volvo740 2.3 turbo

pystyykö volvon pensankulutusta pienentämään ja millä konstilla.
112244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

...ja minkälaisessa ajossa?
Yleisesti voi sanoa, että jarrut pois laahaamasta, rengaspaineet ylös ja ylimääräinen kuorma pois.

Äänestä
  • auto on ollut niin vähän aikaa,en ole vielä tarkkaan laskenut mutta tuntuu syövän aika reippaasti.ajoa on ollut pelkästään kaupungissa.jarrut ei laahaa,paineet on kunnossa,painoa on jonkin verran kontissa.kone pitäs olla hyvässä kunnossa,aj,240000km.

    Äänestä

  • gigero kirjoitti:

    auto on ollut niin vähän aikaa,en ole vielä tarkkaan laskenut mutta tuntuu syövän aika reippaasti.ajoa on ollut pelkästään kaupungissa.jarrut ei laahaa,paineet on kunnossa,painoa on jonkin verran kontissa.kone pitäs olla hyvässä kunnossa,aj,240000km.

    Kyllähän auto kuin auto vie kaupunkiajossa reippaasti yli kymppiä. Pyärähdäppä maantiellä niin kulutus menee varmasti alle kympin.

    Äänestä

se alle kympin mene millään. Raskas tiiliskivi alitehoisella koneella syö paljon,toi vie varmasti talvella yhdistettynä sellasta 12-13 litraa todellista kulutusta,kesällä sitten litra pois. Automaattina sitten 1,5 litraa takasin.

Äänestä

hinata sitä diesel-maasturin perässä trailerilla.

Tuo 8-venttiilinen kone on suoraan 1970-luvulta ja bensankulutus samaa ikäluokkaa. Turbon lisääminen ei ainakaan paranna asiaa.

Omalla 2.3 turbollani en päässyt kertaakaan missään olosuhteissa alle 10l/100km keskikulutukseen yhdelläkään tankillisella mutta jos olisi ajanut koko tankin tasaista 80-90km/h maantiellä ilman ohituksia tuo olisi kyllä varamasti onnistunut. No 9l/100km ainakin.

Äänestä

Jopa lopettamaan kulutuksen kokonaan, normiajossa satasen sekalaisessa 10-12l/100km

ainoa tapa tuonikäiselle 8 venttiiliselle ikivanhalle koneelle on se, että ajaa romuttamolle, saa vielä satasen rahaa, plus säästyneet bensakulut.

Äänestä
  • tollasen hyväkuntosen käyttöarvo viel paljo enempi ku 100 egee

    Äänestä

Jos auto on alkupeäinen 2,3 tic manuaalilla niin matka-ajossa pääsee kyllä 8 lirtaan.

Kaupungissa sitten enemmän.

Talvikelillä kaupunkiajossa voi mennä todella paljon. Vaan menee sitä helpoti 2.0 japsillakin 10 l tuntumaan.

ps. 900 sarjalaiset turbot saattavat olla kovempiruokaisia. Syynä saataa olla toki niissä hyvin yleinen automaatti.

Äänestä

itellä kaks litrane tic koko vuoden keski kulutus 10L ei paha ton tehoselle ja painoselle autolle. onhan niit muunkin merkkisiä kärryjä jos ei volle kelpaa

Äänestä

Mulla oli 2.0 tic, mekaaninen ruisku.
Vei 15-20 sadalle, ei siinä kyllä kaikki vissiin ollu kunnossakaan.
Maantiellä 13L.

Paineet nostelin toki 1 Bariin, n200hv.
0-100 8sek.

Äänestä
  • Mä ostin ford scorpio 2,5l turbo diisseli kulutus matka ajossa6-7 litraa Ei paha mut koneen kestävyydestä en osaa sanoa sori vaan volvo fanit

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


gigero kirjoitti:

pystyykö volvon pensankulutusta pienentämään ja millä konstilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu