Millaiset ovat yleiset ehdot uroksen sijoituksessa?
Eli kuinka monta asutusta luovuttajalla on ennekuin omistusoikeus siirtyy sijoitusperheelle?
ja onko mitään yleistä ikää milloin koira viimeistään siirtyy sijoitusperheen omistukseen?
Joka paikassa puhutaan vaan nartun sijoituksesta
Eli kuinka monta asutusta luovuttajalla on ennekuin omistusoikeus siirtyy sijoitusperheelle?
ja onko mitään yleistä ikää milloin koira viimeistään siirtyy sijoitusperheen omistukseen?
Joka paikassa puhutaan vaan nartun sijoituksesta
Vastaukset 4
Vanhimmat
kohdalla tosiaan vaan yleensä tapauskohtaisesti sovitaan iästä,kerroista ym.pohjana voi kuitenkin käyttää sijoitus.sopimusta.
aika usein kasvattaja varaa urokselta 3 käyttökertaa :)
Eikös siitä sovita eriksee kasvattajan kans? Ku mit oon kuullu ni vaihtelee aika monasti.
puhutaan. Jalostusuroksen sijoitus on aina tapauskohtainen. Kolme- neljä astutusta, mutta mutta. Ole todella tarkkana sopimusta tehdessä. Jalostustus uros tarviysee rodusta riippuen selvät ja yksiselitteiset ohjeet, kuka näyttelyttää, kuka vie koepuolelle, kuka kouluttaa, kuka maksaa perinnöllisten esim. lonkkavikojen, silmäpeilaus, polvien jne. kustannukset. Nartun ehkä ottaisin sijoitukseen tai antaisin, mutta uroksen kanssa onkin mielestäni eri juttu.
Mulla on sijoitusuros. Sopimuspohjana käytettiin Kennelliiton sijoitussopimusta, muutettiin siihen joitakin kohtia.
Meillä on sovittu 3 astutusta, jonka jälkeen koiran omistusoikeus siirtyy kokonaan minulle. Viimeistään omistusoikeus siirtyy 6-vuotiaana.
Meillä on sopimuksessa kaikki perusjutut sovittuna (näyttelyt, terveystutkimukset, vakuutukset, miten rahat jaetaan jos käytetään astutukseen muiden kuin kasvattajan itsensä koirille, jne.). Kun asiat on sovittu valmiiksi, ei tarvitse sitten tilanteen tullen alkaa kiistellä vaikkapa raha-asioista, ja kumpikin osapuoli on tietoinen mihin ryhtyy. Itse olen ollut tyytyväinen, ainakin tähän asti.