Tietääkö joku, miten suuri riski on saada listeria-tartunta? Ja mitä se voi aiheuttaa vauvalle? En ole uskaltanut syödä tämän raskauden aikana homejuustoja, tuorejuustoja tai suolakalaa. Eka raskauden aikana en oikein tiennyt koko asiasta ja terve poika tuli. Voiko listeriaa yhtä hyvin olla jääkaapissa säilytetyissä vihanneksissa, voissa jne.
Joulu lähestyy ja juustothan on tosi hyviä...
Kiitti etukäteen kommenteista!
Onko listeria-pelko aiheellinen?
6
1659
Vastaukset
- katsomassa
Vaikka täällä:
http://www.ktl.fi/portal/suomi/osiot/tietoa_terveydesta/infektiotaudit/listeria/- jenni
ihan aiheellinen raskausaikana,ei muute.sikiölle voi aiheutua vaikeitakin vaurioita tai synn ennenaik.Tiedan muuutamai tap joissa listeria tuli homejuusstoista.Saat neuvosta listan joita välttää.järjenkäyttö tietty sallittu mutta miksi riskeerata.raskaika kuitenkin aika lyhyt, syö niita sitten myöhemmin
- mutta haitat isot
jenni kirjoitti:
ihan aiheellinen raskausaikana,ei muute.sikiölle voi aiheutua vaikeitakin vaurioita tai synn ennenaik.Tiedan muuutamai tap joissa listeria tuli homejuusstoista.Saat neuvosta listan joita välttää.järjenkäyttö tietty sallittu mutta miksi riskeerata.raskaika kuitenkin aika lyhyt, syö niita sitten myöhemmin
olen kanssa sitä mieltä, että riskeereeminen jokaisella mahdollisella ruoka-aineella on turhaa, eli voin hyvin olla syömättä ne pahimmat riskielintarvikkeet n. 8 kk ajan. Mutta jos joku sellainen suuhun eksyy ravintolassa tai kylässä, niin en myöskään jää sitä murehtimaan.
Ja tosiaan alkupuolen raskauden keskenmeno tai myöhemmässä raskaudessa vauvan saama aivokalvontulehdus ovat minusta ihan hyviä syitä olla lapioimatta homejuustoja yms. napaansa.
Pärjääväthän allergikotkin ilman joitakin herkkujaan koko elämänsä, kai sitä nyt pärjää odotuksen ajan. Ei tuo vältettävien lista kovin pitkä ole. - 24+5
mutta haitat isot kirjoitti:
olen kanssa sitä mieltä, että riskeereeminen jokaisella mahdollisella ruoka-aineella on turhaa, eli voin hyvin olla syömättä ne pahimmat riskielintarvikkeet n. 8 kk ajan. Mutta jos joku sellainen suuhun eksyy ravintolassa tai kylässä, niin en myöskään jää sitä murehtimaan.
Ja tosiaan alkupuolen raskauden keskenmeno tai myöhemmässä raskaudessa vauvan saama aivokalvontulehdus ovat minusta ihan hyviä syitä olla lapioimatta homejuustoja yms. napaansa.
Pärjääväthän allergikotkin ilman joitakin herkkujaan koko elämänsä, kai sitä nyt pärjää odotuksen ajan. Ei tuo vältettävien lista kovin pitkä ole.Mistä olet lukenut että homejuustoista on saatu listeria? Olivat aivan varmasti ulkolaisia juustoja sillä itse en ole löytänyt mistään julkaisua jossa suomalainen homejuusto, esim. aura, olisi tuonut listerian.
Yleensä listeriaa löytyy vakuumipakatuista kaloista ja muutama vuosi sitten voista. Itse olen ottanut aika rennosti listerian kanssa kun 10 raskaanaolevaa naista vuodessa sairastuu tähän.. Joten riski on minimaalinen ja se pitäisi suhteuttaa juuri tutkimustuloksiin sairastuneiden määrästä, ei kommenttiin "yksikin raskaanaolevan listeriatartunta on merkki siitä että sinäkin sen voit saada". Pienellä vaivalla (katsoo ettei syö pastöroimattomasta maidosta valm. juustoja ym. tuotteita, pitää kylmäketjun tehokkaana kaupasta jääkaappiin jnejnejne) tästä raskaudesta selvitään sekä äiti että vauva kunnialla ja saadaan silti herkutella esimerkiksi auralla, lurps. - jenni
24+5 kirjoitti:
Mistä olet lukenut että homejuustoista on saatu listeria? Olivat aivan varmasti ulkolaisia juustoja sillä itse en ole löytänyt mistään julkaisua jossa suomalainen homejuusto, esim. aura, olisi tuonut listerian.
Yleensä listeriaa löytyy vakuumipakatuista kaloista ja muutama vuosi sitten voista. Itse olen ottanut aika rennosti listerian kanssa kun 10 raskaanaolevaa naista vuodessa sairastuu tähän.. Joten riski on minimaalinen ja se pitäisi suhteuttaa juuri tutkimustuloksiin sairastuneiden määrästä, ei kommenttiin "yksikin raskaanaolevan listeriatartunta on merkki siitä että sinäkin sen voit saada". Pienellä vaivalla (katsoo ettei syö pastöroimattomasta maidosta valm. juustoja ym. tuotteita, pitää kylmäketjun tehokkaana kaupasta jääkaappiin jnejnejne) tästä raskaudesta selvitään sekä äiti että vauva kunnialla ja saadaan silti herkutella esimerkiksi auralla, lurps.en ole lukenut vaan eräs tuttavani sai raskausaikana listerian homejuustosta ja päätyi hätäsektioon.En kyllä sitä tiedä onko ollut kotimainen vai ulkomainen juusto.
mulle sanottiin neuvolassa että kotimaiset ovat suht turvallisia, eivät takuuvarmasti kuitenkaan.Kypsennettynä turvallisempaa kuin "raakana".
- älä stresssaa
Mä en ole ajatellut koko asiaa eli olen syönyt normaalisti juustoja, kaloja, etnisistä kaupoista ostettuja jogurtteja, makkaroita, pähkinöitä... Raskaus on edennyt paremmin kuin hyvin (laskettuun aikaan on vielä 8 päivää).
Musta toi listeria-hysteria on liioiteltua, jos puolet ruoka-aineista pannaan pannaan ja samanaikaisesti käsketään vetämään kilokaupalla raakoja vihanneksia, joista sen listerian myös voi saada. Sitäpaitsi mun mielestä se on kohtalo, jos se tulee. Todennäköisesti ei tule ja jos on tullakseen, ei sitä voi itse estää, kun se voi tulla mistä vaan.
Ainoa "kielletty" aine, jota olen rajoittanut, on maksa sen suuren A-vitamiinipitoisuuden vuoksi, mutta sitäkin syön kerran kuukaudessa.
Nauti vain raskaudestasi ja joulusta. Henkinen hyvinvointi on hyvästä sekä sinulle että pienelle. Vähintään yhtä tärkeää kuin se fyysinenkin. Ja jos sinua yhtään epäilyttää, niin listeria kuolee n. 70 asteessa kuumennettaessa eli kalat ja juustot ruoassa eivät levitä mitään listeriaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330820Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764186Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972725Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331892Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901657- 861593
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751565Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591500Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721245