Riittääkö muilla lämmintä sisälle,itsellä tuntuu olevan aika tehoton,putket on kuumat mutta -10 asteessa tulee vain haaleeta. missä vika
Tempra 1.6 mpi lämmityslaite
meemmi
4621
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Entisenä Tempra-miehenä veikkaisin, että ohitusläppä on auki. Lämmityslaite toimii ns sekoitusperiaatteella eli vesiventtiilin lisäksi lämpätilaa säädetään kennon ohittavalla ns ohvirtausläpällä. Irroita lämmityslaitteen molemmin puolin olevat suojamuovit ja tutkaile säätöhanikoita kääntelemällä kuinka ne toimivat. Tuon ohivirtausläpän toiminta liittyy vesiventtiilin samanaikaiseen liikkeeseen eli keskity siihen.
Semmoinen oletus olikin päälimmäisenä mielessä,jossain puhuttiin myös että kuumaa ei sais muuten kuin laittamalla lisäpumppu kennon kiertoon..
Laitoin maskin puskurissa olevaan aukkoon. Lämpiää nyt kuumemmaksi kuin ennen vain 60-70 '.
Omastani on moottorin alapuolen suojamuovi pois ja uusi on kallis. Onko tietoa tämän paneelin vaikutuksesta lämpöön?
Mulla tulee niin kuumaa ilmaa että täysillä jalkoja poltta jajos paan käden suuttimen eteen on tosi kuumaa.