Heiman yllättävää

Tuoreimman gallup-tuloksen mukaan Halosen kannatus pysyy edelleen käsittämättömän korkealla. Halonen ei ole ihme ja kumma kärsinyt lainkaan perustuslakisotkusta, ajoittaisesti presidentin vallankäyttöroolin unohtamisesta ja hermostuneesta julkisuusesiintymisestä. Toisaalta Halonen näyttäytyy varsin autoritaariselta ehdokkaalta muiden yläpuolella.

Kepu on saanut kenttäväkeensä vipinää ja tuloksia alkaa tulla. Vanhanen on kirinyt Niinistön etumatkan kiinni. Toisesta sijasta näyttää sittenkin tulevan kova kisa, mikä ilmeisesti tietää kovaa kisaa seuraavissa tenteissä Vanhasen ja Niinistön kesken. Siinä voi porvariyhteistyö vähäksi aikaa unohtua.

Eiköhän koklip-demareiden nyt kannattaisi antaa pikkasen toverillista apua Niinistölle ensimmäisellä kiekalla. Apu voi olla tarpeen seuraavia eduskuntavaalejakin ajatellen. Leif Salmen tuossa juuri epäili, että Vanhanen on tehnyt demarien kanssa jo sopimuksen seuraavasta vasemmistoliitolla vahvistetusta punamultahallituksesta eli ns. kansanrintamahallituksesta. Nähty perustuslakikiista liittyy Salmenin mukaan tämän sopimuksen ehtoihin.

Näin on närhen munat Matin korissa. Matti on ilmoittanut olevansa yhteistyöpuheenjohtaja ja kyllä hän niin reilusti on ollut demarien edessä rähmällään, että vaikea noin Salmenin juttuihin on olla uskomatta. Joka siis haluaa panna kapuloita tämän pelin rattaisiin, äänestää ensi kierroksella Niinistöä.

12

584

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olisit hiljaa
    • ¤%&%¤

      mielipuolipunikilta.

      "... mikä ilmeisesti tietää kovaa kisaa seuraavissa tenteissä Vanhasen ja Niinistön kesken..."

      Tuo on aivan väärin.
      Pitäisi kummankin porvarin asettaa kyseenalaiseksi haloskan toiminta pressana.
      Eihän se kyllä ole muuta saanut aikaan kuin homo-ohjelmat on telkussa lisääntyneet.

    • sanottu

      Nyt kannattaa laittaa kapaloita peliin, jepjep.

    • kysymykset

      Lipponen on antanut enteitä siitä että hän tulee hyökkäämään Halosta vastaan (niin se kansan mielessä näyttäytyy) perustuslakikiistan nimissä. Kysymys: kun hän näin tekee, ja se saa kansan aktivoitumaan Lipposta vastaan samalla tavalla kuin äijän Irak-törttöilyn yhteydessä, onko tästä seuraava Halosen suosion kasvu

      a) Lipposen todellista tilannetajuttomuutta ja tarkoittamatonta vetoapua, vai

      b) savolaisluonteen loputonta kieroutta tai yritys hyvittää Haloselle Irak-töppäilyt ja päästä poliittisesta paitsiosta?

      • kenenkään keksiä

        Kuin nuo sinun analyysisi ja vaihtoehtosi, meinaan.


      • kansa tietää...
        kenenkään keksiä kirjoitti:

        Kuin nuo sinun analyysisi ja vaihtoehtosi, meinaan.

        Eduskuntavaaleissa Lipponen hankki bush-typerehtimisellään Jäätteenmäelle vaalivoiton.

        Lippospuolustelu jatkui ja Jäätteenmäki palkittiin lähes ennätysmäisellä äänivyöryllä eurovaaleissa.

        Lipposen huominen hyökkäys tullaan kansan syvissä riveissä jäsentämään hänen kaunaisen luonteensa mukaiseksi jatketuksi kostoyritykseksi niitä kohtaan, jotka eivät halua lähettää tästä maasta sotilaita ihan mihin bush-nuoleskelijat haluaisivat.

        Näin se on.

        Analyysi ja ennuste ovat sataprosenttiset. Antaa niiden nauraa, jotka viimeksi nauravat.


    • Wiisaahko

      Jos otetaan pois keskustavastaisuus Mielipidepankin kirjoituksesta, se lähenee oikeaa tietoa. Niinistölle käy huonosti kamppailussa Vanhasta vastaan, niin kuin ainakin me viisaahkot tiedettiin jo aikoja sitten.

    • Pystyyn kuollut

      Luuletko, että tuollainen akateeminen juristitason perustuslakiväittely kansan syvejä rivejä kiinnostaa. Lähinnä sitä kiinnostaa, ollaanko presidentiltä viemässä oikeus lähettää tai olla lähettämättä poikiamme taisteluihin vieraille rintamille.

      YK-joukkojemme historian ansiosta kansa kokee tehtävän presidentille luovutettuna miellyttävänä seikkana. Arja Alhon, Liisa Jaakonsaaren ja Kimmo Sasin tyyppisille, hieman ärsyttäville poliitikoille tällaista päätösvaltaa ei haluta antaa.

      Kansa seuraa noista vaalikeskusteluista ehdokkaiden olemusta varsin tarkkaan. Presidenttien suhteen se on tuntenut Kekkosen jälkeen vetoa yhä pehmeämpien persoonien suuntaan. Trendiä on vahvistanut kaikkitietävien ja nokkavien pääministerien (Holkeri, Aho, Lipponen) harvinaisen pitkä ajanjakso. Siksi pehmo pääministeri Vanhanen on ollut suosittu ja saa lisäpisteitä vaatimattomasta olemuksestaan vaalikeskusteluissakin, samoin äidillinen Halonen. Ärhäkkä Niinistö haisee menneisyydelle.

      Kokoomukselle Niinistön pääsy toiselle kierrokselle voi osoittautua Pyrrhoksen voitoksi, kun vasemmistolainen ay-liike hyökkää tosissaan työväkireformia eli perinteisen työväki-nimityksen pilkkaamista vastaan. Siinä koettu kokoomuksen arvovaltatappio punamullan jatkon ratkaisee, ei mikään salaliitto.

      • ihan oikeassa.

        Otsikoissa arvelua.


    • apua Niinistölle.

      Otsikoissa lupaus.

    • Niinistöä

      Aivan oikein, muuten demarien oikeistosiipi jää pimentoon. Ette kai te halua Vanhasta toiselle kierrokselle. Äänestäkää Niinistö valtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1576
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      488
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      186
      425
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe