Tarjan valtakunnallinen vaalikiertue on alkanut leppoisissa merkeissä. Puheessaan Halonen kertoi mm. "että maailmalle on avauduttava, vaikka tulevaisuudesta ei tiedäkään. Käpertyminen ei ole ratkaisu ongelmiin. Turvallinen ja oikeudenmukainen Suomi on valmis yhteistyöhön", niputtaa Tarja 6 vuoden kokemuksia. Halonen odottaa valtiojohdolta myös KESKINÄISTÄ KUNNIOITUSTA. Asia, joka varsinkin eräältä oppositipuolueeltä unohtuneen, ehkä muutamilta kannattajiltakin? Joulupukki jakoi pienimmille Tarja-karamellejä ja viihteestä pitivät huolen Kaija Koo ja Maarit Hurmerinta.
Haloselle myönteiseksi kääntyneet gallup-tulokset ovat saaneet aikaan taas sen vanhan itkun galluppien manipuloinnista ja kysymysten asettelusta.Vielä pari viikkoa sitten gallupin näyttäessä Haloselle laskua, tuo tulos tuntui kelpaavan kummasti Salenkin kannattajille. Nyt ollaan taas palattu alkuasetelmaan, jossa kaikki Haloselle positiivinen uutisointi on "sossujen propagandaa" ja Erkon salajuonta. Voi hellanlettas...osaisitte edes hävetä tyhmyyttänne. Puolueeton tiedonvälitys ei ole kovin puolueetonta, jos se pitää tarkistuttaa Kokoomuksessa? Ja tulos ei katoa, vaikka Verkkouutisenne ei asiaa informoisikaan. Vanhasen kiri taisi tulla tilaamatta, pyytämättä ja yllätyksenäkin, koska joukot joutuivat noin pahaan shokkitilaan? Kaikki muut osasivat Matin petraamista odottaa.
Tästä tuloksesta Sauli saa syyttää isolta osin itseään. Kova halu haastaa Halonen vain osui omaan nilkkaan, sillä Tarja ei ollutkaan arka, vaan ampui Saulia täyslaidallisella. Kansa mielsi Salen riidanhaastajaksi ja rakkikoiraksi, joka yrittää näykkiä presidentin koipia. Big mistake, Sale...eikä kovin valtiomiesmäistä. Niinistö koki järkyttävän ison imagotappion, jota paviaani-mainostoimisto heti paikkaakaan. Äänestäjiä valui Vanhasen leiriin ja Matti kurkotti ohi. Porvayhteistyöstä on turha uneksia, kun mahdollisen toisen kierroksen lukemat ovat noinkin selvät(esim.Tarja 70% ja Sale30%). Tosin Saulia taitaa kutsua ihan muut hommat kuin toinen kierros?
Porvariyhteistyön mahdollisuutta himmentää myös Kokoomuksen hallitusta herjaileva populistinen sanahelinä, jota Vanhanen arvosteli VALEHTELUKSI. Kokoomuksella tarkoitus toki pyhittää keinot, mutta nyt toimitaan kai hiukan ajattelemattomasti. Vai sumentaako oppositiossa oleminen ja valtakunnan ykköspaikalle pyrkiminen arvostelukyvyn, jopa ehdokkaalta itseltään? Saulilla on Vanhasessa paljon opiksi otettavaa, mutta taitaa se Karpelan arvostelema arvomaailmakin olla Niinistöllä senverran erilainen, ettei oppi mene perille?
Sauli taisi menettää äänestäjiä myös radikaalin hedelmöityshoitokantansa vuoksi? Sauli kannattaa ainoana homomiesten kohdunvuokrausta. Tarja on juuri tuosta eri mieltä, vaikka kannattaa kyllä lesboparien hedelmöityshoitoja. Kyllä lesboäidillekin syntyy 9 kuukauden odotuksen jälkeen lapseen tunneside, kun taas homoisät saisivat taas käsiinsä valmiin käärön...se on hiukan eri asia. Sauli on tuossa asiassa avarakatseisempi. Itsekin olen vähän kahden vaiheilla, mutta taipuisin kyllä Tarjan kannalle. Saulin kanta löytyy Ylen vaalikoneesta, kohta nro 22.
http://www.yle.fi/vaalit/vaalikone/index.php?emp=l-.s-6 .ps-1&emec%5Bc2%5D=2&emec%5Bc4%5D=4&ems=Vertaile valitt uja
Saulin "likaisten temppujen osasto" sen kun kiihdyttää, vaikka nyt olisi kai parempaakin tekemistä kuin huudella Halosta rumaksi tai lesboksi? Ehdokkaiden lapset sitäpaitsi voisi jättää rauhaan? Se kenen kanssa Anna Halonen seurustelee vai seurusteleeko lainkaan, on tarkoituksetonta tietoa ja asiaton vihjailu asian tiimoilta lapsellista "likaisten temppujen osastolta". Tietysti kyse on kai muutamasta kaikkein typerimmästä oikeistopennusta tai kommaripelkoisesta vanhemmasta "valtiomiehestä"?Rakkikoiramaisuus kun ei taida kovin hyödyllistä? Kysykää vaikka Saulilta...Orastava epätoivo ja paniikki saa tietysti aikaan ylilyöntejäkin.
On aika hassua, että Salen kannattajat huutavat suureen ääneen PUNIKKIA, KOMMARIA ja SOSSUA, vaikka ehdokkaansa vaaliteema on "vastakkainasettelun aika on ohi". Mitä tuo kertoo kampanjan uskottavuudesta, jos omatkaan eivät ole sitä tuon paremmin sisäistäneet? Onko mainostoimiston keksimä ajatus liian vaikea ymmärrettävä poroporvarille vai onko tosiaan niin, että vain äänet kiinnostaa, tavasta viis?
Tarkoitus ei pyhitä keinoja, Kokoomus. Siksi Sauli ei voita ja Kokoomus pysyy seuraavienkin Eduskuntavaalien jälkeen oppositiossa. Tavalliset ihmiset ratkaisevat vaalit ja me arvostamme erilaisia asioita kuin Te. Kateutta se ole...Suomessa on hyvä elää. Myös työläisen.
Suomalaisille kelpaa vain paras.
Jopas jotakin !!!!
AlterEgG
2
250
Vastaukset
- ei kelpaa
Halonen, koska montakin parempaa vaihtoehtoa on valittavina.
Halosen prosenteiksi jäänee siinä 12% pintaan toisen kierroksen umpeuduttua.No miksi 12% toisen kierroksen upeuduttua? Jos saa ekalla 38%, niin mikä se toisella pudottaa 12% kun vaihtoehtoja on silloin vain kaksi. Ensimmäisen kierroksen umpeuduttua tuo 12% voisi olla todennäköisempää. Tietenkin se voi olla toisellakin kieroksella mutta ne kyllä sitten menee hylättyjen sarakkeeseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664241
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺574042Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363522Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163053Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342759En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142552Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102244IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm131357Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1551240- 801026