Mitä ostaa

Malesiasta

Moi!

Mitä Malesiasta kannattaa ehdottomasti ostaa? Onko teillä kokemuksia puvun teettämisestä Kuala Lumpurissa? Lisäksi kiinnostaisi tietää, että mitä maksaa juhliminen ko. maassa. Eli mitä maksaa yökerhojen maksut ja drinksut?

4

1661

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Joni

      Tulin just sunnuntaina KL:sta ja Langkawilta takaisin. Kyllähän sieltä ostettua melkein mitä vaan, vaikka merkkituotteita jos aikoo ostaa niin ei ne hirveästi halvempia ole kuin Suomessa. Mutta löytöjä tekee jos jaksaa kierrellä niitä ISOJA ostoskeskuksia. Ja onhan sitten China Town jossa piraattituotteet ei paljoa maksa.
      Yöelämä ei ollut KL:ssa ihan ilmaista. Yökerhoihin sisään vähän vajaa 10 € jolla sai ehkä yhden drinkin. Drinkkien ja tuoppien hinnat yökerhoissa oli melkeimpä samat kuin Suomessa 4-6 €, jossakin sai ehkä oluen kolmella eurolla. Pienemmät pubit, terassit ja ravintolat oli aika usein sitten vähän edullisempia (drinkki 3€, olut 2,5€)

      • Nippe

        Minkälainen sää oli siellä tällä hetkellä?


      • Joni
        Nippe kirjoitti:

        Minkälainen sää oli siellä tällä hetkellä?

        No lämmintä riittää ainakin. Vettä satoi melkein joka päivä mutta ne oli ainoastaan kuurosateita. Yksikään päivä kahdesta viikosta ei mennyt sateen takia hotellissa tai muualla sisällä istumiseksi.


    • Maleisia

      Malesiassa voi ostaa vaikka mitä! Kualalumpurissa on monia kauppakeskuksia: Sungai Wang(kirjotettiin suurin piirtein noin), BB plaza, China towniinkin kannattaa tutustua. Jos haluat ostaa merkkituotteita kannattaa mennä Petronas Twis-torneihin. Ja vielä yks paikka joka avataan torstaisin, jotkut yö markkinat sinne kannattaa mennä, mutta vaikka se onkin yö markkina(basang malam) niin siellä suljetaan jo kello 10.

      Voi olla vähän kirjoitusvirheitä noissa, mutta nyt on kiire hyvää päivän jatkoa!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      65
      4242
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      67
      4241
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      109
      2905
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      58
      2796
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      2029
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      55
      1992
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1679
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1503
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      109
      1353
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1281
    Aihe