miten teitä simputettiin?

kiinnostaja

miten se tapahtui? itse sain polviini kiväärinperästä, muuten oli aika asiallista käytöstä kantahenkilökunnallakin.

4

1591

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinkin.

      Pitäisikköhän tuota ottaa simputukseksi varusmiehiä kohtaan, ehkä ei. Kuitenkin Yksikössä oli kantahenkilökunnan kahvio. Yleensä päivystäjä pesi ne kahviastiat mutta joskus siihen määrättiin tykkimiehiä ja mieshenkilöitä. tykkimiehet pesivät ne kahviastiastot vessanpöntössä ja hyyhtelivat ne siinä miesten kusikaukalossa. Siinähän sitä. Joskus takki oikeinpäin joskus väärinpäin.

      Minä pesin päivystäjänä ollessani ne astiat pesuhuoneessa ja pesuaineella. Elikkäs en laittanut takkia väärinpäin.

    • tja-191

      mutta hieman harmitti kuitenkin. RUKista perusyksikköön palattuani sain osallistua alokkaiden kanssa kaikkiin sulkeisiin. Niin sitä kokelaskin taaksepoistui, kun mopojen ekat käännökset, eteenviennit, asennot ym. eivät sujuneet. Toinen mikä jätti ihmettelemään, oli alokkaiden eka ryömimisharjoitus. No, olin sentään ylivoimaisesti nopein :) Kokelasaika ei ihan vastannut odotuksia.

      Muuten "simputus" oli sitä tavallista juoksutusta milloin mistäkin syystä. Kyllä sekin rupeaa pitemmän päälle "harmittamaan". Erityisesti AUKissa juostiin aina kunnon hiki päälle lauantaisin, kun oli saatu lomapuvut päälle. En jatkanut perinteitä.

    • tykkimies III/72

      Marssimme nelirivissä ampumaradalta kasarmille,ja oli talvi ja lunta.
      Ryhmänjohtajamme jonka nimeä en viitsi mainita,huusi kärjessä että "oikealle".
      Tietenkin siirryimme rinvinleveyden verran tien oikeaan laitaan.
      Pian käsky toistui,ja taas siirryimme oikealle.

      Tarpeeksi usean käskyn jälkeen uppuroimme raviojassa lumessa haarojamme myöten.
      Alikersantti huusi hangessa kompuroivalle osastolle että:
      "Ettehän te osaa marssiakaan.VIHELTÄÄ!.

      Niin sitä käytiin maissa,ja kun siitä selvittiin niin taas komento:"Riviin järjesty" ja "Juoksuun mars"!.

      Tätä peliä riitti sille 6:n kilometrin matkalle monta kertaa.

      Ja on huomattava että kouluttaja kersantti oli mukana,mutta hän vain hymyili,eikä puuttunut ryhmänjohtajamme käskyttämiseen millään lailla.
      Kyllä yksi jos toinenkin kiroili rivissä että pitäis antaa kiväärin perästä po. alikessulle.

      Kyseinen alikersanttimme ylennettiin ennen kotiutumistaan kersantiksi.
      Kersantin jämiähän hän tavoittelikin käytöksellään,ja pääsi tavoitteeseensa.
      Ihme kyllä,kersantin jämät saatuaan rauhoittui eikä pahemmin konakehellut kenellekään.
      Kannatti siis marssittaa tykkimiehiä pitkin ojan pohjia.

    • Elias Lex

      Muisto Nakkikoskelta, slu- ja sääkin miehistökurssilta. Mentiin ruokailuun, alikki käski laskea päähineen (verikauhan) liepeet alas, elikkä tuloksenahan oli eräänlainen kypärälakki. Lopputulos on äärimmäisen huvittavan näköinen. Ruokalan edessä oli auk-kurssi jo odottamassa ja selvästi näki, että herroilla oppilailla oli kovasti vaikeuksia pitää naama näkkärillä. Auk:n santsari huomasi tämän myös ja komensi näitä: aliupseerikurssi! Saa nauraa!

      Siinä vaiheessa petti myös meidän miehistökurssilaisten pokka ja tilanne päättyi oikeaan röhönauruun. Selvää simputtamistahan tuo oli ja alikkimme olisi ollut pulassa jos joku tuosta olisi ilmoituksen tehnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      1708
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1452
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1316
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      62
      1163
    5. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1048
    6. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1019
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      214
      830
    8. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      773
    9. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      122
      753
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      718
    Aihe