2.3 GT suorituskyky

ostamassako

Olen tässä harkitsemassa GT-farkun laittoa enkä mitään varsinaista sporttia ole etsimässä, mutta suhteellisen suorituskykyistä perheautoa kuitenkin. Tehtaan GT:lle ilmoittamissa arvoissa kuitenkin ihmetyttää se, että miksi automaatti leikkaa suorituskykyä aika rajusti? 0-100 km/h on automaatille 0,9 sekuntia hitaampi ja huippunopeudesta 10 km/h.

Esim. 2.0l farkku-Avensikselle ilmoitetaan manuaalille ja automaatille sama 0-100 km/h aika, samaten 2.0T Passatin maunaalille ja automaatille lähes sama.

Mistähän moinen johtuu? Onko GT:tä tuolla uudella Activematicilla testattu ja kellotettu missään (kotimaisessa tai ulkomaisessa) lehdessä?

9

2406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auto-Matti

      0,9 s 0-100 km/h kiihdytyksessä on sitten raju ero ja varsinkin tuolla huippunopeuserolla on tosi paljon merkitystä :)

      Käytännössä automaatti-Masakin kulkee sinun, minun ja melkein kaikkien tavan kepittäjien käsissä paaaljon rivakammin kuin manuaali. En usko, että olet jaksanut kovin paljon hioa optimilähtöjä ja salamannopeita vaihtoja saati että jaksaisit aina liikennevaloissa niitä harrastaa. Automaatilla talla pohjaan ja se on siinä. Sama ohituksissa, et kuitenkaan aina vaihda käsin sille pienimmälle vaihteelle, jolla paras tulos saavutetaan.

      Avensiksen kiihtyvyyslukuja automaatilla en usko, jos ne tosiaan ilmoitetaan samaksi kuin manuaalilla. Toyotan vaihteisto ei ole ihan uusinta uutta. VW:n kuusilovinen sen sijaan on, joten melkein yhtä hyvä aika on uskottavuuden rajoissa.

      • ostamassako

        Pointti ei ollutkaan siinä, että noilla olisi välttämättä kauheasti käytännön merkitystä, vaan pelkästään sillä, että mistä mahtaa johtua, kun kaikkien valmistajien laatikoissa näin ei kuitenkaan ole. Mazdan Activematic kai pitäisi kuitenkin olla aika moderni laatikko?

        Ja oikeat mittaustulokset myös kiinnostavat ihan akateemisessa mielessä. Esim. Avensiksen ja GT:n automaattimallien vertailu olisi ihan mielenkiintoista luettavaa.


      • sepe

        ...parempi, modernimpi ja tehokkaampi, mitäs siinä nyt niin ihmeellistä on??????


      • ostamassako
        sepe kirjoitti:

        ...parempi, modernimpi ja tehokkaampi, mitäs siinä nyt niin ihmeellistä on??????

        Appiukolla on juuri tuo Avensikseksi ristitty Jeesuksen toinen tuleminen, vieläpä tämän vuoden mallia. Ei tarvinnut vaivautua liikkeeseen asti sitä hylkäämään.


      • sipi
        sepe kirjoitti:

        ...parempi, modernimpi ja tehokkaampi, mitäs siinä nyt niin ihmeellistä on??????

        Mut se on sentään toi ota. Jos et muuta saa. Onneksi saa.


    • kohta GT alla

      Itse vertailin aika paljon automaatti-farkkujen laatikon toimintaa valintaa tehdessäni. Tuli kokeiltua ainakin Octavian DSG:tä, Accordin automaattia, golf plussan nelipykäläistä (sic!) ja Avensiksen automaattia. 0-100 km/h kiihdytyksissä olisi varmasti ollut eroa, vaikka sitä en tullut kokeilleeksi, mutta varsin paljon eroa oli kahdessa asiassa:

      1. Miten pehmeästi vaihde vaihtuu kiihdytyksissä
      2. Liikkeellelähdön viive / kaasun annostelun helppous lähdössä

      -Vaihtamisen pehmeydessä mazdan laatikko oli aivan omalla tasollaan yhdessä DSG:n kanssa tiukoissa kiihdytyksissä

      -Liikkeellelähtö oli mazdalla selvästi helpointa. Kaasupolkimessa on itselleni passatista tuttua tuntumaa (ei liian kevyt). Kaasun annostelu on helppoa ja auto sigahtaa liikkeelle heti ilman viivettä, mikä on tärkeä ominaisuus jos joutuu päivittäin sujahtamaan ruuhkaiseen liikenneympyrään..

      0-100 km/h ei ollut itselleni kovin tärkeä kriteeri, kiinnostuneempi olisin datasta käytännön tilanteissa tarvittavissa kiihtyvyyksissä vaikkapa 80-120 km/h. Näitä tilanteita tuli koeajossa kokeiltua, enkä takapuolituntumalla moitittavaa löytänyt. Oikeastaan juuri parempi kiihtyvyys vauhdista oli yksi tärkeä syy miksi päädyin GT malliin touringin sijasta.

      • ostamassako

        Kiitoksia asiallisesta vastauksesta.

        Tuo 80-120 kiihtyvyys on tietenkin käytännön tilanteissa sieltä tärkeimmästä päästä, ja olenkin miettinyt että olisiko laatikon välitykset tehty tuota ajatellen, jolloin paperilla 0-100 km/h lukemat eivät vaikuta mitenkään erikoisilta.

        Ilmeisesti Activematicin vitonen on melko pitkä, kun huipuista tippuu se 10 km/h?


      • Auto-Matti

        Golf Plussan nelipykäläinen automaatti? Mistä sellaisen sait käsiisi? Plussan dieseleissä on DSG ja bensakoneissa 6-vaihteinen automaatti. Nelipykäläistä ko. autoon ei ole koskaan ehditty valmistaakaan.


      • kohta GT alla
        Auto-Matti kirjoitti:

        Golf Plussan nelipykäläinen automaatti? Mistä sellaisen sait käsiisi? Plussan dieseleissä on DSG ja bensakoneissa 6-vaihteinen automaatti. Nelipykäläistä ko. autoon ei ole koskaan ehditty valmistaakaan.

        Luulin tosiaan, että pykäliä on vain 4, koska meno oli uskomattoman nykivää. Koeajoon ei ollut tarjolla muuta kuin 1.6 litrainen bensakone, joten siinä mielessä vertailuasetelma ei ollut kovin reilu. Tosin esitys oli huono jopa robottivaihteseen corolla versoon verrattuna..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe