Teillä on. Vene lehdessä oli artikkeli, mutta ei ole lehteä juuri käytettävissä. Ymmärsin, että tankit pitää tietenkin tyhjentää, mutta sitten pitääkö pestä ja käsitellä jollakin desifiointiaineella. Ymmärsin jotain tälläistä, mutta mutta kun vein veneeni talvisäilytykseen lämpimään halliin ja ostin syys/telakointihuollon samalla niin firmasta sanottiin että ei tarvitse erikoispesuja. Firma on vuosia toiminut ja käsittelee paljon veneitä, eikä ensimmäiseksi tulisi kokemattomuus eikä ammattitaidon puute mieleen.
Septin huolto talvisäilytystä varten
Minkälaisia kokemuksia
2725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vuosikausia olen syksyisin vain tyhjentänyt ja huuhdellut septin syksyllä normaalein tyhjennysmenetelmin eli vessan ja septin tyjennyspumpun kautta. Lopuksi vetänyt sinne vessan vesilukon kautta ehkä vajaan litran pakkasnesteseosta (50/50)sille varalle, että joku mutka ei olisi tyjentynyt. Eipä sille eikä vessallekaan talveksi sen ihmeempiä temppuja tarvitse tehdä ja keväällä kaikki on taas valmiina uutta kautta varten.
Olen imaissut tyhjäksi ja pumpannut pöntön kautta vettä ja imenyt uudestaan tyhjäksi, sitten kaatanut glygolia pyttyyn ja pumpannut tankkiin eikä ole tiivisteet turvonneet ja vessa toimii keväällä normaalisti.Jos on sisällä ei tarvitse glykoliakaan.