miten auto lähtee käyntiin..onks se näin.virtalukosta menee puolalle.puolalta virranjakajalle josta tulpille.Ja samaan aikaan virtalukolta startille...?????
auton käynnistys
petteripunakuono
34033
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Virtalukolta menee virta solenoidin käämiin joka tekee solenoidiin magneettikentän. Magneettikenttä magnetisoi solenoidin sydämmen, joka magneettivoiman takia liikahtaa ja kytkee starttimoottorin rattaan ja virran starttimoottoriin.
Sytytys toimii siten että puolalle menevä virta synnyttää puolan käämiin magneettikentän, kun virta katkaistaan (esim. katkojankärjet) magneettikenttä poistuu. Tämä muuttuva magneettikenttä indusoi puolan toiseen käämiin virran, joka kiertää tulpankautta.
Jotenkii noin se vissii menee, viisaammat voi korjailla virheet.
mutta ei sillee, että jos olis ollut koe kysymys skolessa, niin antaisin 5-
joten kysy isäukolta, joka ko. koulun on käynyt, niin ei tule noin epämääräistä tietoa kuin tossa eräällä vastaajalla. Samoin löytyy asiallista kirjallisuutta, jos yhtään kiinnostta.
Toivottavasti et provosoi?
Kiva palsta, jos ollaan auttavia ja kerrotaan vain oikeaa tietoa ja kokemusta.