Mistä löytyisi laadukas säkki joka olisi mielellään suht edullinenkin? Kuinka painava säkin tulisi olla? Liian kevyt ei pysy riittävästi paikallaan iso taas maksaa enemmän... Mikä olisi sopiva kompromissi?
Mikä olisi hyvä täytesäkille?
Säkin tulisi soveltua mahdollisimman laaja alaiseen treenaukseen (lyönnit ja potkut eri korkeuksille)
Mitenkä säkki kannattaa kiinnittää? Riittääkö riittävän iso proppu betonissa vai kannattaako väliin laittaa jonkinsortin jousihakakin?
Mikä olisi hyvä täytesäkille?
Säkin tulisi soveltua mahdollisimman laaja alaiseen treenaukseen (lyönnit ja potkut eri korkeuksille)
Mitenkä säkki kannattaa kiinnittää? Riittääkö riittävän iso proppu betonissa vai kannattaako väliin laittaa jonkinsortin jousihakakin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kunhan nyt hiukan suunnittelet kiinnitystä enemmän niin voit harkita sitä säkkiäkin. Jos et ole mikään aivan tuulenpiiskaama vinkuheinä niin ei kyllä mikään pelkkä proppu sitä säkkiä siellä katossa pidä että..... mietihhän sitä
Sitten jos haluat säkin joka kestää myös potkimista niin kyllähän siihen painoa tulee tai se lentelee ympäri seiniä
En nyt ajatellut ihan mitään muoviproppua...
Eiköhän tuollainen metallinen ja riittävän iso kiila-ankkuri tai voima-ankkuri jotakin kestä =)
http://www.sormat.fi/cgi-bin/db/db.cgi?db=Fin&uid=default&Class1=Metalliankkurit&Class2=Voima-ankkuri S-VAM-B&view_records=1
Itselläni nuo metalliankkuritkaan eivät ole riittäneet vaan aina aika ajoin säkki rymisi alas ja sitten taas asennushommiin. Ehkä paras olisi hankkia sellainen levy missä on 4 reikää. Kun laittaa 4:llä isolla ruuvilla ja säkkiin vielä sellainen säkkijousi niin ei tarvitse koko ajan olla sitä säätämässä. Kivitalossa katon poraus voi olla melkoisen rasittavaa.
niiin että mikäs ois semmonen suositus paino sille ?
Olisiko 35 kg sopiva ? jotta potkiakin voi ihan kunnolla..
Eräs mahdollisuus kiinnittää säkki kiviaineiseen kattoon on kemiallinen ankkuri.
Uskoisin että näin säkki saattaisi pysyä.
Lisäksi tosiaan jos käytttää levyä mihin saa esim. 4 kpl ankkureita niin aina homma helpottuu.
Eräs kemillinen ankkuri vaihtoehto on esim.
Hiltin tuote HIT-HY 150.
Lisätietoja löytyy valmistajan sivuilta www.hilti.fi