Niinistön-Sasin linja sai Paavo Lipposen tuen.
Toivottavasti äänestäjien silmät avautuivat lopulta nyt,
Toivottavasti äänestäjien silmät avautuivat lopulta nyt,
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllä äänestäjien tuki on jossain ihan muualla kuin linjalla Lipponen-Niinistö-Sasi.
Tuore gallup kertoo kansalaisten ylivoimaisen enemmistön olevan hallituksen tulkinnan kannalla perustuslaki kiistassa.
Tämä ei yllätä ketään. Jo se että toista kantaa edustavan perustuslakivaliokunnan keulakuva on kansalaisten keskuudessa suurta vastenmielisyyttä edustava Sasi ja vähintään yhtä vastenmielinen Alho saa kenet hyvänsä olemaan toista mielta lähes asiasta kuin asiasta.
Onkin käsittämätöntä että kokoomuksella ja demareilla on moiset houkat ja tomppelit kansanedustajina ja vieläpä kyseisen valiokunnan johdossa.
Vanhasen gallup-spurtti Niinistön ohi selittyy juuri tällä, äänestäjät eivät halua Sasin kaltaisten muuttavan presidentin asemaa tulkinnoillaan. Niinistö tyri tilaisuutensa poukkoilemalla puolelta toiseen ja ryhtymällä Sasin rakiksi.