Kuinka työntekijä, joka on laittomasti irtisanottu vakituisesta työsuhteesta, voisi maksaa velkojilleen, kun mahdolliset korvaukset irtisanomisesta tulevat vuosien kuluttua?
Konkreettista tietoa
8
863
Vastaukset
- Kylmä fakta
Aika huonosti.
- sinulle..
päivän piristyksestä :)
- säästeliäästi
Kyllä sillä ansiosidonnaisellakin velkoja lyhentelee, kun pistää vyön kireälle. Tekee pankin kanssa sopimuksen vain korkojen maksusta ja soittelee muille maksusuunnitelman.
Odotellessa voi vaikka mennä töihin.
Järeämpiä keinoja on myydä pankin asunto tai auto. Ostaa sitten uuden, jos rahaa tulee.
Itsekin jouduin saneerattavaksi ja niin vaihtui turbo 1000€:n menopeliin, kulkee hyvin eikä ole tielle jättänyt. Loppui myös matkailu, mutta tilalle tuli Suomen luonto. Asenteista paljon kiinni.- näin..
-Kuinka tällä palstalla muuten suhtaudutaan sopimusrikkomuksiin silloin, kun rikkoja on työnantaja? Saako yhtä kovaa kuritusta, kuin rahoitusyhtiöiden kanssa sopimuksensa rikkovat??
-Työtä etsitään koko ajan ja sekään ei ole halpaa puuhaa... - tuomitaan
näin.. kirjoitti:
-Kuinka tällä palstalla muuten suhtaudutaan sopimusrikkomuksiin silloin, kun rikkoja on työnantaja? Saako yhtä kovaa kuritusta, kuin rahoitusyhtiöiden kanssa sopimuksensa rikkovat??
-Työtä etsitään koko ajan ja sekään ei ole halpaa puuhaa...Jos työnantaja on toiminut väärin ja jopa oikeudessa todetaan, niin tietysti saa kyytiä.
Sen verran kokemusta näistä asioista, että oikeuteen mennään vain epäselvissä tilanteissa.
Ay-lakimiehet kyllä pistää sellaista pumaskaa työnantajalle, että yleensä tyhmempikin tajuaa, jos on väärin toiminut. Kun on epäselvä tapaus, lähdetään lakitupaan.
Säälipisteitä et odottelusta saa, nykyään odotellaan pitkään ratkaisuja oikeudesta, kunnalta, valtiolta, vakuutusyhtiöiltä ja sen kanssa on elettävä.
ps. harvoin työnantaja irtisanoo edes tyydyttävää työntekijää - eikös..
tuomitaan kirjoitti:
Jos työnantaja on toiminut väärin ja jopa oikeudessa todetaan, niin tietysti saa kyytiä.
Sen verran kokemusta näistä asioista, että oikeuteen mennään vain epäselvissä tilanteissa.
Ay-lakimiehet kyllä pistää sellaista pumaskaa työnantajalle, että yleensä tyhmempikin tajuaa, jos on väärin toiminut. Kun on epäselvä tapaus, lähdetään lakitupaan.
Säälipisteitä et odottelusta saa, nykyään odotellaan pitkään ratkaisuja oikeudesta, kunnalta, valtiolta, vakuutusyhtiöiltä ja sen kanssa on elettävä.
ps. harvoin työnantaja irtisanoo edes tyydyttävää työntekijääirtisanomiset ole aika yleisiä tänä päivänä? Pienenkin säästön toivossa annetaan potkut "kalliille" työntekijälle ja otetaan halvempi tilalle..
- sellainen
mitään, että menisi vaikka töihin? Muutama kuukausi voi tietysti mennä´, ennenkuin löytää uusia hommia, mutta tuskin sentään vuosikausia. Sillä aikaa juoksee ansiosidonnainen ja jos velat ovat suuret, ei kannata kamalasti nirsoilla uuden työn vastaanottamisella. Ihan sillälailla työtä tekemällä ihmiset yleensä lainojaan makselee.
- kuulla!
Olisiko sinulla tarjota jotain työtä? Teen mitä vain!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635