Vaikuttaako paljon huippukierroksiin tuo sisäänajon jälkeinen ammattilaisen tekemä kaasuttimen säätö?
Onko tehdassäädössä rajoitettu maksimikierroksia, kun saha tuntuu niin nuhaselta.
340 Huskun säätäminen
12
6987
Vastaukset
- ohjeet
Lueppa niistä ohjeista.Siellä kerrotaan tarkasti milloin ja mistä on aihetta säätää.Ainakin tämän Husqvarna 55 kohdalla tuli mukana hyvät neuvot.
Tietenkin säädöt vaikuttavat sahan toimintaan.Myös terän terotus on neuvottu ohjeessa tarkasti.Samoin voitelukohdat.Kaikki nämä vaikuttavat sahan toimintaan.- Petrij
No tottahan toki ne säädöt vaikuttaa sahan toimintaan, mutta ei tuo vastaus oikein valaissut asiaa..
Yritetäänpä yksinkertaisemmin..
Jos manuaalissa lukee sahan ottavan 10 000 r/min
niin onko se tehtaalla säädetty esim 9 000 r/min
kierroksiin, kun jotkut sahakauppiaat lupaavat tehdä loppusäädöt sisäänajon jälkeen kaupantekijäisiksi.
Ammattimetsurit ym. luultavasti osaavat sen säätää ja itsekkin oon noita näppituntumalla ruuvaillu, mutta onko noin vai eikö oo.
- Peltsi
En muista kierroksia mihin se on säädetty, mutta saha piristyy säädön jälkeen huomattavasti. Tehdassäädöissä seos on rikkaampaa, eli saha ei ota liikaa kierroksia. Sen pystyy kyllä itsekin säätämään korvakuulolta, kun kiertää H-ruuvia kiinnipäin eli seosta laihemmalle. Liian laihalle ei saa säätää tai on vaarana että saha leikkaa kiinni. Parempi tietysti viedä huoltoon jos ilmaiseksi säätää.
- JuP
Justiinsa joo..
Tätä ajattelinkin.
Kiitos vahvistavasta vastauksesta.
- asennusta
joo eli jos säädät ja huomaat ettei asia parantunut eli säätö läskiksi. aloita alusta säätämällä ruuvit 1,5 kerrosta auki sitten haet oikean kohdan. paras säätö on kun vastaa tyhjäkäynnistä heti kaasuun, kun sen painaa pohjaan eli ei booaa yhtään.
- ggggggg
Ensin suutimet kiinni. Sitten kumpaakin kierros auki. Pyörität tyhjäk. suutinta kiinnipäin niin, että käynti on tasaista. Kokeilet kaasuttaa. Jos kiihtyy hyvin, ei viivettä kierrosten nousemisessa niin se suutin on ok. Tyhjäkäyntiruuvista vain säädät tyhjäkäynnin kohdalleen.
Sitten kierrossuutinta kiinni niin että kaasu pohjassa kovilla kierroksilla turraa, ei siis saa kiljua.
Puhdista ilmanputsari ennen säätöä! - jannu
täältä et saa mtn neuvoa älä usko!! tule huoltoon ei ole iso homma
- 340
Itse ostin taannoin myöskin ko. sahan ja sopimukseen kuului tuo jälkisäätö. Siinä vieressä katsoessa tuumin että olis ehkä näin amatöörin korvin mennyt säädöt pieleen itse tehtynä. Sillä oli joku mittari josta katsoi ja sääteli.
Luulisin että noissa ruuveissa on jotkut rajoittimet jotka estää liian laihalle säätämisen, jotta kone ei leikkaisi kiinni...- gggggggggg
Kyllä sen saa säädettyä ihan korvakuuloltakin.
Ja suuttimet saa kyllä kiinnikin kun vaan kiertää suuttimen säätöruuvin pohjaan. Eli menee väärin säädettynä liian laihalle!
Sitäpaitsi ohjekirjassakin on ohjeet säätämiselle.
Ovat kuten aiemmin kirjoittamassani viestissä noin suunnilleen.
- 242
Muutaman kerran vuodessa pitää suuttimet säätää, koska kelien mukaan saha käy vähän eri lämpöisenä. Ite oon säätäny H suutinta kaasu pohjassa niin pienelle kuin uskaltaa. Kyllä sen tuntee korvissa kun menee liian pienelle... Tyhjäkäyntiä ei kärsi pitää liian isolla, vaikka vähän ärhäkämmin kiihtyykin silloin tyhjäkäynniltä. Tarkasti kun säätää niin ei ainakaan tukehdu jos pyörii vähän aikaa tyhjäkäyntiä.
- Kas näin minä
3/4 kierrosta molemmat auki,joutokäynti mieluimmin vähän runsas kuin niukka.Saha käyntiin ja säätämään, todennäköisesti sanoo moooo kun annat kaasua, hoota vähän isommalle, ja koitetaan, ei pidä ottaa ihan kaikkia kierroksia, saataa tukehtua kun töihin joutuu.Sitten joutokäynti sahan käydessä pienennetään terä pysähtyy ja vähän vielä,eli saadaan saha "aivastamaan".Eli saha käy rrrr rrrrrrrrrrrrrr sit pieni sfni ja taas rrrrrrrr.Jotta näin.
- metsuri
Kas näin minä kirjoitti:
3/4 kierrosta molemmat auki,joutokäynti mieluimmin vähän runsas kuin niukka.Saha käyntiin ja säätämään, todennäköisesti sanoo moooo kun annat kaasua, hoota vähän isommalle, ja koitetaan, ei pidä ottaa ihan kaikkia kierroksia, saataa tukehtua kun töihin joutuu.Sitten joutokäynti sahan käydessä pienennetään terä pysähtyy ja vähän vielä,eli saadaan saha "aivastamaan".Eli saha käy rrrr rrrrrrrrrrrrrr sit pieni sfni ja taas rrrrrrrr.Jotta näin.
No huh huh!Nyt kyllä vaikuttaa siltä että suosittelisin menemistä rautakauppaan ja ostamaan sieltä POKASAHA.Ps. sillä sahataan niinpäin että se sahalaitainen puoli tulee puuhun päin ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331910- 69834
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28787Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?258717Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64698Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132669- 10653
- 26633
- 77633
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200626