Moikka!
Meidän pienokainen on syntymässä tossa tammikuussa, ja olen miettinyt, että mikä olisi hyvä ehkäisy synnytyksen jälkeen.
Ennen raskaaksi tuloa käytin e-pillereistä, mistä meni aina välillä halut. Heti, kun oli menkka-aika, olin kuin kiimanen naarasleijona.
Olen miettinyt kierukkaa, ehkäisykapselia yms. Kertokaa te muut mitä olette valinneet!
Kondomista me kumpikaan miehen kanssa ei tykätä melkein ollenkaan.
Sopiva ehkäisy synnytyksen jälkeen
11
1359
Vastaukset
- pinde21
Mä laitatin tossa 5kk synnytyksen jälkeen (jolloin lopetin imettämisen) hormonikierukan. Tosi hyvin sopinut mulle! eikä ainakaan tarvii muistaa yhtään mitään. Vuodot vähentyneet puolella, kivut hävinneet, ja etenkin halut (joiden kanssa myös minulla oli pillerien kanssa ongelmia) pysyneet normaalina. Kierukka maksaa noin 160e josta kelaa korvaa (kela korttia näytettäessä) samantien puolet, jolloin hintaa jää vain n. 80e. Ompahan ainakin suht varma ehkäisykeino eikä heti "tule" raskaaksi. Hormonikierukka on voimassa noin 5 vuotta mutta sen saa aikasemminkin pois, mikäli haluaakin lapsia jo aikaisemmin. Oletko sinä muuten tiennyt että kaikki ensisynnyttäjät saa kunnasta riippumatta (?) kuparikierukan ilmaiseksi??
- Outi
Kelan korvauksen hormoonikierukasta SAA AINOASTAAN jos lääkäri on kirjoittanut kierukan sairauden hoitoon (esim.runsaiden kuukautisten)
Eikä ensisynnyttäjä todellakaan saa automaattisesti kuparikeirukkaa ilmaiseksi,aivan kunta/kaupunki kohtaista. - pinde21
Outi kirjoitti:
Kelan korvauksen hormoonikierukasta SAA AINOASTAAN jos lääkäri on kirjoittanut kierukan sairauden hoitoon (esim.runsaiden kuukautisten)
Eikä ensisynnyttäjä todellakaan saa automaattisesti kuparikeirukkaa ilmaiseksi,aivan kunta/kaupunki kohtaista.Omassa terveyskeskuksessa lääkärini ainakin sanoi että lääkärit lähes poikkeuksetta kirjoittavat hormonikierukan sairaudenhoitoon.
- XxX
hormonikierukasta ei oo yhtä hyvä. Käytin sitä koko sen 5 vuotta. Vuodot joo niukkeni, mutta kipuja alavatsaan kyllä tuli sitäkin enemmän ja ne oli ihan satunnaisia, eivät siis liittyneet mihinkään kuukautisiin tms. Lisäksi kesäisin aurinko sai aikaan irveen aknen mun slekään ja käsivarsiin. Halut pysyi ihan ookoona. Mielialan heittelyitä tuli kans. En aio uudelleen ottaa. Haluaisin kokeilla sitä Jadelle kapselia, mutta emmin vielä josko se toimii samoin kuin tuo kierukka ja sitte joudun ottamaan sen pois. Pillereitä en halua ja kuparikierukasta sanovat jotta lisää vuotoa.
- pinde21
XxX kirjoitti:
hormonikierukasta ei oo yhtä hyvä. Käytin sitä koko sen 5 vuotta. Vuodot joo niukkeni, mutta kipuja alavatsaan kyllä tuli sitäkin enemmän ja ne oli ihan satunnaisia, eivät siis liittyneet mihinkään kuukautisiin tms. Lisäksi kesäisin aurinko sai aikaan irveen aknen mun slekään ja käsivarsiin. Halut pysyi ihan ookoona. Mielialan heittelyitä tuli kans. En aio uudelleen ottaa. Haluaisin kokeilla sitä Jadelle kapselia, mutta emmin vielä josko se toimii samoin kuin tuo kierukka ja sitte joudun ottamaan sen pois. Pillereitä en halua ja kuparikierukasta sanovat jotta lisää vuotoa.
Mulla on ainakin hävinnyt joka ikinen näppylä sekä naamasta että selästä. ja tosissaan joskus oli niin pahana että aknelääkkeitäkin söin. eipä tartte enää kun on niin hyvä kierukka ;)
- XxX
pinde21 kirjoitti:
Mulla on ainakin hävinnyt joka ikinen näppylä sekä naamasta että selästä. ja tosissaan joskus oli niin pahana että aknelääkkeitäkin söin. eipä tartte enää kun on niin hyvä kierukka ;)
söin minäkin yhden puolisen vuotta ellei reilun niiden kivojen sivuoireiden kera. Seuraavana kesänä mulla oli taas sama homma. Kun se 5 vuotta täytty otin sen härvelin pois enkä toiste laita. Eihän noi kaikilla toimi samanlailla, eli jos haluaa ottaa riskin ni siitä vaa. Sinänsä se on kiva ehkäisymuoto kun ei tarvii huolehtii mistään sen enempää. Mulle se vaan ei sopinut.
- puolesta
Sellaista vaan, että kannattaa myös ottaa huomioon se, että hormoonikierukka ei välttämättä kaikilla pysy sisässä. Itse laitatin ½v synnytyksen jälkeen. Kaikki hvyin. Tiputtelua ja vuotoa 2kk jonka jälkeen kierukka tuli ittekseen pois. Oli joo tosi kiva ja hyvä ehkäsy, eikä hintakaan ku tuo 80€. )=
- !!!!!
Minä otin minipillerit. Tavallisiin yhdistelmäpillereihin voi siirtyä takaisin kun lopettaa imetyksen.
- nuo
minipillerit toimii? Siis miten ne eroaa tavallisista e-pillereistä?
- Ä:21 pojat 4,5 ja 2v
Suosittelen ehkäisykapselia. On edullinen suhteessa ehkäisyaikaan, ei tarvitse muistaa pillereitä tms, suurimmalla osalla naisista menkat jää kokonaan pois (minulla ei), ei tunnu kädessä ollenkaan (minulla tuntuu kun olen laihtunut sen laittamisen jälkeen 20kg), hormoonia tulee tasaisesti eikä kerralla koko annosta niinkuin pillereissä
Ikinä en mitään muuta ehkäisyä haluaisi ottaa, olen ollut niin tyytyväinen tähän. eikä tarvitse murehtia ehkäisystä moneen vuoteen, jos jossain välisä haluaakin raskaaksi niin sen poisottaminen on pikku juttu.- mä vaan...
Lääkärini mielestä sen poisottaminen ei todellakaan ole aina pikkujuttu. Se saattaa kulkeutua jotenkin jonnekin hermojen väliin ja pahimmillaan poisotossa saatta vaurioitua hermot kädestä, mikä aiheuttaa isoja ongelmia. Eli mun lääkäri totaalisesti epäsuositteli sitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635