eräät hiiret

suojelussa

..tiesittekö että jotkut pikkunisäkkäät ovat rauhoitettuja ja nillä on myös rahallinen arvo jos niitä menee tappamaan ja jää kiinni..mikä tosin on epätodennäköistä mutta hienoa että niitstä harvinaisempia on laitettu rauhoitettujen listalle. :)
..eli ellette tiedä onko tavallinen kotihiiri tai myyrä pätee tähänkin samat säännöt kuin metsästyksessä älä tapa tuntematonta lajia, siirtäminen muualle lienee tällöin parempi vaihtoehto.
Seuraavassa on lista rauhoitetuista lajeista ja niiden arvoista:
Ohjeelliset arvot auttavat tuomioistuimia rauhoitusmääräysten rikkomusten käsittelyssä ja korvausten määrittämisessä.

Rauhoitetut nisäkkäät
harmaakuvemyyrä (Clethrionomys rufocanus) 17 €

idänpäästäinen (Sorex caecutiens) 17 €

isoviiksisiippa (Myotis brandti) 101 €

koivuhiiri (Sicista betulina) 50 €

korpipäästäinen (Sorex isodon) 50 €

korvayökkö (Plecotus auritus) 101 €

kääpiöpäästäinen (Sorex minutissimus) 50 €

liito-orava (Pteromys volans) 1009 €

lumikko (Mustela nivalis) 34 €

maamyyrä (Talpa europaea) 17 €

metsäpäästäinen (Sorex araneus) 17 €

metsäsopuli (Myopus schisticolor) 34 €

naali (Alopex lagopus) (tunturikanta) 7400 €

peltohiiri (Apodemus agrarius) 67 €

pohjanlepakko (Eptesicus nilssoni) 118 €

punamyyrä (Clethrionomys rutilus) 34 €

ripsisiippa (Myotis nattereri) 1177 €

saimaannorppa (Pusa hispida saimensis) 9755 €

siili (Erinaceus europaeus) 101 €

tammihiiri (Eliomys quercinus) 2355 €

tunturisopuli (Lemmus lemmus) 67 €

vaivaishiiri (Micromys minutus) 17 €

vaivaispäästäinen (Sorex minutus) 17 €

vesikko (Mustela lutreola) 5382 €

vesipäästäinen (Neomys fodiens) 17 €

vesisiippa (Myotis daubentoni) 118 €

viiksisiippa (Myotis mystacinus) 84 €

2

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zita

      Kuka hölmö niitä tappaisi.Kotipaikallani on kai vesisiippoja.Vanhoja rakennuksia on joen luona mm.ulkosauna.Näin talvella en voi kuin ihmetellä missä ne reppanat talvehtii??Koloissako saunan piipussa.Pakkasta on joka kolossakin.Ennen kun oli karjaa olisin kuvitellut navetan vinttiä.Nyt sekin on kylmä.Kesällä olen ulkosaunan pimennossa nähnyt.

      • ei kukaan

        ..tapa niitä mutta ihmisiä on moneen junaan. Monet tiputtaa pääskysten pesiä rakennusten rapatuilta seiniltä, vaikkei niistä haittaa ole, sitten mökeiltä saatetaan tappaa kuten työkaverini ns. paskanärhejä vaikka lintu on kaunis ja rauhoitettu, ääni tosin melko kamala. Lepakoita jotkut hävittää koska ne ulostaa ulkorakennuksiin ...ja hiirillä ja myyrillä ei ole mitään elinoikeuksia nykyään.
        Tämä lista siksi että ihmiset tiedostaisivat enemmän että moni laji on laitettu rauhoitettujen listalle eikä niitä missään nimessä pidä mennä tappamaan.
        Me olemme "kärppänä" vaatimassa oikeuksia eläimille ja luonnolle kyllä kun se koskettaa muita maita mutta kun on omasta maasta kyse niin elinoikeuksia ei anneta ollenkaan esim. suurpedoille(ns. luonnonsuojelualueetkin on tehty lähinnä ihmisten ulkoilua varten ei esim.karhuille ja susille) ja luontoo hakataan rajusti mikäli metsäpalstan tuotto on hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe