Potkurin korjaus

kemiallisella metallilla

Onko kenelläkään kokemusta potkurin korjaamisesta omin neuvoin? Omastani on kahdesta lavasta lohjennut pieni pala ja ajattelin, että ne olisi hyvä korjata. Toimisiko joku kemiallinen metalli, vai pitäisikö suosiolla viedä korjaamolle? Kyseessä siis teräspotkuri OMC-koneeseen. Minulle on tulossa toinen potkuri, mutta olisi tuokin kiva saada kuntoon. Mutta tuleeko esim tasapainotuksen kanssa ongelmia?

5

7664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jallu

      ei noi pakkelit kauaa pysy lavankärjessä. jos se on rautaropeli ni se kannattaa kyllä korjauttaa, on senverta arvokas. aluropelia ei välttämättä kannata alkaa laitattamaan. Jos on pakko ite yrittää ni sitte hitsaat fylliä ja hiot hienoks. Vaatis kyllä tikkiä tai mikkiä, 1,6mm kirkkaalla puikollakin vois kokeilla...

      • steel man

        badding miehiä aina siunaantuu tänne ????


    • Pali

      onnistuu kunnolla,vain hitsaus menetelmällä.Jos ei itsellä taidot riitä,on olemassa potkureihin erikoistunut firma. JS-potkuri Kotkassa,numeroa en tiedä.Kysy numeropalvelusta.

      • kivillä käyny

        Joo kivenlahdessa korjaa yks kaveri myös.Ainaski mun potkurin. Muistaakseni espoon erikoishitsaus´
        puhelin sinne on 0400 464564 pätevän oloinen kaveri.Tekee kuulemma vakuutus yhtiöillekkin korjauksii.


    • Missä tahansa

      Jossa on mig-hitsaus taitoinen seppä,ja ruostumaton lanka hitsikoneessa. Kun sen potk.lavan painaa paksumpaa messinkilevyä vasten,ja hitsaa sopivilla asetuksilla,niin ei jää paljon hiottavaa.

      Ja varmasti kestää,itse oon korjannu alumiinipotkureita puikkohitsilläkin,eikä mitään ongelmia. Mutta tietenkin tig-,tai mig-on aina parempi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      106
      4632
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3433
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2390
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      49
      1504
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1403
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1226
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1132
    8. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      159
      1026
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1018
    10. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      944
    Aihe