Änkyttäminen

Mies40

Olisiko kellään neuvoa miten pääsee eroon änkyttämisestä.Jos joudun kiuslliseen tilanteeseen alan änkyttämään.Tonen kiusollinen tilanne on kahvipöydät kuppi alkaa heilua kädesä vaikka mitä teen.Näiden vikojen kanssa on eletty suhteelise normaalisti mutta haittaa ne silti. Kiitos etukäteen.

5

486

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama

      mul sama ongelma toi änkyttäminen, rupee kiinnittää liikaa huomiota siihen et nyt änkyttää ni sit kaikki menee ihan pieleen...ei kai siin auta muuta ku hyväksy tämä "ongelma" ja mennä etiäpäin...

      • on-off-änkyttäjä

        Heh, luulisi ihmisten Googlea osaavan käyttää tämänkin asian tiimoilta. Itsekin kärsin ajoittain änkytyksestä ja olen käynyt muutamia kertoja psykologin juttusilla selvittelemässä, että mistä asia voisi johtua. Foniatrilla kävin kertaalleen varmistuttamassa sen, että kyseessä ei ole elimellinen, lisätutkimuksia vaativa ongelma.

        Sain neuvoksi mm. seuraavaa:

        1) Jos ongelmana on se, että sanan alku ns. takertuu kurkkuun, kannattaa aluksi toistaa sanan ensimmäistä vokaalia, esim. sanassa kauppa ..aaa.. ja sanoa koko sana sen jälkeen. Pikkuhiljaa kyseistä taktiikkaa voi tarvittaessa käyttää vain mielessään hiljaa.


    • Peutti

      Änkytys on varsin salaperäinen vaiva. Se voidaan nähdä psykologisena ongelmana, puhtaasti puhemotorisena vaikeutena sekä mitä tahansa siltä väliltä. Siksi kannattaa kuulostella terapeuttien näkemyksiä sillä mielin, että niissä on eroja.
      SÄY (Suomen änkyttäjien yhdistys - en tosin oo varma vaihtoiko nimeä joku vuosi sitten, Goooooogle sen varmaan löytää) tarjoaa tietoa, kontakteja sekä kuntoutuskursseja.
      Väittäisin että useimmilla ihmisillä on jonkinlaista sujumattomuutta, itseni mukaan lukien. Kiusaantumisen kynnyskin vaihtelee. Mutta vaikean änkytyksen voi kyllä sanoa vammauttavan ja sitä kannattaa kuntouttaa puheterapiassa!

    • Mooiii

      Kärsin itsekkin tästä mutta minua nolottaa sanoa vanhemmille että haluaisin päästä eroon tästä:(

    • otaselvääjajärjestyy

      Googlaile ja lainaa joku kirja aiheesta!

      Kyllä sinä selviit siitä!
      On vain joku pikkuseikka, mikä sun tarttee miettiä.
      Änkytys johtuu jostain, olisko epävarmuutta tai jotain?

      Jos on epävarmuutta, niin voit opetella olemaan varmempi.
      Etsi tietoa!

      Hali minulta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30728
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4141
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2714
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1879
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1654
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1584
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1561
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1488
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1238
    Aihe