Mikäs kone sopisi parhaiten turbotettavaksi/on jo hyvä turbokone 244-projektiini? Pitäisi olla tehoa, kestävyyttä ja pois se vanhojen mallien hirveä rohina. Itse ajattelin B230ET/FT mutta onko parempaa vaihtoehtoa?
Paras kone vauhtipeliin
5
1209
Vastaukset
- PRV
PRV V6 tuplaturboilla. Jos tuosta on vectorissa jarrutettu lähelle 500hv lukemia niin miksi ei sitten menisi vähemmällä volvossakin :-)
- Kersti
Luin jostain, että PRV:llä (Volvo B27 ja B28)
jommassa kummassa koneessa oli ongelmia öljyn kierron kanssa, eli kiinnileikkaamisvaara? - Nimetön
Kersti kirjoitti:
Luin jostain, että PRV:llä (Volvo B27 ja B28)
jommassa kummassa koneessa oli ongelmia öljyn kierron kanssa, eli kiinnileikkaamisvaara?Notkeat öljyt talveksi, mielellään 0W-40 esim. ja kesäksi vaikka 5W-40. Vaihto viimeistään 7000 km niin kyllä se kestää.
Vanhemman sarjan B23-koneita saa kohtuu edullisesti. Jos tarkoituksena on virittää ja koneen kunnosta (ja ajomäärästä) ei ole täyttä varmuutta, kannattaa tehdä perusremontti. Ja tuo vanhempi sen takia, että siinä on vahvemmat kiertokanget kuin alkupään B200/230-sarjalaisissa. Olikohan se joskus -88 tai -89 kun noihinkin matalakitkakoneisiin tuli kestävämmät kiertokanget. Asialla on merkitystä, jos tehoissa mennnään lähelle 250 hepoa.
Kanneksi kannattaa etsiskellä sellaisia, joissa on valumerkinnän viimeiset numerot 405 tai 531. Ne ovat paremmin virtaavia. Myös muut, kuten 530 ovat kelvollisia valintoja mikäli tehotavoite on alle 300 hv. Puristussuhde kannattaa valita huolella, joko männillä tai palotiloja muokkaamalla.
Nokka-akseliksi ahtimen kanssa on edullinen aloitusvalinta Volvon omat D- tai K-merkinnällä olevat nokka-akselit.
Tuossa nyt jotain.- jo melkein saa
Tuontipeleistä purettuja täydellisiä 2,3 et koneita näkee tuon tuosta myynnissä. Hinta usein olematon 500e / vst. Yleensä ei ole edes hirveästi ajettuja.
2,3 et (tic) koneeseen sai yhteen aikaan halpoja lastutus sarjoja, joilla tehot sai nostettua vakiosta 180hp -> 220/240hp.
En ainakaan lähtisi tekemään konetta mistään peruskoneesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.2827357Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on413826PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23418Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a673128Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1132807"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin342588IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-492468Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.522226- 682003
- 991881