Eli ongelmani on että olen vasta 21v ja muija kaveri
20v. olemme seurustelleet reilun 1v. emme ole edes kihloissa..ja nyt se sitten myrkyn lykkäs nimittäin sanoi että on raskaana...ollu n.5kk ja se ei halua aborttia se haluaa pitää muksun mutta minä en! sanoi että kun kerran minä en halua niin sitten on parempi erota jne jne..MUTTA pitääkö mun siis maksaa joka kk elatusmaksuja??? Onko olemassa mitään ''paperia/kaavaketta'' jolla pääsisin eroon noista maksuista? sittenhän kela maksais ne. auttakaa ne jotka asiasta tietävät..kiitos jo etukäteen vastanneille... -Marko-
Mitä teen?
3
273
Vastaukset
- mahdollisuus on
että tyttöystäväsi vannoo ja vakuuttaa. viranomaisille että hän ei tiedä kuka lapsen
isä on.
Silloin yhteiskunta maksaa elatusmaksun.
Mutta tuo edellyttää että välinne pysyvät
erinomaisina ainakin 18 vuotta.
Käytännössä tuo ei onnistune, joten tervetuloa
meidän elatuvelvollisten laajaan kerhoon!
Tai sitten alatte elämään onnellisessa parisuhteessa
lapsenne kanssa, joka sekään ei tietty ilmaista ole. - ...olet nyhvö
On siinä meillä mies. Ensin lykkää tytön raskaaksi ja ei muuta kuin lapsi toisten elätettäväksi. Kunta apuun vaan heti. Mikä meitä suomalaisia nykyisin oikein vaivaa???
Ei muuta kuin tervemenoa isyystestiin. Käytännössä et voi kiistää isyyttäsi millään. Elatusmaksut peritään sen jälken vaikka oikeusteitse, mutta eihän niitä onneksi tarvitse maksaa maksaa kuin siihen saakka, kun lapsi täyttää 18 vuotta.
Onnea isyydelle ja koetta kuitenkin nauttia lapsestasi. - Jxx
ja rupea isäksi, kuten moni muukin tässä maassa. Ja jos päädyt ratkaisuun, että lähdet kälppimään, niin maksettavahan sinun tietysti on. Olethan sinä sentään lapsesi isä ja vastuusi sinun on kannettava. Arvaa huvittaako meitä muita maksaa lapsesi elatusmaksut. Tämä on taas niitä tapauksia, joilla vahvistetaan asenteita, että jokainen huolehtikoon vain itsestään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17313321
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585483Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454890Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1493699Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402833Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282022Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1191773Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3711683Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371505