Onko kenelläkään pidemmän (usean kuukauden) aikaista kokemusta kasvojen pesusta pelkästään vedellä?
Kasvojen pesu pelkästään vedellä?
Vesi
116272
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
kyllä se kannattaa puhdistusaineella puhdistaa ainakin illalla, aamulla sitten riittääkin pelkkä vesipesu, ainakin itse teen niin!
Teen itse juuri noin kun edellinen vastaaja, eli illalla käytän puhdistusaineita ja pesen kunnolla päivän pölyt pois, mutta aamuisin käytän vain vettä. Toki jos naama sattuu tuntumaan aamulla jotenkin erityisen rasvaiselta niin saatan joskus harvoin pestä aamullakin naaman puhdistusaineilla.
ps. ihan vaan uteliaisuudesta, minkälaisia tuloksia pelkällä vesipesulla ajattelit saada? mitä huhuja olet kuullut? :)
>ps. ihan vaan uteliaisuudesta, minkälaisia >tuloksia pelkällä vesipesulla ajattelit saada? >mitä huhuja olet kuullut? :)
En ole kuullut huhuja, ja siksi olisin valmis kuuntelemaan useiden ihmisten pidemmän aikaista kokemusta pelkällä vedellä pesemisellä. Ajattelin saada tällä menetelmällä aknen kokonaan pois.
Omasta mielestäni vesi ei sisällä mitään kemikaaleja tai mitään, mikä voisi ärsyttää ihoa.
Nyt reilun viikon kokemuksella voin sanoa, että ihon punotus on lievennyt huomattavasti ja pientä ihonkesimistä on jo alkanut tapahtua.
jep. millä te pesette kasvot illalla. ku mulle äiti on muka suositellu jotaki yves rocher "saippuaa" mut no jaa ei taida olla oikee hyvä... riittääkö normaali saippua?
Käytän Herbinan puhdistusgeeliä ja kasvovettä (rasvaiselle iholle tarkoitettuja). Sopii mun iholle, ei kuivata liikaa. Mutta muistaakseni oon kuullut negatiivisiakin kokemuksia Herbinasta, joten tässä se taas nähdään, että paha sanoa mikä toiselle voisi sopia.
Lisäksi käytän kerran viikossa kuorivaa naamiota, jonka perään vielä joku ihoa rauhoittava ja kirkastava parin minuutin naamio. Mutta ne ei oo siis Herbinan tuotteita...
Itse käytän erisanin puhdistusgeeliä. Se on ihan paras ja vielä edullinen.
Purkissa sanotaan että kuivalle ja herkälle iholle, mutta mun mielestä sopii tosi hyvin akneihollekkin. Ei yhtään rasvasuutta jää naamaan ja kaikki meikit lähtee hyvin.
Iltasin käytän puhd.geeliä isomman läntillisen ja aamulla ihan vaan pikkusen.
Sisältää myös jotain B5- vitamiinia..?
Vesi ei yksinään poista rasvaa pois iholta. Tukkeutuva iho pitää puhdistaa kerran vuorokauteen kunnolla.
Se toinen kerta voi olla sitten vain kostealla pyyhintä.
Minulla on kuudenkymmenenkahdeksan vuoden kokemus. Kun en pese ihoni rasvaa pois aamuisin millään pesuaineella,pelkkä vesi riittää. En myöskään käytä rasvoja muualla kehollani.
eri ihmisille sopii eri pesutavat jos ei käytä meikkiä. voi kasvot pestä vedellä ja pienellä kasvojen pesuun tarkotetulla sienellä tai pyyhkeellä,jotta ihon kuolleet solut ei tuki huokosia. välillä voi pestä just lumenen tai muun firman kasvojenpesu aineella kasvot,sillä rasvaa erittyy kuitenkin, eikä lähde pelkällä vedellä.joka toinen päivä riittää.
No itse yleensä pesen vain vedellä. En jaksa lutrata aineilla. Mulla taitaa olla kuiva iho. Joskus puhdistusmaitoa ja kasvovettä. Sitten joskus jollain puhdistusgeelillä.
Tosin en paljon meikkaa. Meikit meikinpoistoaineilla. En käytä iholla mitään meikkiä. Olen niin vaaleaihoinen niin en ole löytänyt meikkivoiteita tms.
On yli 70 vuoden kokemus.