Tämä oli hyvä palsta

Terve,

Pidin kovasti käydä täällä aikaisemmin keskustelemassa, omaa purkkaria kun olin ostamssa,
nyt kun tulen tänne lueskelemaan niin täytyy sanoa että on taso pudonnut todella alas.
Bavarioiden mollaaminen tuntuu olevan pääjuttu,
jos mulla olis rahaa n 50ke niin ostaisin bavarian.
minkäs te?
Onko olemassa jotain parempia veneita, uudehkoja saman kokoluokan samaan hintaan?

Voisitteko oikeasti hiukan miettiä mistä puhute, miten puhutte ja mitä puhutte täällä.

Karkoitatte vain loputkin keskustelijat.

Kiitos että tämän jälkeen taso palaa ennalleen toivottavasti
102307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

olen samaa mieltä kuin kirjoittaja itse pääasiasta: kukin saa ostaa mitä haluaa rahallaan eikä sitä pidä mollata työkseen.

itse olen aina (vaikka en arvostele heitä)ihmetellyt näitä vanhojen mersujen suomesta tai saksasta ostajia.miksi ihmeessä? miksi ei ostaa uutta/uudempaa "kansanautoa",johon raha riitäisi?pitää saada mersu.
no yhtälailla ihmettelin erästä rikasta naapuriani,jonka oli pakko ostaa aina lada. no aatehan siinä oli taustalla.
osta sinä bavaria,jos saat 50 rahaa.minä en sitä osta,mutta en osta sillä 50 mitään vanhaa merten mersuakaan.

Äänestä

Olet aivan oikeassa palstan suhteen. Varmistuin Bavarian arvosta kun luin tällä palstalla olevien kateellisten / turhautuneiden juttuja. Näin päätin ostaa ja ostinkin sellaisen perheemme matkapurjehdustarpeisiin.

"Kilpapurjehtijoille" Bavaria ei sovi lainkaan. Varsinkaan sellaisille virtuaalipurjehtijoille.

Äänestä
  • Että juuri tuollaisin perustein ko. venemalli ilmeisesti ostetaan, on luettu vähän "palstoja" ja sitten kävellään rehvakkaasti myyjän luo "mulle tällainen".... saa niinsanotusti "päteä" köyhäkin joskus.. ;)

    Yleensä tuntuu olevan enemmänkin niin päin että ko. kaikkien hyvin tietävän venemallin omistajilla on hirveä tarve perustella ostoksensa järkevyyttä ja parjata muita, siltä nämä keskustelut sivusta seuraajasta vaikuttavat.
    Keskenkasvuisten alapääilmaisut ja silkat muuten ikävystyttävään elämäänsä kyllästyneiden "provot" erottaa ja ne aikuinen ihminen osaa suodattaa, eikö?

    Vene minulla kylläkin on ihan kotimainen ja olen ostokseeni erittäin tyytyväinen - ko. yleisesti puhutunkin kyllä tarkasti arvioin - en vain löytänyt järkeviä perusteita sen ostamiseen kun hinta ei ole se ainoa, minusta eikä ainakaan minulle.

    Mutta, tämä on vain minun mielipiteeni! ..ja ihan yhtä köyhä olen minäkin.. ;)

    Mutta se on myös totta että satamassa ensi kesänä taas tulemme oikein hyvin juttuun myös sinun kanssasi joka purjehdit mainitulla kaikkien hyvin tunnistamalla veneelläsi, eihän meillä oikeasti erimielisyyksiä asiasta ole, erilaiset lähtökohdat vain hankinnoillemme.

    Äänestä

Mitenkään kantaa ottamatta Bavarian hyvyyteen/huonouteen ei sillä 50 kiloeurolla kyllä taida minkäänlaista bavariaakaan saada. Taitaa halvinkin bava olla lähtöhinnaltaan about 70 kiloeuroa varusteltuna purjehduskuntoon. Ainakin hyvin lähellä. Siihen jo alkaa löytyä sitten muitakin varteenotettavia vaihtoehtoja. Itsekkin kyllä voisin katsella bavarian suuntaan jos joskus tulisi mahdolliseksi taloudellisesti uutta venettä alkaa katselemaan mutta siihen saakka voi vain haikailla ihan mitä huvittaa :)

Äänestä
  • Jeps,
    Ja jos nässyllä aloitan niin taidanpa aloittaa ihan jollakin halvalla alle 10 ke purkkarilla,
    ja jos sitten kun eläkkeelle pääsen ostan jonkun mihin säästöt riittää ja ehkä vielä isommille vesille. Mutta se ei tästä sen enempää.
    Tsemiä kaikille ja hyvää Joulua, kohta se kevät tulee.

    Äänestä

  • Harmittaa asiattomuudet tällä palstalla, mutta tämähän on oikeastaan läpileikkaus koko kansasta, mitä suinkaan purjehdus ei ole. En sano, että kansassa olisi vikaa, mutta tänne on hakeutunut monenmoista vinoilijaa. Ehkä pahoittaakseen niiden mielen, jotka veneillystä jotakin ymmärtävät. Satamissa kesäisin huomaa,että purjehtijat ovat voittopuolisesti fiksua väkeä, oli veneenä sitten Bavaria tai vanha Vega. Kaikki tajuavat,että homman ydin on meri, luonto ja liikkuminen siellä.

    Äänestä

onhan täällä ihan oikeesti aika paljon potaskaa, ja noi bava-stoorit kyllästytää jo pikkuhiljaa. Kun niistä pari ketjuviestiä lukee niin rupee miettii omaa järkevyyttään että mitä sitä täällä roikkuu. (pakko lisätä, että ei ole mun vene bava :-D)

Kääntöpuolena kuitenkin sanoisin, että esim. karttaohjelma ja ais ketjut ovat ihan mielenkiintoisia ja niistä jotain oppii. Sekä joskus moottorinhuoltoasiat yms. veneilyyn ja tekniikkaan liittyvät asiat.

Sama kai se pätee täälläkin kuin telkussa - potaskaa kun tulee yli äyräiden niin siinä on se OFF nappi ja helposti pääsee pellolle täältä.

Äänestä
  • Jos on sietämätön kirjoitus niin paskaako sitä lukemaan. Kirjoittakoon kaikki mitä lystää, joku jaksaa lukea ja toinen vielä vastatakin. Eli täsmälleen samaa mieltä kuin edellinen kirjoittaja. Kaikki perustuu vapaaehtoisuuteen - paitsi kaverit armeijassa ja isossa taloyhtiössä.

    Äänestä

Onhan tämäkin tapa aloittaa tuttu jauhanta.

Äänestä

Kiitos kaikille asiaa kirjoittaville. Paljon olen ainakin itse löytänyt hyödyllistä tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eräsvain kirjoitti:

Terve,

Pidin kovasti käydä täällä aikaisemmin keskustelemassa, omaa purkkaria kun olin ostamssa,
nyt kun tulen tänne lueskelemaan niin täytyy sanoa että on taso pudonnut todella alas.
Bavarioiden mollaaminen tuntuu olevan pääjuttu,
jos mulla olis rahaa n 50ke niin ostaisin bavarian.
minkäs te?
Onko olemassa jotain parempia veneita, uudehkoja saman kokoluokan samaan hintaan?

Voisitteko oikeasti hiukan miettiä mistä puhute, miten puhutte ja mitä puhutte täällä.

Karkoitatte vain loputkin keskustelijat.

Kiitos että tämän jälkeen taso palaa ennalleen toivottavasti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu