Olemme hankkineet syksyllä uuden veneen, joka on ollut pari vuotta pukeilla. Veneessä on vesivessa, mutta ei septisäiliötä. Tiedän, ettei vesivessan tuotosta saa päästää vesistöön ja harkitsemme siksi eri vaihtoehtoja. Nyt kun kaikenlaiset kuivakaymälät ja vastaavat ovat kehittyneet paljon, pohdinkin, olisiko sellainen vesivessaa kätevämpi vaihtoehto. Onko kellään kokemuksia tällasista ratkaisuista veneessä? Kemiallinen wc on edellisestä veneestä jo tuttu.
Entä jos päädymme asentamaan säiliön, niin miten tyhjennyspaikkoja kokemustenne mukaan löytyy ja mitä tyhjennys maksaa. Entä säiliön koko? Pinnanmittauksen pieleenmenosta olenkin jo lukenut kauhutarinoita "p-talkoista" kesähelteellä.
Vielä kysymys harmaavedestä. Kun pentteriin tulee merivesi ja makeavesi, niin saako esim. tiski- ja käsienpesuvedet päästää suoraan mereen?
Kiitos vastauksista ja hyvää Jouluaikaa.
Mikä vessa veneeseen?
9
6864
Vastaukset
- janne
Valitettavasti en osaa kertoa sinulle veneiden vessoista, koska minulla ei ole koskaan ollut veneessä vessaa. Nyt olen kuitenkin ajatellut mahdollisesti hankkia kemiallisen nykyiseen veneeseeni. Millaisia kokemuksia sinulla on kemiallisesta vessasta? Tai muilla?
- kasper
Kemsa systeemi on melko hyvä, muuten mutta omat ongelmansa tuottaa tyhjentäminen..
Eli ei ole kiva viedä sellasta 120mm kakkaputkea veneen sisä-tiloihin tai nostella pönttö-kompleksia veneen täkille imaistaksesi kakkelit poies..
Itse olen rakentamassa happosesta septä juuri tuon ongelman vuoksi, toisaalta ajattelin ennen "septi" asiaa jotta teen reijän siihen kemsan "säiliön" kylkeen niin alas kuin mahdollista ja siiheen sovite-nippa siten kiinni jottei vuoda.
Em. nipasta sitten putki ja niinikään kuin "oikeessa" septisysteemissä, niin imu-tyhjennys kannelta käsin..
Enpä tiedä toimivuutta mutta enpäs "näe" ongelmaa toimivuuden ja käytännöllisydessä..
Kertokoot joku onko kokemuksia..
- jo viisi kesää
on Bellassa septi toiminut, kyllä noissa kuivakäymälöissä on enemmän p...a hommaa , niin ainakin oli minulla. Tyhjennys ei maksa mitää ja yleensä siellä missä on polttoainekkin.
- JRxxx
...henkeä veneessä yleensä reissaa ja kuinka pitkiä aikoja kerrallaan? Ja minkätyyppinen vene?
Itse olen todennut, että neljä aikuista täyttää 50 litran septin n. kolmessa päivässä, kun periaatteena on, että sinne menee vain nestettä ja ns. isompi tarve tehdään aina maihin. Luultavasti kesto olisi kuitenkin pidennettävissä vaihtamalla vessa alipainetyyppiseen, jolloin huuhteluveden osuus pienenisi.
Tyhjennykset eivät ole iso ongelma, koska tankkauspaikoilla on jo aika usein imutyhjennys ja moottoriveneellä on kohtalaisen usein asiaa tankkaamaan.
Harmaavedet saa päästää mereen eikä asiaan vaikuta mitenkään se, millaista vettä pentteriin tulee. Toki niiden laskeminen erilliseen tankkiin olisi paras ratkaisu. Yksi tapa on 15-20 litran kanisteri, jonka korkkiin tulee 2 letkua: toinen pentterialtaasta ja toinen mereenlaskuläpiviennistä, jolloin meri toimii ylivuotoalueena mutta suurin osa poistovesistä päätyy viemäriverkkoon (kunhan kanisteria muistaa tyhjennellä) tai muuten soveliaaseen laskupaikkaan meren sijasta.- septi
vesivessa valmiiksi niin tietysti septitankki kannattaa laitta, on helpoin ja siistein.Kyllä kemiallisen kanssa joutuu enemmin pelaamaan.Itselläni on 80 litraa.Kannattaa laittaa niin iso septitankki kun on mahdollista ja mahtuu, eihän sitä aina tarvitse täyttää piripintaan.En kyllä ymmärrä miksi veneiden vessoja säästellään ja kärvistellään että pääsee maihin tarpeille ettei septi kulu.
- lörötys
itsellä on septi ollut kolme kesää ja ainoat ongelmat ovat olleet itsestä kiinni kun en ensimmäisellä kerralla osannut käyttää imulaitetta (kumitiivistettä) ja siitä johtuen meinasi käydä iso vahinko,mutta nyt osaan,ja toinen on kun ei ole aina tietoa kuinka paljon tankissa on tavaraa joten tyhjennän septin aina kun se on mahdollista ja nykyään se on helppoa ja siistiä.Suosittelen.
- paperi
on olemassa wc paperia joka hajoaa septissä nopeammin kuin perinteinen paperi mutta sitä ei saa jokapaikasta,ei aiheuta tukoksia nyt en muista merkkiä,itse en ole sitä käyttänyt.
- septi
saanut kertaakaan pönttöä tukkoon paperilla ja mätän sitä kuten kotonakin.
- luononilmiö
septi kirjoitti:
saanut kertaakaan pönttöä tukkoon paperilla ja mätän sitä kuten kotonakin.
sillä paperi liukenee muutamassa minuutissa nesteeksi, siis wc paperi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874028Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242891No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341311
- 10899
- 131875
- 6844
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756- 11750