Suomi on maailman luterilaisimpia maita: 85 % väestöstä kuuluu Suomen evankelis-luterilaiseen kirkkoon. Näin ollen myös suurin osa koululaisista saa luterilaisen kasvatuksen ja moraaliopit uskonnontunneilla joiden määrä vastaa jopa äidinkielen opetusmäärää ala-asteella. Kristillinen kasvatusjärjestelmä on tutkimuksen perusteella epäonnistunut räikeästi tehtävässään edistää moniarvoista rasisminvastaista suomalaista kulttuuria tilanteessa, jossa Suomeen on iskemässä vakava työvoimapula, joka pitää paikata ulkomaalaisia rekrytoimalla. Opetusministeriö on erityisesti suuressa vastuussa tästä epäonnistumisesta, heillä kun on mahdollisuudet ja valta vaikuttaa asiaan. Opetusministeriön olisikin jo aika kokea sukupolvenvaihdos, jossa vanhat ajastaan jääneet päättäjät lasketaan eläkkeelle ja korvataan tieteellisen maailmankuvan omaavalla sukupolvella. Tiede on keksinyt tehokkaita keinoja torjua rasismia, näistä en tosin halua kertoa sen enempää, mutta kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä. Lasku tulee perässä. Kyllä kristilliseen kasvatukseen käytetyssä ajassa, joka vastaa satoja tunteja aina ala-asteelta lukioon, pitäisi pystyä tekemään Suomen nuorista suvaitsevaisempia, mutta kun ei.
MTV3 UUTISET Perjantai (09.12.2005)
Nuorten rasismi lisääntynyt
Peruskoulun päättävien nuorten rasis-
tiset asenteet ovat reilusti kaksin-
kertaistuneet vuodesta 1990 vuoteen
2003. Dosentti Osmo Virrankosken
tutkimuksen mukaan suvaitsemattomien
nuorten määrä on lisääntynyt 15
prosentista 35 prosenttiin.
Pojista suvaitsemattomia oli puolet ja
tytöistä 19 prosenttia.
Virrankoski on seurannut asenteiden
kehittymistä samalla kyselymenetelmällä
tutkimusvuosina. Hän peräänkuuluttaa
mm. OPETTAJIEN vastuuta.
Rasismi ja kristinusko
5
805
Vastaukset
Kristinuskolla on hienot eettiset ja moraaliset arvot.
Ainoa virhe on että kristinuskoon kuluu myös jumala.
Nämä jumalauskot kun aiheuttavat ristiriitoja eri maailman kansojen välillä...- shy
Maailmalla tapahtuvat ristiriidat lisäävät ihmisten käsitystä eri kansakuntien kansalaisten suotavuudesta meidän yhteiskuntaamme.
Ristiriidat ovat kulttuurisidonnaisia joten on ymmärrettävää että vieraan kulttuurin pelätään tuovan ongelmia myös alkuperäisten suomalaisten kansalaisten kärsittäväksi.
Tunnustan itsekin haluttomuuteni joutua moskeijan naapuriin asumaan mikäli joskus sellaisia meillekin aletaan rakentaa, ja niissä ilmoitetaan perinteisen muslimikulttuurin keinoin rukousaikojen ilmoituksia . - ...
on se että rasismi on lisääntynyt samaan aikaan kuin uskonnon merkitys on vähentynyt.
Rasismi ei johdu mistään yksittäisestä asiasta, vaan sen lisääntyminen näyttää liittyvän moneen samanaikaisen tapahtuman seuraukseen.
a) Taloudellinen lama
b) Joukkoirtisanomiset, ja työttömyysongelma
c) Syrjäymisongelma
d) Tuloerojen kasvu
e) Pakolaisten määrällinen lisääntyminen
f) Pahoinvoinnin ja mielentervysongelmien lisääntyminen yksilötasolla
g) Toivottomuus ja näköalattomuus
h) Yhteiskunnan rakenteellinen epätasa-arvoisuus
i) Uskonnon merkityksen voimakas väheneminen
j) Väkivallan raaistuminen
k) Yleinen turvattomuus
Nämä tekijät yhdessä synnyttävät anarkistista ja rasistista liikehdintää. Syys ei kuitenkaan ole uskonnossa, vaan yhteiskuntapolitiikan epäonnistumisessa. Ongelma on se että yhä enemmän on ihmisiä jotka syrjäytyvät, ja jäävät yhteiskunnan ulkopuolelle. Epätoivoinen ihminen tekee epätoivoisia tekoja.
Rasismi on siis yhteiskuntapoliittinen ongelma, ei uskonnollinen ongelma. Jos suomalaisten toimeentulo ja hyvinvointi pystyttäisiin takaamaan, ja yhteiskunnan syrjäytymistä aiheuttava rakenteellinen epätasa-arvoisuus poistamaan, rasismi kuivuisi tarpeettomana oleemattomiin.- psykologi ja YTM
Nuo kaikki ongelmat ovat kyllä missä tahansa yhteiskunnassa olemassa. Otetaan rasismiin liittyvänä esimerkkinä vaikkapa Kanada, jossa lukuisat eri kansalaisuudet ja kulttuurit tulevat hyvin toimeen keskenään. Kyllä moraaliset arvot ja rasismikäsitykset luodaan jo kouluvaiheessa, niiden murtaminen on aikuisiässä vaikeaa, minkä tieteelliset tutkimukset ovat myös osoittaneet. Suomalainen koulujärjestelmässä on siis vikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.224458Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma983072Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1992889Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.522532- 691229
Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk651056Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie23891- 47827
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA44763Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril109758