Sähköiskuja kylppärin hanasta

Järnström

Sain kylpyhuoneen hanasta lieviä sähköiskuja kun kävin suihkussa saunan jälkeen. Ilmiö poistui kun otin kylppärin lattialämmityksen pois päältä. Sähkömies kävi mittaamassa virrat eikä huomannut mitään poikkeavaa. Sama juttu on tuntunut pari kertaa myöhemminkin, mutta poistunut lattian kuivuttua tai jos olen ottanut lattialämmityksen pois päältä.

Lattialämmitys on asennettu n. 10 v sitten. Kaikki laitteet ja putket oli sähkärin mukaan maadoitettu oikein. Vikavirtasuojaa ei ole. Itse en tiedä sähköhommista juuri mitään. Tietääkö joku mistä on kyse, lähteekö henki vai onko jotain normaalia vuotovirtaa?

6

7542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syyllinen pesukone

      Meillä ei ole lattialämmitystä saunassa ja vereisessä vessassa on pyykinpesukone. Aloimme taannoin ihmettelemään, että miksi suihkun hanasta saa lieviä sähköiskuja, huomasimme, että pesukoneen verkkojohto otti kiinni pesukoneen vesiliitäntään, kun siirsimme tämän kauemmas niin iskuja ei enää tullut. Kone on uusi ja johdossa ei ole silmin mitään nähtävää vikaa. Lisäksi johto on kiinni maadoitetussa pistorasiassa ja emme tiedä onko jossain jotain vikaa. Sähkäri on ollut tulossa jo pitkään...

    • Vanhempi suunnittelija

      Ei saa tuntua yhtään mitään. Systeemissä on vikaa ja on syytä korjata. Ja hengen lähtö on lähellä. Jos ei sähkäri noilla oireilla mitään löydä, on syytä vaihtaa sähkäriä.

      Eräässä kerrostalossa tuli myös tällejä vesikalusteista. Syy oli aivan muualla talossa olevan kattokruunun virhekytkentä, joka antoi betoniin virtaa ketjunsa kautta päällä ollessaan. Vian etsintä oli melkoinen juttu. Nimittäin se esiintyi tosi harvoin eli kun valaisimessa oli valot.

      • Sami_

        Tämän takia ne betonirakenteet pitää maadoittaa.


    • pääsuunnittelija

      käytä tilanne hyväksesi. Kun säkäri tulee sano että asentaa ipe 44 pistorasian sekoittimeesi. Saat kätevästi virtaa esim. partakoneeseen. Näin voit ajaa parran ja nauttia samalla lämpimästä suihkusta.

    • Säkäri

      Kokeileppa yleismittarilla jännite-eroa lattian ja putkiston välillä. Vika kannattaa etsiä heti, koska todennäköistä on, että vika pahenee jatkuvasti. Ei todellakaan normaalia. Jos suihkun jälkeen otat kunnon tällit verkkovirrasta kupariputkea vasten, niin se on nirri veks.

      Jos jännitettä on ja termarin katkaisu estää sen, niin voit varautua kalliiseen remppaan sillä kaapeli on 96% todennäköisyydellä rikki. Kokeile myös eroa lattian ja pesuhuoneen maadoitetun pistorasian metallinastojen välillä.

      • Järnström

        Sähkäri kävi toisen kerran kun vika ilmeni. Lattialämmityksen kaapeli poikki, lattia uusiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4309
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3243
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2360
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      979
    6. 141
      958
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      904
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      842
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      780
    Aihe