Käväisin tuossa aamuseiskalta hovikorjaajan juttusilla. Tämä "käsijarru" :) kun ei tahtonut pitää, sai tasaisella melkein työntämällä liikuteltua, vaikka poljin oli niin pohjassa kuin menee. Kuitenkin entinen omistaja sanoi vaijereiden ja kenkien vaihdetun viime kesänä, samalla yhteydessä kuin jarrulevyt ja palatkin.
No otimme takapyörät veksmitten ja toteamus oli, että säätöräikät olivat jumissa, jääneet kaiketi voitelematta remontin yhteydessä. Kengät tosiaan olivat iskemättömät, mutta valovuoden päässä rummuista. No rummut auki, räikät irti ja kunnon rasvat ratasakselille. Jo pelitti.
Vaan millainen pitäisi olla pito ehjissä ja säädöissään olevissa seisontajarruissa. Tallin luiskassa ei pidä aivan täydellisesti - luiskan kulma on tosin jyrkähkö, jotain 28 astetta, tämä talkkarin mukaan joka sitä talvisin hiekoittelee ja suolaa.
Aattelin vaan, notta pitääkö mennä vielä säätelemään - tosin poljin on "pohjassa" neljän räikkäräpsähdyksen jälkeen.
Näin kyselee nimim. leimakäynti kohta käsillä.
Seisontajarrun pito
6
9524
Vastaukset
- Silver
Tässäpä oman kokemukseni mukaan toimivaa :
Tietenkin osat pitää olla kunnossa, kuten sinulla
onkin. On turha säädellä jos osat on "loppu".
On hyvä huomata myös, että jarrulevyn sisäpinta,
joka siis on käsijarrun rumpu, on hyvässä kunnossa.
Jos pinta on syöpynyt, niin kenkä ei saa pitoa.
Lisäksi on tärkeä herkistää ja voidella (kuparirasvaa) käsijarrun kulma-linkku. Tämä on
siis jarrukilven alaosassa vaijerin päässä.
Käsijarrua käytettäessä tämä liikkuu n. 5 milliä.
Jos liike jää vajaaksi, niin ei tule tehoja.
Pahasti jumiutunut kannattaa uusia, koska ei ole
kovin kallis osa.
Olen säätänyt kässärin näin:
poljin painetaan 4-naksahdusta. Säädetään pyörästä
käsijarrua niin tiukalle, ettei rengas pyöri.
Kun poljin vapautetaan, niin pitää tällöin kuitenkin pyöriä "vapaasti".
Huom.: keskivaijerista ei saa säätää, tämä
vaikuttaa vain polkimen jäykkyyteen, eikä
vaikuta tehoon.
Käsijarru pitää olla niin tehokas, että kun se
on päällä, niin auto ei lähde kevyesti kaasua
painamalla liikkeelle. Mutta silti noinkin
jyrkässä luiskassa, mitä mainitsit, ei kannata jättää pelkän kässärin varaan.
PS: paras keino pitää kässäri kunnossa on
käyttää sitä.- Kaapo
sanoi suomalainen ruåttiksi. Juu, tällä "neljän naksahduksen periaatteella" jarruhommeli säädettiin. Taitavat olla MB-käpistelijöiden käsitykset aika lailla yhteneväiset. Jarrulevyt ovat abauttia vuoden ikäiset, joten se seisontajarrun rumpukin tosiaan on ehta.
Pitää tosiaan katsoa vielä tämä kulmalinkku. Olin kabiinissa painelemassa ja vapauttelemassa poljinta, kun kaveri sääteli ja rasvaili paikkoja.
Jospa on unohtunut....
Aiemmin ilmeni muuten ovela homma. Auton nokan ollessa alamäkeen päin jarru päästi auton valumaan hissukseen. Jos taas oltiin samassa paikassa keula "taivasta kohti", niin kiesi malttoi pysyä paikoillaan. Mikähän tässäkin mahtoi olla jutun juoni.
Niinpä, pakki tai ykkönen aina silmässä myös kässärin kanssa, vaikka sitten tasaisellakin. - Kallonkutistaja
Minä ole säätänyt niin, että poljin ylhäällä niin ettei pyörä enää pyöri käsin. Sitten vain sen verran aukipäin, että pyörii vapaasti =korkeintaan pieni kahnausääni.
Keskivaijerista sitten säädän tarvitessa polkimen liikeradan siihen kahdesta neljään naksahdukseen. Jos keskivaijeri on liian löysällä, pitää siis siitäkin säätää, koska muutenhan polkimen liikerata ei riitä.
Joo, pienellä kaasulla ei pitäisi lähteä liikkeelle =manuaali sammuu mieluummin. Mutta niin pieniltä näyttää ne käsijarruvermeet, että ainakin tehokkaammilla versiolla riittävällä kaasulla saa koko käsijarruvehkeet pyörimään rummun mukaan?
- W126
...4 naksauksen jälkeen. Ollut koko kahden vuoden ajan sama kireys ja ottaa tasaisesti. Liiankin hyvin toimii ollakseen mersu.
- Antti
Riittää kun menee irtosoratiellä pienessä vauhdissa lukkoon,siellä näkee hyvin tasaisuudenkin,tosiaan ne linkut(levittäjä) täytyy pelata,rumpu(levy) pois,ja nätisti painaa polinta,näkee miten levittää,ja kun menee vähän yli,ja hyvin palauttaa,niin kyllä pelaa.Oikea oppinen perus-säätö olisi vaijerin takatasaajista(josta pyörän vaijerit lähtevät,ja nekin voidella suihke syntteettisellä vaseliinilla=ketjuspray)löysääminen reilusti(takana keskellä pultti,hylsy jatko)siten kengät niin lähelle kuin suinkin(ei saa laahata)vaijerin takatasaajista sopivalle kireydelle 3-5 napsua polkimessa,niin tulevaisuudessa ei tarvitse kuin kengistä säätää
- Anonyymi
jäi vähän epäselväksi saitko leiman
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1465305Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1333418"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263309Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432684Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372265- 222208
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2292016prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111884Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk891795