Php:lla nettisivut?

hmm.

Olen värkkäämässä harrastusaiheisia nettisivuja, joilta pitäisi löytyä keskustelufoorumi ja ns. artikkelitietokanta, johon halukkaat voisivat netin kautta lisätä artikkeleita.

Artikkelien lisääminen tapahtuisi niin, että rekisteröitynyt ja sisäänkirjautunut käyttäjä voisi nettisivujen kautta kirjoittaa ja muokata artikkelin, lisätä kuvia ja esim. bbcode-muotoiluja. Sitten artikkeli lähetettäisiin "jonnekin", mistä ylläpito voisi tarkistaa tuotoksen asiallisuuden ja sitten laittaa artikkelin kaikkien nähtäville.

Sivuston etusivun pitäisi olla mieluiten sellainen, että siltä heti sivuille tullessaan näkisi uusimmat artikkelit, uutiset ja foorumin keskustelut.

Sen verran olen saanut selville, että tällaisten sivustojen pystyttämiseen on tarjolla valtava määrä php-pohjaisia maksullisia ja open source-lisenssillä toimivia ohjelmia, mutta ummikon on aika vaikea päästä selville, mikä ohjelmista olisi paras. Koska budjetti on pieni, mieluiten ottaisin käyttöön open source -ohjelmiston, mutta tämäkään ei vielä hirveästi karsi ehdokkaita. Lisäksi haluaisin mieluiten, että ohjelmisto tuottaisi validia xhtml:ää, ja sen ulkonäköä olisi kohtuullisen yksinkertaista muokata css:n avulla. Suomenkielinen ohjelmisto olisi suuri etu. Ja tietysti olisi tärkeää, että ohjelmisto ei olisi ihan hirveän helposti hakkeroitavissa...

Osaisiko kukaan antaa hyvää vinkkiä, mikä ohjelma kannattaisi valita? Olen tähän mennessä käynyt useamman kymmenen content management-ohjelmiston sivuilla, testaillut demoja ja ihmetellyt... Eli apu olisi tarpeen :).

0

233

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        65
        4242
      2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        67
        4241
      3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        109
        2905
      4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        58
        2796
      5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

        https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
        Maailman menoa
        21
        2029
      6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        55
        1992
      7. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        15
        1679
      8. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1503
      9. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        109
        1353
      10. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        180
        1281
      Aihe