kasarmilla ulostaminen

tietämötäö

missä se tehdään? wc t ovat kavereiden juttujen perusteella niin törkeässä kunnossa ettei niitä voi käyttää.

9

1290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lattioilla.

      Aivan hirveitä oli kasarmin vessat. Paskaa lattioilla, kauhea haju. Kusi lainehti, kun vessan ovet avasi. Pöntöissä ei ollut mitään reunuksia, kylmä metalli pytty, yltäpäältä paskassa. Ovia kopeissa ei ollut. yleensä tyypit, jotka vessoja käyttivät, vain pyllistivät sinne päin ja ruikkasivat ulosteet lattioille. Siivoaminen on varusmiesten vastuulla ja semmoinen paskanluonti ei ketään kiinnostanut joten sellaisina saivat olla. Ehä kerran kahdessa viikossa nuo vessat suihkutettiin paloletkuilla "siisteiksi". Sen jälkeen paskaa oli suihkujenkin lattiat täynnä. Jos suihkuun oli pakko mennä, käytettiin suihkusaappaita, eli muovipussit jalkoihin. Paska litisi varpaissa..
      Itse kävin yleensä vessassa iltaisin sotilaskodissa, jonka siivosivat oikeat siivoojat tai kaupungilla jossain baarissa. Baarien vessat olivat kasarmin vessoihin verrattuina kuin kuninkaiden lepohuoneita.

    • pusukka

      meillä oli hangon rannikkopatteristossa TODELLA törkeät vessat vähän tuon edellisen postin tyyliin mutta ei ihan niin pahat kuitenkaan. kamalat silti ei pystynyt käymään. onneksi mies voi kusta helpolla vaikka pihalla!

      MUTTA IHMETTELEN EDELLEEN ARMEIJAN KÄYMÄLÖIDEN TASOA! TODELLA KAMALA LUULISI ETTÄ HYGIENIA JA TERVEYS SYISTÄ ASIAAN PITÄISI PUUTTUA. MUTTA EI NIIN EI!

      Totta turisette!

    • on puhdasta.

      Kainuun prikaatissa on puhtaat ja siistit suihkut/vessat. Vaikka vessoissa ei ovia olisikaan niin ei se minua häiritsisi mitenkään. Olenhan kyykkinyt metsäharjoituksissa "riukulaitteellakin" eikä haitannut. Armeija ei ole hienosto "sir" tai "lady" aatelisille tehty. Se on karulaitos.

      • onnnn

        jossa on paskaa pitkin vessojen seiniä ja saa kävellä ulosteessa!! todella hyvä juttu! pah. mielestäni jo tämä on riittävä syy mennä sivariin.

        kuka järkevä käy 6-13kk tuollaisissa wc:ssä!!!! paskaa ja kusta ympäriinsä eikä siivota


    • kölli

      juttuja.kyllä kassulakin käy oikeita siistijöitä.eikä ainakaan vekaralla ollut valittamista vessojen siisteyden suhteen,

    • ressu

      Suurimmat epäsiisteydet ihminen kohtaa baarien ja huoltoasemien WC-tiloissa.

      Ei kasarmeilla.

      Ja niissä on ollut ovet jo kymmenen vuotta.

      Niinpä oli tarkoitushakuista paskaa moni edeltävä kirjoitus. Säälittävää, pysyttäisiin edes asialinjalla. Taitaa olla monilta liikaa vaadittu?

      • pönttö örvelö

        Ei kasarmeilla ole vessoja. Siellä käydään riuulla. Pyyhitään kasvien lehdillä tai lumella.


      • kaiken nähnyt

        itse *oikeassa* paskassa armeija-aikana (2v sitten) kävelleenä TIEDÄN miten homma oli omassa yksikössäni! siivo oli törkeä, hieman hellitti silloin kuin uudet alokkaat tulivat ja heidät pistettiin siivoamaan sikolätti. muutaman kuukauden jälkeen silti sama siivo kusineen paskoineen?

        kenen intresseissä tääällä on kaunistella asioita? mahtaako olla pv:n asevelvollisuusosasto asialla?!?


      • mikä...?
        kaiken nähnyt kirjoitti:

        itse *oikeassa* paskassa armeija-aikana (2v sitten) kävelleenä TIEDÄN miten homma oli omassa yksikössäni! siivo oli törkeä, hieman hellitti silloin kuin uudet alokkaat tulivat ja heidät pistettiin siivoamaan sikolätti. muutaman kuukauden jälkeen silti sama siivo kusineen paskoineen?

        kenen intresseissä tääällä on kaunistella asioita? mahtaako olla pv:n asevelvollisuusosasto asialla?!?

        Myös kaiken nähnyt,ja vielä aikaisemmalta ajalta...

        Ekaksi: Mikä oli tämä esittämäsi tapahtuman palveluspaikka?

        On hiukan vaikea uskoa että tämän päivän tilanne olisi tämä. Kaikista vanhimmat ja surkeimmat varuskunnat on pistetty pakettiin ja niissäkään tilanne ei ollut kirjoituksissa kuvatunlainen. Itse kävin Riksun, Turun Pääskyvuoren sekä pari muuta sen ajan surkeimpiin kuuluvaa ja Hilton-tähtiä olisi tullut luultavati 0,02.

        MUTTA selkeää likaa ja epäsiisteyttä ei ollut ikinä kuvatulla tavalla.

        Lisäksi nykyisin tietääkseni siivoamisen hoitavat ulkoistetusti ammattilaiset kaikissa varuskunnissa lukuisia kertoja viikossa. Siltäkään osin tarina ei ole todentuntuinen.

        Kerro nyt alkajaisiksi mistä palvelupaikasta oli kyse?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4711
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3443
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1524
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1423
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1246
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1162
    8. 164
      1050
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1048
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      954
    Aihe