Tein viime viikolla mielenkiintoisen havainnon.Nimittäin kyseessä oli Harjalintu ja täällä Vantaalla.En ole bongari mutta tämä oli helposti tunnistettavissa selkeistä merkeistä.Mikä lie kyseistä otusta riivannut kun oli tullu tänne kylmää eikä mennyt Afrikkaan.
Mielenkiintoinen havainto
masa
3426
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ei se mikään tropiikin lintu ole..Euroopassa talvehtii niitä säännöllisesti (Afrikassakin toki on oma kantansa). Hyvä havainto muuten ja olisit voinut ilmoittaa siitä BirdLifeen tai paikalliseen yhdistykseen Tringaan
En ole asiantuntija mutta käsittääkseni ei talvehdi kuitenkaan Suomessa.Vain muutamia havaintoja talviaikaan.Ja näin maallikkona,en ole tähän ikään vielä moista tavannut edes kesällä.Ilmoitettu on,kiitos.
eivät aina "osaa" vaeltaa lämpimään ja niitä nähdään satunnaisesti tuulten tuomina Suomessakin syksyisin. Myöhäinen tuo näkemäsi otus kuitenkin on, sillä harjalinnut syövät hyönteisiä ja matoja - ja nyt maa alkaa olla aikalailla huurteessa täällä etelärannikollakin.
Hyvä havainto! Minulla tuo on vielä bongaamatta Suomesta.