kutosen pintamaali

ihmettelijä

On melko uusi auto alla, vein ensimmäiseen automaattipesuun,mikä oli vikatikki. Ei ole ennen auto tullut yhdellä pesulla 2 vuottavanhan auton näköiseksi. Taitaa tehdas säästänyt maalin lujuudessa ja pesukestävyydessä. Entiset erimerkkiset autot kestäneet paremmin pesua.

7

1670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näitä

      provoilijoita löyty....taitaa olla se homo-sepe taas asialla

      • Erittäin laadukas autoilija

        Se provoilija tunnetaan myös toisella nimellä - kateellinen. On hieno huomata että Mazda on näin upea auto laadukkuuden lisäksi, että aiheuttaa monissa pakollista tarvetta osallistua keskusteluun.


      • ei sepe

        Sepe en ole mutta maali on helmiäismetallimaali
        ja auto liki uusi, keinovalossa naarmut huomaa eritäin hyvin mutta ei juurikaan päivänvalossa


    • hämmästelijätär

      Ja minä onneton olen neljättä vuotta pesettänyt kuutosta talvisin keleistä riippuen viikon-kahden välein automaattipesussa, ja vieläkään ei ole havaittavissa mitään ihmeellistä maalipinnassa. Kerran vuoteen olen tehnyt kunnon vahauksen. Mutta eipähän tuolla ensimmäisessä katsastuksessa ollut sellaisia dramaattisia ruosteitakaan nähtävissä, kuin mitä täällä rummutetaan, ja kuitenkin ajan arkipäivisin 80 km hyvin suolattua vitostietä. Jotta joo.
      Yksi voi tietysti olla, että jos ei ole metallinhohtosävyinen, vaan perusmaali, niin niissä näkyy herkemmin kaikki tuollainen hankaus, muistelen niiltä ajoilta kun joskus oli auto jossa ei metallinhohtomaalia. Ja nykyisin kun maalitkin pitää olla direktiivien mukaisia ympäristöystävällisiä, niin taitaa aina olla se kääntöpuoli, että eivät sitten ole niin kestäviä kuin jytäkämmät myrkyt sisältävät. Ja ne pykälät kun kiristyy aina vähän, niin uudessa autossa on yleensä sitten niitä tiukempien pykälien mukaisia käytetty. MUTU.

      • vieläkin

        uunoja, jotka ostaa ei-metallivärillä maalattuja autoja??


      • lukenut jostain...

        eikös perusväreissäkin oo nykyään kirkaslakka päällä suojaamassa varsinaista maalikerrosta?


      • JoTe
        lukenut jostain... kirjoitti:

        eikös perusväreissäkin oo nykyään kirkaslakka päällä suojaamassa varsinaista maalikerrosta?

        Eipä ole kaikissa perusväreissä lakkaa päällä. Riippuu automerkistä ja jopa väristä onko lakkaa päällä. Ostajille saattaa vaikuttaa metallivärin hintalisä, 400-2500e.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      64
      6205
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3856
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2841
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      2380
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2272
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1709
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1322
    9. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1281
    10. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1266
    Aihe