Tietääkö joku, miten suuri riski on saada listeria-tartunta? Ja mitä se voi aiheuttaa vauvalle? En ole uskaltanut syödä tämän raskauden aikana homejuustoja, tuorejuustoja tai suolakalaa. Eka raskauden aikana en oikein tiennyt koko asiasta ja terve poika tuli. Voiko listeriaa yhtä hyvin olla jääkaapissa säilytetyissä vihanneksissa, voissa jne.
Joulu lähestyy ja juustothan on tosi hyviä...
Kiitti etukäteen kommenteista!
Onko listeria-pelko aiheellinen?
6
2774
Vastaukset
- katsomassa
Vaikka täällä:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/osiot/tietoa_terveydesta/infektiotaudit/listeria/- jenni
ihan aiheellinen raskausaikana,ei muute.sikiölle voi aiheutua vaikeitakin vaurioita tai synn ennenaik.Tiedan muuutamai tap joissa listeria tuli homejuusstoista.Saat neuvosta listan joita välttää.järjenkäyttö tietty sallittu mutta miksi riskeerata.raskaika kuitenkin aika lyhyt, syö niita sitten myöhemmin
- mutta haitat isot
jenni kirjoitti:
ihan aiheellinen raskausaikana,ei muute.sikiölle voi aiheutua vaikeitakin vaurioita tai synn ennenaik.Tiedan muuutamai tap joissa listeria tuli homejuusstoista.Saat neuvosta listan joita välttää.järjenkäyttö tietty sallittu mutta miksi riskeerata.raskaika kuitenkin aika lyhyt, syö niita sitten myöhemmin
olen kanssa sitä mieltä, että riskeereeminen jokaisella mahdollisella ruoka-aineella on turhaa, eli voin hyvin olla syömättä ne pahimmat riskielintarvikkeet n. 8 kk ajan. Mutta jos joku sellainen suuhun eksyy ravintolassa tai kylässä, niin en myöskään jää sitä murehtimaan.
Ja tosiaan alkupuolen raskauden keskenmeno tai myöhemmässä raskaudessa vauvan saama aivokalvontulehdus ovat minusta ihan hyviä syitä olla lapioimatta homejuustoja yms. napaansa.
Pärjääväthän allergikotkin ilman joitakin herkkujaan koko elämänsä, kai sitä nyt pärjää odotuksen ajan. Ei tuo vältettävien lista kovin pitkä ole. - 24+5
mutta haitat isot kirjoitti:
olen kanssa sitä mieltä, että riskeereeminen jokaisella mahdollisella ruoka-aineella on turhaa, eli voin hyvin olla syömättä ne pahimmat riskielintarvikkeet n. 8 kk ajan. Mutta jos joku sellainen suuhun eksyy ravintolassa tai kylässä, niin en myöskään jää sitä murehtimaan.
Ja tosiaan alkupuolen raskauden keskenmeno tai myöhemmässä raskaudessa vauvan saama aivokalvontulehdus ovat minusta ihan hyviä syitä olla lapioimatta homejuustoja yms. napaansa.
Pärjääväthän allergikotkin ilman joitakin herkkujaan koko elämänsä, kai sitä nyt pärjää odotuksen ajan. Ei tuo vältettävien lista kovin pitkä ole.Mistä olet lukenut että homejuustoista on saatu listeria? Olivat aivan varmasti ulkolaisia juustoja sillä itse en ole löytänyt mistään julkaisua jossa suomalainen homejuusto, esim. aura, olisi tuonut listerian.
Yleensä listeriaa löytyy vakuumipakatuista kaloista ja muutama vuosi sitten voista. Itse olen ottanut aika rennosti listerian kanssa kun 10 raskaanaolevaa naista vuodessa sairastuu tähän.. Joten riski on minimaalinen ja se pitäisi suhteuttaa juuri tutkimustuloksiin sairastuneiden määrästä, ei kommenttiin "yksikin raskaanaolevan listeriatartunta on merkki siitä että sinäkin sen voit saada". Pienellä vaivalla (katsoo ettei syö pastöroimattomasta maidosta valm. juustoja ym. tuotteita, pitää kylmäketjun tehokkaana kaupasta jääkaappiin jnejnejne) tästä raskaudesta selvitään sekä äiti että vauva kunnialla ja saadaan silti herkutella esimerkiksi auralla, lurps. - jenni
24+5 kirjoitti:
Mistä olet lukenut että homejuustoista on saatu listeria? Olivat aivan varmasti ulkolaisia juustoja sillä itse en ole löytänyt mistään julkaisua jossa suomalainen homejuusto, esim. aura, olisi tuonut listerian.
Yleensä listeriaa löytyy vakuumipakatuista kaloista ja muutama vuosi sitten voista. Itse olen ottanut aika rennosti listerian kanssa kun 10 raskaanaolevaa naista vuodessa sairastuu tähän.. Joten riski on minimaalinen ja se pitäisi suhteuttaa juuri tutkimustuloksiin sairastuneiden määrästä, ei kommenttiin "yksikin raskaanaolevan listeriatartunta on merkki siitä että sinäkin sen voit saada". Pienellä vaivalla (katsoo ettei syö pastöroimattomasta maidosta valm. juustoja ym. tuotteita, pitää kylmäketjun tehokkaana kaupasta jääkaappiin jnejnejne) tästä raskaudesta selvitään sekä äiti että vauva kunnialla ja saadaan silti herkutella esimerkiksi auralla, lurps.en ole lukenut vaan eräs tuttavani sai raskausaikana listerian homejuustosta ja päätyi hätäsektioon.En kyllä sitä tiedä onko ollut kotimainen vai ulkomainen juusto.
mulle sanottiin neuvolassa että kotimaiset ovat suht turvallisia, eivät takuuvarmasti kuitenkaan.Kypsennettynä turvallisempaa kuin "raakana".
- älä stresssaa
Mä en ole ajatellut koko asiaa eli olen syönyt normaalisti juustoja, kaloja, etnisistä kaupoista ostettuja jogurtteja, makkaroita, pähkinöitä... Raskaus on edennyt paremmin kuin hyvin (laskettuun aikaan on vielä 8 päivää).
Musta toi listeria-hysteria on liioiteltua, jos puolet ruoka-aineista pannaan pannaan ja samanaikaisesti käsketään vetämään kilokaupalla raakoja vihanneksia, joista sen listerian myös voi saada. Sitäpaitsi mun mielestä se on kohtalo, jos se tulee. Todennäköisesti ei tule ja jos on tullakseen, ei sitä voi itse estää, kun se voi tulla mistä vaan.
Ainoa "kielletty" aine, jota olen rajoittanut, on maksa sen suuren A-vitamiinipitoisuuden vuoksi, mutta sitäkin syön kerran kuukaudessa.
Nauti vain raskaudestasi ja joulusta. Henkinen hyvinvointi on hyvästä sekä sinulle että pienelle. Vähintään yhtä tärkeää kuin se fyysinenkin. Ja jos sinua yhtään epäilyttää, niin listeria kuolee n. 70 asteessa kuumennettaessa eli kalat ja juustot ruoassa eivät levitä mitään listeriaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411461
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756