YLEN

vaalikeskustelusta

Täällä on moitittu Saulia hyökkääväisyydestä ja asiattomuudesta YLEN vaalikeskustelussa.
Millaista keskustelua nämä kritisoijat haluatte?
Haluatteko katsella Tarjan ja Matin tyylistä "samaa mieltä" -keskustelua. Minä en.
Olisi niin kivaa jos kaikki olisi samaa mieltäkö?
Mieluummin vaihdan kanavaa kuin kuuntelen latteita tyhjänpäiväisyyksiä.

Sauli esitti rohkeasti kritiikkiä istuvaa presidenttiä kohtaan. Mitä pahaa siinä on.
Kyllä presidenttiäkin saa arvostella.
Halonen osoittaa vastauksilla huonohermoisuutta ja selvästikään ei kestäisi mitään kritiikkiä häntä kohtaan.
Vastasi että Sauli voisi pitää vaalilupauksen olemalla niin ettei vastakkainasettelua synny.

Oliko Saulin kritiikki vastakkaisasettelua?
Minusta ei juuri ollenkaan.
Hänhän vain toi esille rohkeasti mitä mieltä on asiasta ja miten presidentin virkaa voisi paremmin hoitaa Suomen hyväksi.

Hyssyttelyn aika on ohi (samoin vastakkainasettelun).

5

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tasapuolista

      Olen ihan samaa mieltä.. Halonen ei halua vaikeita asioita keskusteluun, koska niihin pitäisi ottaa kanta, joka ei miellytä kaikkia.. Halonen voi voittaa ainoastaan myötäilemällä kaikkia, silloin sellaiset äänestäjät, jotka eivät ajattele saattavat mennä halpaan..
      Vanhanen hermostui yllättävästi perustuslakikysymyksistä, muuten pärjäsi ihan hyvin..
      Kallis oli populisti vaikka esiintyi muuten ihan hyvin..

      • osijg bof

        Samaa mieltä. Niinistö oli ainoa, joka edes yritti ylläpitää kunnon keskustelua ja mielipiteiden vaihtoa.

        Käsittääkseni seuraavassa YLE:n vaalikeskustelussa on aiheena turvallisuuspolitiikka. Luvassa on taas Halosen ja Vanhasen yltiövarovaisia latteuksia mm. siitä, onko Venäjä uhka Suomelle tai siitä, pitäisikö Suomen hakea NATO:n jäsenyyttä. Viittaavat luultavasti taas joihinkin epämääräisiin selontekoihin ja höpisevät jostain "aikaansa seuraavasta liittoutumattomuudesta" sen sijaan, että sanoisivat selvällä suomen kielellä mitä mieltä asioista ovat.

        Osittain Halosen ja Vanhasen ympäripyöreys menee toimittajien piikkiin. Toimittajan pitäisi esittää kysymys ihan pokkana uudestaan sen jälkeen kun ensin on kuunneltu perinteiset liirumlaarumit jostain ministeriöiden välisestä työryhmästä, joka parhaillaan valmistelee jotain hemmetin poikkisektoraalista selvitystä ja blaa blaa blaa...

        Tekisi melkein mieli äänestää Soinia. Miehellä ainakin on selkeä linja: Suomi pois EU:sta. Linja on tietenkin väärä, mutta pelkkä asioiden selkeä esittäminen ja avoimuus on jo arvo sinänsä.


    • samaa mieltä Halosesta!

      Rohkeasti vain Halosta haastamaan. Tietenkin haastajien pitää haastaa, muidenkin kuin vain Niinistön! Vanhanen nyt ei tietenkään uskalla haastaa, mutta muut voisivat. Hautala voisi ottaa esille vielä Stasi-listankin. Siitä saisi Heidi valtavasti pisteitä!

      Tosin ei tarvitse paljon haastaa, koska Halonen on vain vasemmistomedian voimin ylläpitämä kupla. Todellista näyttöä ja osaamista ei ole. Halonen on yksinkertaisesti surkea.

      Niinistö sanoi kohteliaan arvion Halosesta Hesarin vaalikoneessa:

      Hän on tehnyt parhaansa :D

      • melody

        Kertakaikkiaan presidentinvaalien alla pitää ehdokkaiden keskustella avoimesti ja haastaa toisiaan oikein olan takaa. Asiat ja mielipiteet auki. Kyllä tuolla tasolla olevat ihmiset pitää kestää kyseenalaistamisen. Olen samaa mieltä, että hyssyttelyt on ohi!!


    • Tentissä keskitytään liikaa näiden "kolmen PÄÄehdokkaan" mielipiteisiin. Muut ehdokkaat eivät saa tarpeeksi ääntään kuulumaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2012
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      155
      1923
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      25
      1546
    4. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      951
    5. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      919
    6. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      23
      849
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      7
      847
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      112
      791
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      45
      740
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      32
      735
    Aihe