Miten liikennemerkeillä määrätään

Ainakin jkl:n rantaväylä on vaan keskustan lähettyvillä 2 kaistanen taajamatie , kuten uus 2 kaistanen laukaantiekin , ei siinä vasemmalla kaistalla tartte mihinkään kiirehtiä !

Ohan ne ihan ns. moottoritien näköisiä teitä ja tuntuu nää etelän autoilijat kovasti turhautuvan jos ajelee vasenta kaistaa rajoituksien mukaan , koska se ei ole mikään ohituskaista !

Jossakin oli hyvä määritelmä noille , kuka tietää ?
4421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

liikennemerkillä, se jossa on kaksi valkoista nuolta ylöspäin sinisellä pohjalla. Ja allaolevalla lisäkilvellä sen pituus. Ohituskaista erotetaan myös kaksoissulkuviivalla.
Jkl:ssä on muistaakseni moottoriliikennetie.

Äänestä

Älä tule vittupää junnaamaan siihen vasemmalle kaistalle. Siinä voi ajaa ne jotka ohittaa kaupungin. Eli kaista ei ole tarkoitettu kaltaisillesi kouluttajille, jotka yrittää päteä junnaamalla seitsemää kymppiä. Onneksi kuten sanoit kyseessä on katu ja oikealta saa ohittaa!

Äänestä

määrää, että autoa on ajettava AINA mahdollisimman lähentä ajoradan oikeaa laitaa ja AINA oikeanpuoleisinta vapaata kaistaa.

Vasemmalla kuhnivat aiheuttavat monenlaisia vaaratilanteita. Suosittelisin autokoulun kertauskurssia sinulle tässä asiassa, itselleni yhdessä toisessa liikennemerkkeihin liittyvässä. ;)

Äänestä
  • Kertauskurssi voisi tehdä myös optimisti-orvokille hyvää.

    TLL 9 § 1 ja 2 mom:
    Ajoneuvoa on ajoradalla kuljetettava muu liikenne ja olosuhteet huomioon ottaen niin lähellä ajoradan oikeaa reunaa kuin turvallisuutta vaarantamatta on mahdollista. Tämä säännös ei koske ajoa yksisuuntaisella ajoradalla.

    Milloin kuljettajan ajosuunnassa on vähintään kaksi ajokaistaa, hänen on kuljetettava ajoneuvoa ajokaistaa tarpeettomasti vaihtamatta yleensä eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla.

    Moottoritiellä:
    TLA 7 §

    Moottoritiellä on ajoneuvoa kuljetettava eniten oikealla olevalla vapaalla ajokaistalla. Jos ajokaistat on opastusmerkein osoitettu tarkoitetuiksi kukin tietylle liikennesuunnalle, saa kuljettaja kuitenkin käyttää olosuhteisiin ja matkan jatkamiseen parhaiten soveltuvaa ajokaistaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


OHITUSKAISTA ? kirjoitti:

Ainakin jkl:n rantaväylä on vaan keskustan lähettyvillä 2 kaistanen taajamatie , kuten uus 2 kaistanen laukaantiekin , ei siinä vasemmalla kaistalla tartte mihinkään kiirehtiä !

Ohan ne ihan ns. moottoritien näköisiä teitä ja tuntuu nää etelän autoilijat kovasti turhautuvan jos ajelee vasenta kaistaa rajoituksien mukaan , koska se ei ole mikään ohituskaista !

Jossakin oli hyvä määritelmä noille , kuka tietää ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu