsonta oli kuumimmillaan. Eipä ole niistä ressukoista monikaan fiksusti jaloillaan. Tai no, tehtaalle on osa päässy, osa on päässyt hengestään.


      • ............

        no just joo..ei voi muuta ku nauraa sin typerille jutuille :D..vai että tyypillinen tehtaan varjossa oleva paikkakunta,hohhoijaa..koko ikäni oon kuusaalla asunnu,eikä oo ollu valittamista.. koulut mitä oon käyny ni niis ei oo ollu mitää vikaa,opetuksessa meinaan.. ja jokasel paikkakunnal puhutaa eritaval,jos et sitä oo vielä huomannu...


      • Kk
        ............ kirjoitti:

        no just joo..ei voi muuta ku nauraa sin typerille jutuille :D..vai että tyypillinen tehtaan varjossa oleva paikkakunta,hohhoijaa..koko ikäni oon kuusaalla asunnu,eikä oo ollu valittamista.. koulut mitä oon käyny ni niis ei oo ollu mitää vikaa,opetuksessa meinaan.. ja jokasel paikkakunnal puhutaa eritaval,jos et sitä oo vielä huomannu...

        Ikivanha viesti, mutta haluanpa vaan sanoa, etta Helvi Kontra oli paras opettaja mita minulla on koskaan ollut, ja kiitos Helville aikkoinaan vuoona 87 kirjoitin Laudaturin aidinkielessa. Vielakin arvostan kaunista aidinkielta nyt ulkomailla ollessanikin. Kiitos Helvi.


    • Sudeettikuusaalainen

      Yhteenvetona tästä kaikesta voisi siis todeta, että Kuusaalla on aina ollut hyviä äidinkielen opettajia lukion Pönttö ja Pökki mukaan luettuna ja sitten on viime vuosina alkanut ilmaantua näitä rasisteja, joille äidinkielen vivahteet tuskin koskaan ovat erikoisemmin maistuneet.

    • perus kuusaalain

      Se on paljon helpompi kirjottaa internet/puhekielellä... toisekseen noita mainitsemiasi "rasisteja" on Suomessa ihan joka kylässä ja kaupungissa. Kouvola/Kuusankoski ei poikkea siinä muista milläänlailla.

    • Anonyymi

      paperitehtaalaiset apukoulun ylioppilaat

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      4067
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      94
      2025
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      93
      1372
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1321
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      59
      1191
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      56
      1085
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1040
    8. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      47
      953
    9. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      942
    10. Missä Martina miehineen?

      Onko tämä v. 2009 Turhin julkkis unohdettu nyt vallan? Mistä nyt tulee rahaa, kun ketään ei kiinnosta? Tähänkö päättyi M
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      900
    Aihe

    Tarvitsemme suostumuksesi tarjotaksemme personoitua palvelua

    Palvelu ja sen kolmannen osapuolen toimittajat (71) keräävät henkilötietoja (esim. IP-osoite tai laitetunniste) käyttäen evästeitä ja muita teknisiä keinoja tietojen tallentamiseen ja lukemiseen laitteellasi tarjotakseen sinulle tarkoituksenmukaisia mainoksia ja parhaan mahdollisen asiakaskokemuksen.

    Palvelu ja sen kumppanit tarvitsevat suostumuksesi seuraaviin:

    Tarkoitukset

    Tarkkoja sijaintitietoja ja laiteominaisuuksia koskevia tietoja voidaan käyttää.

    Mainonta voidaan yksilöidä profiilin perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä mainontaa varten. Mainonnan suorituskykyä voidaan mitata.

    Sisältö voidaan yksilöidä profiilisi perusteella. Toimintaasi tässä palvelussa voidaan käyttää sinua koskevan profiilin luomiseen tai parantamiseen yksilöityä sisältöä varten. Sisällön tehokkuutta voidaan mitata. Raportit voidaan luoda oman ja muiden toiminnan perusteella. Toimintasi tässä palvelussa voi auttaa kehittämään ja parantamaan tuotteita ja palveluita.

    Evästeet, laitteet tai vastaavat verkkotunnisteet (esimerkiksi kirjautumisperusteiset tunnisteet, satunnaisesti määritetyt tunnisteet, verkkopohjaiset tunnisteet) sekä muut tiedot (esimerkiksi selaimen tyyppi ja tiedot, kieli, näytön koko, tuetut tekniikat jne.) voidaan tallentaa laitteellesi tai lukea laitteellasi laitteen tunnistamiseksi joka kerta, kun se muodostaa yhteyden sovellukseen tai verkkosivustoon yhdessä tai useammassa tässä esitetyssä tarkoituksessa.

    Erityisominaisuudet

    Hyväksynnälläsi tarkkaa sijaintiasi (alle 500 metrin säteellä) voidaan käyttää tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksynnälläsi tiettyjä laitettasi koskevia ominaisuuksia saatetaan pyytää ja käyttää erottamaan se muista laitteista (kuten asennetut fontit tai laajennukset, näyttösi resoluutio) tässä ilmoituksessa kuvattujen tarkoitusten tueksi.

    Hyväksymällä sallit tietojesi käsittelyn. Suostumuksesi koskee tätä palvelua, hyväksymättä jättäminen voi vaikuttaa asiakaskokemukseesi. Jotkut teknologiat saattavat perustella tietojen käsittelyä oikeutetulla edulla, voit vastustaa tätä tai muuttaa muita asetuksia klikkaamalla Asetukset linkkiä.

    Tietosuoja