EMS Win98:iin?

epätoivoinen raituri

En millään saa Impulse Trackeria (joka on DOS-ohjelma) toimimaan kunnolla koneellani (Windows98), mikä johtuu siitä, että EMS-memory systeemi ei koneessani pelitä. Osaisko joku neuvoa, miten EMS-mahdollisuudet saa win98:iin?
Impulse trackerin readmessä sekä nettisivulla: http://www.lim.com.au/ImpulseTracker/
käskettiin lisäämään muutama rivi Config.sys -tiedostoon. Kokeilin sitä, mutta ei siltikään onnistunut. Koneessani on nääs tasan kaksi Config.syssiä - toinen on heti C-levyllä ja toinen jossain Windows-kansion uumenissa. Eli kumpaa tarkoitetaan?
Voisiko joku kertoa, aivan kädestä pitäen nyt tämän EMS ja Config.sys -jutut? Eli kuinka saan Expanded memoryt toimimaan Impulse trackeriä käytettäessä?

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mää vaan

      muistan kun vuosia sitten yritin saada eräitä pelejä pyörimään, mutta ei toiminut, kun ei ollut sitä EMS:ää... En tosiaan muista, mitä config.sys -tiedostoa muokkasin, mutta siinä oli jollain rivillä semmoinen teksti kuin "NOEMS". Olin tuolloin 12v ja sen ikäisen logiikalla poistin tuon tekstin ja tallensin muutokset ja johan pelitti... aika hassua :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      444
      6446
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      145
      3755
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      99
      2485
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1949
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      119
      1314
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1253
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      65
      1097
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1075
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      990
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      983
    Aihe