Olen kuullut vahvaa huhua että volvon vm.96 2.3 matalapaine turbo koneeseen saisi lisää hieman heppoja katkaisemalla jonkun turboon menevistä alipaineletkuista ja laittamalla siihen väliin T-kappaleen , ilmeisesti ahtopaine hieman nousee ??
Mutta mikä se näistä letkuista mahtaa olla , onko kellään tietoa..??
Mutta mikä se näistä letkuista mahtaa olla , onko kellään tietoa..??
Vastaukset 3
Vanhimmat
www,volvolandia.fi sivustoilta, tietävätkin jotain.
Kuulostaa taas vähän kepulikonstilta. Tehojen lisäystä haitannee eniten katalysaattori tuon ikäisessä kärryssä.
700 sarjassa olevan 180hp tavallinen turbokone ainakin oli yksi halvimpia lastutettavia (180 -> 220/240 hv). Konehan on aika pitkälle vielä sama kuin 900 sarjassa, luulisi samassa suhteessa tehojen lisäys onnistuvan matalapaineturbollakin.
Parasta on antaa tehtaan letkujen olla paikallaan. Sen sijaan voit piristää matalapaineturboasi heräämään aikaisemmin parin Hiclone-pyörrekiihdyttimen avulla. Volvo-miehet ovat olleet melkein ihmeissään sen vaikutuksesta. Sano.