Mä oon toisen vuoden lukiolainen, jolla on vähän pallo hukassa tulevaisuuden suhteen. Mä olen miettiny paljon lääkikseen pyrkimistä, mutta kauppakorkea myös kiinnostaa. Meidän opo kehu tunnilla kopista, joten ajattelin ottaa asiasta selvää. Minkälaiset arvosanat noin suunnilleen pitäis olla et sinne pääsis, ja mitä eri aloja siellä oikein on? Mä oon melko hyvä koulussa, keskiarvo lukiossa n. yli 8. Olisko mulla mahiksia päästä sisään, mulla on pitkä matikka ja pitkä kemia. Kemia on 9 ja matikka 8. (k.a.) Kiitti !
Kauppakorkeaan ?
6
1358
Vastaukset
- mutta
mitä sä jotain kemian numeroita mietit. kopikseen jos haluut niin sun ois kyl pitäny hakee jo kaks vuotta sitten, mutta kauppikseen haku kannattaa aloittaa harjoittelemalla lottokuponkien täyttämistä. aika lottoa siis pääsykoe, mutta jos kirjoitat vähintään e:n paperit nii alkaa jo autaa lähtöpisteissä. ja nykyjäänhän jonnekin päin maata pääsee kauppikseen vaikka vaan heittämällä pelkän lottorivin, kun yhteishaku on.
- asdfasfd
jos osaat yhtään todennäköisyyslaskentaa, niin tiedät varmaan että jos koe sisältää 40 kysymystä (à neljä vastausvaihtoehtoa) ja jokaisesta väärästä saa miinuksia, niin täysin oikean rivin saamisen todennäköisyys on noin 1 : 8,27181x10^25. kun sitten vielä muistetaan se, että väärästä vastauksesta saa miinuspisteitä niin ne "kaveri pääs kauppikseen pelkästään lottoamalla"-tapaiset urbaanilegendat voidaan unohtaa.
onko sit esim oikeustieteellisen pääsykokeet joissa opetellaan välimerkin tarkkuudella kirjat ulkoa jotenkin ihanteellisimpia vai? tai tkk:n lukiotason läpihuuto-pääsykokeet, joiden avulla saadaan kouluun väkeä vaan hengaamaan ja dokaamaan?
- Kylteri
Tottahan toki on mahdollisuuksia. Kauppakorkeakouluun pyritään yleensä joko YO-arvosanojen ja pääsykokeen yhdistelmällä, tai pelkällä pääsykokeella, jos YO-arvosanat eivät ole erinomaiset. M:n papereilla ei varmaan pääse yhteiskiintiöön, itse en ainakaan päässyt. Pääsykoe on suhteellisen vaikea ja siihen pitää valmistautua huolelle, mutta mahdoton se ei ole. Pitkä matematiikka on erittäin hyvä aine opiskella kunnolla kaupallisen alan kannalta. Vaikka monella alalla sillä ei olekaan niin merkitystä, niin omaamalla vahvan pohjan matematiikassa voit pitää vaihtoehdot avoimina pääaineen suhteen.
Jaa mitä aloja kauppakorkeakoulussa? Karkea perusjako on seuraava: johtaminen, laskentatoimi, rahoitus, markkinointi, kansantaloustiede, yritysjuridiikka. Nämä pääaineet jakautuvat vielä eri kokonaisuuksiin ja opinto-ohjelmiin vähän koulusta riippuen. Esim. johtamista voi opiskella henkilöstöjohtamisen, strategisen johtamisen, kansainvälisen johtamisen jne. näkökulmasta, ja laskentatoimesta löytyy sisäistä-, ulkoista, johdon- jne. laskentatoimea. Kannattaa lukea tarkemmin koulujen sivuilta ja opinto-oppaista infoa eri pääainemahdollisuuksista. Lisäksi ota huomioon, että kaikki koulut eivät välttämättä tarjoa kaikkia vaihtoehtoja, esim. rahoitusta ei opeteta joka koulussa.
Vielä eri aineista. Yllä luetelluista aineista johtaminen ja markkinointi ovat ns. pehmeitä aineita ja laskentatoimi, rahoitus sekä kansantaloustiede ovat kovia aineita. Pehmeät aineet painottuvat eri tavalla, eivätkä ole aivan niin eksakteja ja numeropohjaisia. Niissä opiskellaan usein ihmistä ja ihmisen käyttäytymistä, mihin tietysti liittyy psykologiaa ym. monisävyisiä aiheita. Kovat aineet ovat puolestaan enemmän matematiikkapainotteisia. Niissä pelataan numeroilla ja lasketaan investointien kannattavuutta ym., tai kansantaloustieteen kohdalla tutkitaan makrotalouden ilmiöitä tai vastaavia. Yritysjuridiikka on hyvin pitkälti lakien opiskelua. Se on alunperin kehitetty tuottamaan yrityksiin henkilöstöä, joka olisi perillä sekä talouden- että lainsäädännön periaatteista. Se on siis ikään kuin puolivälissä ekonomia ja juristia. - mutten enää
Kannattaa miettiä tarkkaan mitä haluaa, ihmisluonne ratkaisee paljon. Itse olin jo päättänyt että menen kauppakorkeaan mutta sitten kun vähän lisää mietin niin ei se ole mun juttu alkuunkaan, en jaksa miettiä että riittääkö rahat, onko join kannattavaa, miten saadaan mahdollisiman paljon tuottoa..eikä johtaminen tunnu lainkaan mun jutulta..kukaan ei kestäis mua johtajana enkä jaksais sellasta.pääsykoekirjat jo lannisti mut täysin ja muutin vähän suunnitelmia..menen johonkin missä noita fysiikkaa ja kemiaa tarvii, kun oon niitä koko lukion kuitenkin lukenu ja tykkään niistä. Onnea valintoihin itse kullekin!!
