Nyt kun on meneillään kovat hankkeet Suomessa kuntien määrän vähentämiseksi, viimeksi tänään oli juttua että Kerava ja Tuusula tutkii mahdollisuuksia yhdistyä, niin miten tämä kaikki heijastuu Pohjois-Kymenlaaksoon? Toteutuuko ikuisuushanke eli Kouvolan ja kuusankosken yhdistäminen vai muodostetaanko uusia kuntia näiden kahden ympärille tyyliin Iitti ja Kuusankoski liitetään yhteen ja Kouvola ja Valkeala liitetään yhteen?
Kovin keinotekoiselta tuollainenkin ratkaisu tuntuisi sillä tosiasiassahan Kouvola ja Kuusankoski ovat samaa kiinnikasvanutta kaupunkia joten poliittisten intohimojen ei pitäisi tällaista asiaa estää.
Mikäli Kouvolan ja kuusankosken väkiluvun ja pinta-alan yhdistää niin alue on asukasluvultaan suurempi kuin Kotka mutta pinta-alaltaan pienempi eli tiheämpään asuttu. Mielestäni hyvä yhdistämisvaihtoehto. Valkealaan voisi aivan hyvin liittää jaalan, joka on toivoton kunta.
Voiko Kuusaata ja Kouvolaa yhdistää?
6
623
Vastaukset
- Siis..
Kouvolan ja Kuusankosken yhdistymisen. Tulette sen vielä näkemään. Kouvola on Kokoomuksen linnake Suomessa, ja Kuusaalla on liikaa demareita heille.
- Kvl ja Ksnk
...ovat jo tavallaan yhdistyneet, vaikka ihmisten liikehdintä onkin aika yksipuolisesti suuntautunut Kuusaalta Kouvolaan. Minunkaan mielestäni poliittisten eroavuuksien ei luulisi olevan este (viralliselle) yhdistämiselle kun ajattelee käytännön hyötyjä, vai olisiko siitä kuitenkin enemmän haittaa kuin hyötyä...? Toisaalta sini-punahallitus ei voi tietää hyvää. Molempien poliittiset näkemykset kun sotivat paikoin pahastikin keskenään.
Eikös sitä yhdityneen Kvl-Ksnk:n nimeäin joskus pyöritelty: Kouvonkoski oli mieleenjäävin... - Pertsa
Voisi ja olisi järkevää yhdistää - mutta ei yhdistetä koska kunnanvaltuutettujen määrä vähenisi. Sen mitä tunnen Kouvolan valtuutettuja niin ovat paskantärkeitä valtuustopaikastaan.
- Juu
Mikäli Kuusaa ja Kouvola olisivat samaa kaupunkia niin tuskinpa kenellekään tulisi mieleenkään, että ne pitäisi olla erillisiä kaupunkeja. Hyvä esimerkki on Voikkaa, joka käsittääkseni ei koskaan ole ollut mikään itsenäinen hallintoyksikkö mutta on silti omaleimainen ja erillinen taajama mutta kuuluu Kuusankoskeen.
Hyvä esimerkki toimivasta kuntaliitoksesta on Lappeenrannan ja Lauritsalan liittäminen yhteen.- 1321213
Itse asiassa Lappeenranta-Lauritsala on aika samantyylinen tapaus kuin Kouvola-Kuusankoski, jopa metsäteollisuutta ja etäisyyttä myöten...
Käytännössähän kuitenkin Lauritsala on tällä hetkellä yksi kaupunginosa muiden joukossa, eikä alueella ainakaan enää varsinaisesti omaa identiteettiä ole. Vanhojen aikojen muistoksi tosin edesmenneen Lauritsalan kauppalan vaakuna istutetaan kukista aina kesäksi.
- make
...jatkanko...
...ja niin helppoa se olisi kun legopalikan punanen yhhdistettäisiin siniseen jossa on kuusi pykälää ja sitten...
Sinun mielestäsi olisi hyvä vaihtoehto yhdistellä niinkuin tuosta noin vaan kuntia.... perustele kantasi.
Jokainen tietää joka nyt vähänkään on lukenut, kuinka huonosti Kouvolalla menee ja mikä on työllisyys. Kuka haluaa velkaisen kunnan jolla ei ole minkään valtakunnan teollisuutta ja jossa on ongelmia paljon muutenki.
Kouvola on suuruudenhulluilla hankkeillaan ajanu ja tehny "lintukotoa" kaupungista. 140000 asukkaan "kuntaseitsikon" alueella 2/3 osaa rikoksista tehdään Lehtomäessä, uutisoi Kouvolan sanomat aikanaan. Kouvolalla on terveydenhuolto yhden terveyskeskuksen varassa ja Kuusankoskella on aluesairaala. Tämä nyt on nippeli tietoa noin ensalkuun Kouvolan ongelmista johon kukaan tai mikään kunta tuskin haluaa sekaantua.
Joten... jatka legopalikoiden rakentelun parissa, asiat ei ole ihan niin helppoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626