Paras kone vauhtipeliin

Kersti

Mikäs kone sopisi parhaiten turbotettavaksi/on jo hyvä turbokone 244-projektiini? Pitäisi olla tehoa, kestävyyttä ja pois se vanhojen mallien hirveä rohina. Itse ajattelin B230ET/FT mutta onko parempaa vaihtoehtoa?

5

1209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PRV

      PRV V6 tuplaturboilla. Jos tuosta on vectorissa jarrutettu lähelle 500hv lukemia niin miksi ei sitten menisi vähemmällä volvossakin :-)

      • Kersti

        Luin jostain, että PRV:llä (Volvo B27 ja B28)
        jommassa kummassa koneessa oli ongelmia öljyn kierron kanssa, eli kiinnileikkaamisvaara?


      • Nimetön
        Kersti kirjoitti:

        Luin jostain, että PRV:llä (Volvo B27 ja B28)
        jommassa kummassa koneessa oli ongelmia öljyn kierron kanssa, eli kiinnileikkaamisvaara?

        Notkeat öljyt talveksi, mielellään 0W-40 esim. ja kesäksi vaikka 5W-40. Vaihto viimeistään 7000 km niin kyllä se kestää.


    • Vanhemman sarjan B23-koneita saa kohtuu edullisesti. Jos tarkoituksena on virittää ja koneen kunnosta (ja ajomäärästä) ei ole täyttä varmuutta, kannattaa tehdä perusremontti. Ja tuo vanhempi sen takia, että siinä on vahvemmat kiertokanget kuin alkupään B200/230-sarjalaisissa. Olikohan se joskus -88 tai -89 kun noihinkin matalakitkakoneisiin tuli kestävämmät kiertokanget. Asialla on merkitystä, jos tehoissa mennnään lähelle 250 hepoa.

      Kanneksi kannattaa etsiskellä sellaisia, joissa on valumerkinnän viimeiset numerot 405 tai 531. Ne ovat paremmin virtaavia. Myös muut, kuten 530 ovat kelvollisia valintoja mikäli tehotavoite on alle 300 hv. Puristussuhde kannattaa valita huolella, joko männillä tai palotiloja muokkaamalla.

      Nokka-akseliksi ahtimen kanssa on edullinen aloitusvalinta Volvon omat D- tai K-merkinnällä olevat nokka-akselit.

      Tuossa nyt jotain.

    • jo melkein saa

      Tuontipeleistä purettuja täydellisiä 2,3 et koneita näkee tuon tuosta myynnissä. Hinta usein olematon 500e / vst. Yleensä ei ole edes hirveästi ajettuja.

      2,3 et (tic) koneeseen sai yhteen aikaan halpoja lastutus sarjoja, joilla tehot sai nostettua vakiosta 180hp -> 220/240hp.

      En ainakaan lähtisi tekemään konetta mistään peruskoneesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      282
      7357
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      41
      3826
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3418
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      67
      3128
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      113
      2807
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      34
      2588
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2468
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      52
      2226
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2003
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1881
    Aihe