- adsfasfd
"en jaksa miettiä että riittääkö rahat, onko join kannattavaa, miten saadaan mahdollisiman paljon tuottoa..eikä johtaminen tunnu lainkaan mun jutulta.."
Et oo ilmeisestikään tainnu nähä koko koulusta yhtään mitään =)
- excel
Pääsykoe on A&O - siihen pitää satsata. Suuri osa sisään päässeistä on käynyt valmennuskurssin. Lyhyelläkin matematiikalla pärjäisi useimmissa aineissa. Kun noinkin hyvä pohja on kannattaisi sinun harkita rahoitusta pääaineeksi - on koulun arvostetuin aine ja siellä matematiikka sitten tarvitaan ja he keskimäärin tienaavat parhaiten.
Kemiasta ei kauppakorkeakoulussa oikeastaan ole mitään iloa.
Englannin kielen taitoa tulet tarvitsemaan, sillä syventävien opintojen materiaalit ovat englannin kielisiä.
Suosittelen tutustumista opinto-opppaaseen, koska kauppakorkeassa on niin runsaasti eri oppiaineita etten muista ulkoa. Alaasi (eli pääainettasi) sinun ei tarvitse valita vielä ensimmäisenä vuotena.
Pitäisin kuitenkin lääkistä parempana vaihtoehtona kuin kauppakorkeakoulua seuraavista syistä:
1. Saat työtä mistä päin Suomea tahansa. Kauppislaisten paikoista yli puolet on pääkaupunkiseudulla - maaseudulla paikoja tosi vähän.
2. Lääkärinä tienaa, keskimäärin, selvästi paremmin.
3. Lääkärit eivät joudu koskaan työttömiksi - aina voi perustaa yksityispraktiikan. Kauppislaiset eivät juuri yrityksiä perustele! Kauppatieteilijöitä on toista tuhatta työttömänä pääkaupunkiseudulla.
4. Kaupallisen alan työpaikoista on kova kilpailu, koska kauppatieteilijöitä koulutetaan liikaa ja joskus samasta paikasta kamppailevat vielä tradenomitkin.
5. Tieto kaupallisella alalla vanhenee nopeasti. Esim. jos luet laskentatoimea pääaineena, on sinun opeteltava vuosittain aina uusia verolakeja.
6. Lääkärikoulutus on selkeästi ammatillisemmin suuntautunutta kuin useimmat kauppakorkean linjat.
7. Lääkäri on tavallaan heti johtavassa asemassa - kauppatieteilijä vasta näyttöjen, työkokemuksen ja mahdollisten työpaikan vaihtojen myötä
Kauppatieteilijällä parempaa lääkikseen nähden on 1. työympäristö; yritysten/virastojen tilat ovat sairaalaympäristöä/terveysasemaa miellyttävämpiä. 2. työviihtyvyys - esim. HUS:n työilmapiiri on kuulemma joillakin osastoilla tosi huono ja naisvaltaisilla aloilla ei aina pelata reilua peliä!
2. rikastumisen mahdollisuus (tosin hyvin pieni) - jos pääset esim. optio-ohjelmaan tai ison tilintarkastustoimiston osakkaaksi.
Suosittelen, että tutustut opinto-oppaisiin. Niitä on työvoimatoimistoissa. Käy myös ekonomiliiton ja lääkärien liiton kotisivuilla. Tutustu kauppislaisten Punakulma-lehteen.
Lyhyesti:
1. pääset kauppakorkeaan sisään kovalla lukemisella ja tulet pärjäämään (ei ne tentit niin vaikeita ole)
2. lääkärinä tulet luultavasti tienaamaan paljon enemmän eikä tarvitse olla työttömänä/tulla irtisanotuksi/tehtailla runsaasti hakemuksia
3. lääkärit ovat arvostetumpia kuin kauppatieteilijät
4. kauppatieteilijöiden työtehtävät ja työympäristö ovat yleensä mielekkäämpiä ELI ARVOSTATKO RAHAA, STATUSTA JA VARMAA TULEVAISUUTTA ENEMMÄN KUIN MIELEKKÄITÄ (TOIMISTO)TÖITÄ
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238