Moro!
onko kellään tietoa mistä kannattaisi kysellä varaosia chrysleriin.Nyt on nokkahihnan vaihto edessä ja näitä osia ei tunnu tarvikkeena saavan ja kuten arvaattekin mahantuoja on hinnoitellut osat pilviin....Onko kellään kokemusta tai tietoa osien saatavuudesta esim. ruotsista, saksasta tai muualta?
kiitoksia jo etukäteen
onko kellään tietoa mistä kannattaisi kysellä varaosia chrysleriin.Nyt on nokkahihnan vaihto edessä ja näitä osia ei tunnu tarvikkeena saavan ja kuten arvaattekin mahantuoja on hinnoitellut osat pilviin....Onko kellään kokemusta tai tietoa osien saatavuudesta esim. ruotsista, saksasta tai muualta?
kiitoksia jo etukäteen
Vastaukset 10
Vanhimmat
Harasoo!
JAKOPÄÄN HIHNA CHRYSLER VOYAGER
Hammastetu hihna joka pyörittää nokka-akselia. MUISTA VAIHTAA SAMALLA MYÖS KAIKKI RULLAT!
2,4 96--. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25-6192 49.90 ???
2,5 91--95. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25-5099 19.20 ???
3,0 88--91. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 25-5145 33.30 ???
....että kyseessä on 2,5 crd -02.
hihna kiristin 2pyörää kopan tiiviste yhteensä 629€ ja tarvikkeena ei ole koivusella, atoylla eikä örumilla.pelkän hihnan hinta on 175€ ..prkl....
Tuo Voyagerissa käytetty CRD-konehan on omaa sukua Mercedes. Muistaakseni käytännössä sama moottori kuin E-sarjalisissa käytetty. Näinhän voisi ajatella, että mersun osat käyvät koneeseen ja niitähän saanee tarvikkeenakin.
USA-osaliikkeissä (US-parts, Part Corner yms.) saattaa olla hankalampaa, koska tuo diesel on puhtaasti Euroopan tuontimalli, eikä siihen siis tehdä tarvikeosia USA:ssa.
.....tuo moottori, ei mitään tekemistä mersun moottorin kanssa. kts. http://www.vmmotori.it/en/01/00/01/dettaglio.jsp?id=10
Ei ole edes euroopan tuontimalli, vaan puhtaasti eurooppalainen viritys, näitä ei tehdä kuin euroopassa.
Kuka nuo osat tekee? voisiko EU:sta löytyä halvempi kauppa? Mulla edessä sama homma.. työ osat = 1 K€. Elämä on.. jne.
Muutama kotimainen tuli mieleen, jos et ole vielä ehtinyt kysellä näistä.
US-Parts (Hki & Turku)
AC Part Corner (Hki)
South West Trade (Vantaa & ...)
Monessa tapauksessa olen havainnut että USpartsin pyynti on ollut yhtä kova kuin alkuperäisosan,joten ostan sitten alkuperäisiä.Itse en pidä enää US partsia varteenotettavana vaihtoehtona.
Autohan on niin hyvä, että kannattaa varaosista maksaa vähän extraa. Köyhästä tuntuu kalliilta, jos ei rahat riitä, niin halvempaa autoa alle.
Ps. 100A datsunissa on ketjukone...
hihna on nyt sitten vaihdettu ja vaikka auto onkin hyvä niin en halunnut maksaa osista edes sitä vähää extraa, vaan ostin osat saksasta ja säästyneillä rahoilla (300eur) olen ajatellut ostaa 100a:n. Olisko jormaolavilla myynnissä?